Zwierzęta

Ciąża u psów – sprawdź, ile trwa i jak wygląda jej przebieg

Pies ciąża

fot. Getty Images

Zwierzęta

Ciąża u psów – sprawdź, ile trwa i jak wygląda jej przebieg

Pies ciąża

fot. Getty Images

Jeszcze do niedawna twoja suczka była rozkoszną, małą kulką, a nagle okazuje się, że niedługo sama będzie mamą! Co robić? Spokojne, ciąża psa to nie koniec świata. Czas oczekiwania na psie potomstwo to wspaniały okres zarówno dla suczki, jak i jej właścicieli. Zanim jednak maluchy przyjdą na świat, należy zapewnić przyszłej mamie jak najlepszą opiekę. Sprawdź, ile trwa ciąża u psa i jak zadbać o zdrowie ciężarnej suczki.

To, jak szybko twoja pupilka będzie gotowa do macierzyństwa, w dużej mierze zależy od jej rasy. Malutkie psy osiągają dojrzałość płciową w wieku 6–12 miesięcy, duże 12–16 miesięcy. Najpóźniej dojrzewają olbrzymie rasy psów – zdolność do posiadania potomstwa pojawia się u nich między 16. a 24. miesiącem życia. Co ciekawe, ani rasa, ani wiek, w którym organizm zwierzęcia osiągnął pełną dojrzałość płciową, nie wpływają na długość ciąży u psa.

Zobacz też: Czy kot może jeść wątróbkę? >>>

Jak długo trwa ciąża psa?

Jeżeli twoja suczka będzie mamą po raz pierwszy, masz prawo nie wiedzieć, ile trwa psia ciąża, a także jak wygląda jej przebieg. Zwykle długość ciąży u psów wynosi ok. 63 dni. Oznaką pełnej dojrzałości płciowej u suczek jest cieczka – krwawienie z narządów rodnych trwające zwykle do 14 dni. U większości psów proces ten powtarza się co sześć miesięcy. Dni płodne u suczki występują między 8. a 12. dniem krwawienia. Zdarza się jednak, że do zapłodnienia dochodzi wcześniej bądź później.

Ciąża u psów – objawy i przebieg

Początkowo ciąża psa nie daje żadnych symptomów. Zwykle przez pierwsze 2–3 tygodnie pies zachowuje się normalnie, przez co właściciel może nie zdawać sobie sprawy, że suczka spodziewa się potomstwa. U niektórych ciężarnych suk w pierwszym tygodniu pojawiają się poranne mdłości, jednak nie jest to częsty objaw. W czwartym tygodniu pies może unikać ruchu. W miarę możliwości należy jednak zachęcać go do częstych spacerów – ruch sprzyja dobremu samopoczuciu przyszłej psiej mamy i korzystnie wpływa na rozwój płodów . Po upływie miesiąca przyrost masy ciała jest praktycznie niezauważalny. Ważne, aby obserwować zachowanie psa. Już na początku 5. tygodnia od zapłodnienia lekarz przy pomocy badania utlrasonograficznego potwierdzi szczenność suczki i określi precyzyjnie, jak długo pies jest w ciąży i jak liczny będzie miot.

Zobacz też: Czy uratowane tygrysy pojadą do Hiszpanii? >>>

W 5. tygodniu waga suczki zaczyna trochę wzrastać, ale zaokrąglenia nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Pupilka może tracić apetyt – jest to całkiem normalne i nie należy jej karmić na siłę. Brzuch staje się wyraźnie zaokrąglony dopiero ok. 6 tygodnia ciąży. Wtedy też u psa uwydatniają się gruczoły mlekowe . Podczas oddawania moczu z dróg rodnych suczki wydziela się kleisty śluz o szaro-białej barwie. Należy uważnie obserwować jego wygląd. Jeżeli wydzielina nie jest ciągliwa, ma żółty odcień i ropny zapach, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Niepokojący wyciek może być oznaką ropomacicza – groźnej dla życia choroby, której nie należy bagatelizować.

W 7. i 8. tygodniu brzuch i gruczoły mlekowe są już bardzo powiększone . Suczka odczuwa niepokój, zmęczenie i brak apetytu albo też wzmożony głód. W tym czasie u ciężarnych psów wzrasta pragnienie, należy więc zapewnić suczce dostęp do świeżej wody .

O zbliżającym się porodzie świadczą takie objawy jak:

  •  zapadnięcie brzucha,
  •  wydzielina z sutków,
  •  śluzowaty wyciek z pochwy,
  •  nagły spadek, a następnie gwałtowny wzrost temperatury ciała.

Obecność tych symptomów oznacza, że poród najprawdopodobniej nastąpi w ciągu najbliższej doby.

Ciąża psa – jak dbać o ciężarną suczkę?

Ciężarna suczka potrzebuje dużo ruchu, więc w ciągu 9. tygodni ciąży powinno się zwiększyć częstotliwość spacerów . Szczególnie w ostatnim tygodniu ciąży pupilka powinna być jak najczęściej wyprowadzana – ucisk na pęcherz wzmaga potrzebę częstego oddawania moczu. Należy też włączyć do jadłospisu odpowiednią karmę – może to być wariant dla ciężarnych psów albo bogaty w mikroelementy pokarm dla szczeniaków.

Zobacz też: Ślady zwierząt – jak je rozpoznawać? >>>

W 7. tygodniu należy przygotować dla psa ustronny kąt, w którym będzie odbywał się poród i opieka nad szczeniakami. Lepiej zrobić to wcześniej, aby przyszła mama zdążyła oswoić się z nowym miejscem. Azyl dla psiej rodziny powinien być ogrodzony, by uniemożliwić ruchliwym maluchom wychodzenie na zewnątrz. Jednocześnie powinien być dobrze widoczny, żeby właściciel mógł obserwować proces porodu i interweniować w razie potrzeby.

Suczka podczas porodu doskonale poradzi sobie sama , nie należy więc stać nad nią i przeszkadzać. Podczas porodu pies robi sobie przerwy, żeby nakarmić poczęte młode i przygotować organizm na dalszy wysiłek. Po urodzeniu suczka potrzebuje spokoju i czasu na oswojenie się z nową rolą. Obserwuj psią rodzinę z odległości, by w razie czego zareagować, jeżeli z mamą lub maluchami będzie działo się coś niepokojącego.

Co sądzisz o tym artykule?
73
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0