Migracja ptaków
Zwykle migracja ptaków powodowana jest koniecznością odpowiedniej podaży pokarmu - ptak musi dostarczać kalorie, a w niektórych klimatach można wydzielić porę roku, gdy jest to niemożliwe. W naszej szerokości geograficznej będzie to więc migracja zimowa. Migracje nie są tylko wylotami "do ciepłych krajów". Mogą być bardziej lokalne - żerowiskowe (poszukiwanie pokarmu) albo pogodowe (jerzyki zwyczajne). Lokalne migracje ptaków były od zawsze.
Z Polski ptaki odlatują na południe, w cieplejsze rejony, gdzie łatwiej o znalezienie pokarmu. Bociany zaś lecą aż do dalekiej Afryki. Czy w Polsce dało się już zaobserwować wylot niektórych gatunków z naszych terenów?
Jeśli ktoś to zaobserwował, to wydaje mi się, że to bardziej życzeniowe obserwacje. Pogoda jednak sprzyja ptakom, które gniazdują w Polsce i tutaj odchowują młode. Wylatują raczej później - we wrześniu lub październiku. Chociaż np. jaskółki, które pokonują 10 tyś. kilometrów między naszym latem a naszą zimą, zdarza się, że zostają aż do listopada w Polsce i próbują wtedy odchować trzeci lęg młodych
- powiedział nasz gość.
Migracje nie są więc "wpisane w kalendarz" - wszystko zależy od dostępności pożywienia na danym terenie.
Jak zmiany klimatu wpływają migracje ptaków?
Kryzys klimatyczny, który przyczynia się również do podwyższenia temperatury w naszym kraju, wpływa na migracje ptaków. Czy istnieje szansa, że najbardziej polskie z polskich gatunków ptaków, czyli bociany, zrezygnują kiedyś z odlatywania na zimę do Afryki?
Tego nie wiem, ale jest to ciekawe zagadnienie - jak zmiany klimatu wpływają na migrację ptaków. Weźmy np. owady. Stanowią one podstawę jeżeli chodzi o żywienie wielu gatunków. Obserwujemy, że dosłownie dziesiątki kilometrów rok do roku potrafi się przesuwać ich granice występowanie coraz bardziej na północ. I wtedy możemy mieć ptaki, które dłużej będą zostawały lub będą na krótszych dystansach migrowały, jeśli nie będą musiały
- wyjaśnił Dawid.
Myśliwiec wyjaśnił również, dlaczego ptaki zawsze latają w kluczach. Dzięki temu układowi tak naprawdę ptaki są w stanie pokonać nawet kilkadziesiąt kilometrów. Obejrzyj cały materiał, by poznać szczegóły. Dowiesz się również, które gatunek wylatuje w najdłuższą podróż.
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Zobacz także:
Kopciuszki - niezwykłe ptaki, które zamieszkały na półce z książkami
Sowy w mieście. Dowiedz się, w jaki sposób te nocne ptaki spędzają swój okres lęgowy
Autor: Anna Mierzejewska