Jak wejść na Ślężę? Trasy, ciekawostki, historia góry

Góra Ślęża
djedzura/Getty Images
Ślęża to miejsce o wyjątkowej historii, która sięga epoki brązu. Jest najwyższym szczytem masywu Ślęży, a także Przedgórza Sudeckiego, położonego na północ od właściwego pasma Sudetów. Szlaki na górę wiodą między innymi z miejscowości Sobótka, a po drodze można zobaczyć ciekawe posągi z okresu łużyckiego.

Góra Ślęża wzięła swoją nazwę od starosłowiańskiego wyrazu "ślęg", który oznaczał tyle co wilgoć, słota, błoto. Z tego samego źródła pochodzi nazwa pobliskiej rzeki Ślęzy i miejscowego plemienia – Ślężan. W dalszej kolejności powstało funkcjonujące do dziś słowo "Śląsk" jako nazwa krainy geograficznej.

Góra Ślęża – tajemnice dawnego ośrodka kultu religijnego

Miejsce wiąże się z licznymi legendami i właściwościami przypisywanymi w ciągu wieków. Nie wszystkie z nich są zgodne z prawdą – tak jak pogłoski, jakoby Ślęża była wygasłym wulkanem . Otóż nigdy nim nie była mimo sugestywnego kształtu. Pewne jest natomiast, że stanowiła ważny element pogańskiego kultu religijnego związanego z bóstwem słonecznym, którego korzenie sięgają roku 700 p.n.e. (epoki brązu). Ślężę określa się jako Miejsce Mocy, a także Dolnośląski Olimp – w przeszłości była uważana za siedzibę bogów . W IV w. p.n.e. celtyccy osadnicy założyli na szczycie sanktuarium. To z tych czasów pochodzą kamienne wały oraz rzeźby kultowe oznaczone znakiem ukośnego krzyża, które do dziś można podziwiać na szlaku prowadzącym na szczyt Ślęży: niedźwiedź, postać z rybą i tuż obok kolejny niedźwiedź z utrąconymi łapami, grzyb (lub tułów mnicha), mnich czy kolumna sobótczańska.

Dawne praktyki religijne przetrwały aż do XI w. Podczas najkrótszej nocy w roku, czyli z 20 na 21 czerwca, na Ślęży odbywały się obchody nocy Kupały (nocy świętojańskiej). Palono wówczas ognisko nazywane sobótką, świętując w atmosferze radości i pojednania.

Od XII w. rozpoczęła się chrystianizacja okolicy , która ze szczególną dokładnością objęła miejsca związane z pogańskimi kultami. W 1140 r. górę zajęli przedstawiciele zakonu św. Augustyna, budując na szczycie kościół i klasztor, który nie zachował się do dzisiejszych czasów. Badania archeologiczne wykazały, że w XIII w. powstał w tym samym miejscu zamek – początkowo drewniany, później murowany, który w połowie XVI w. popadł w ruinę. Obecnie na szczycie stoi kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, zbudowany w 1852 r.

Atrakcje na Ślęży

Góra stanowi doskonały cel dla miłośników dawnych wierzeń ludowych i starosłowiańskich kultur . Może być motywacją do zgłębiania historii i tradycji ludów zamieszkujących obszar Polski jeszcze przed uformowaniem państwowości. Wciąż nierozwiązaną zagadkę stanowią wspomniane kamienne posągi, a także wyryte na nich ukośne krzyże. Fakt, że wiążą się z kultem solarnym, jest tylko jedną z hipotez.

Jakie jeszcze atrakcje i ciekawostki skrywa góra Ślęża? W drodze na szczyt można wejść na wieżę widokową, zaczerpnąć wody w jednym ze źródełek (źródło Bayera, źródło Ślężan, źródło św. Jana, źródło św. Anny) oraz podziwiać liczne skały i pieczary urozmaicające krajobraz. Na szczycie Ślęży znajduje się schronisko – Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego, wybudowany w roku 1908.

Jak dostać się na Ślężę? Szlaki, dojazd samochodem i rowerem

Istnieją dwie główne trasy prowadzące na Ślężę – od strony miejscowości Sobótka oraz z przełęczy Tąpadła. Ta druga cieszy się nieco większą popularnością turystów.

Szlaki na Ślężę z Sobótki:

Szlak żółty zaczyna się przy ul. Świdnickiej i wiedzie na szczyt góry, umożliwiając zobaczenie najważniejszych zabytków. Prowadzi przez przełęcz pod Wieżycą i szczyt Wieżycy, by na wysokości Przełęczy Dębowej połączyć się ze szlakiem czerwonym.

Szlak czerwony (Droga Ślężan) rozpoczyna się na dworcu autobusowym w Sobótce, następnie trzeba przejść obok sanktuarium, stadionu i kierować się w stronę lasu. Podejście jest łagodne, a po drodze można zobaczyć źródło św. Jakuba, kamienne posągi i Husyckie Skałki.

Szlaki na Ślężę z przełęczy Tąpadła:

  • Szlak żółty to najkrótsza droga na szczyt, którą można bez większych problemów pokonać z dziećmi oraz wózkiem. Zaczyna się na przystanku PKS lub parkingu, z którego można wyruszyć na Ślężę. Dojazd samochodem nie będzie więc problemem.
  • Szlak niebieski uważany jest za najbardziej malowniczą drogę wiodącą na szczyt. Prowadzi obok ciekawych formacji skalnych oraz wieży widokowej. Rozpoczyna się w tym samym miejscu co szlak żółty.

Wprawdzie na szczyt nie prowadzi ścieżka przeznaczona dla rowerów, ale w masywie Ślęży istnieje trasa rowerowa idealna dla miłośników kolarstwa górskiego. Specjalna 3-kilometrowa ścieżka typu singletrack zaczyna się Sulistrowiczkach.

Zobacz też:

Pierwsza lekcja jazdy na rolkach. "Najpierw uczymy się upadania i wstawania"

Związki w czasie pandemii. "Część z nas tkwi w nich dla dobra dzieci. Nie wolno nam tego robić"

Klaudia Gawor to jedyna kobieta, która wygrała polskiego "X-Factora". "Pisałam wtedy maturę, która bardzo ściągała mnie na ziemię"

Zobacz wideo: Aktywność fizyczna i obcowanie z przyrodą. Oto najfajniejsze szlaki rowerowe w Polsce

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!