Poród u psa wiąże się z ogromnym wysiłkiem i długimi godzinami, podczas których na świat wychodzi kilka szczeniąt. Suka po porodzie jest zazwyczaj wyczerpana i bardzo senna, warto wtedy kontrolować stan zdrowia zarówno jej, jak i szczeniąt. O tym, jak dbać o ciężarną sunię dowiesz się stąd: Ciąża u psa – ile trwa, kiedy może dojść do zapłodnienia. Poznaj jej przebieg, objawy i jak zadbać o ciężarną suczkę.
Objawy porodu u psa
Ciąża u psa trwa zazwyczaj 63 dni, a poród zaczyna się przeważnie między 57. a 64. dniem ciąży. Niekiedy dokładny termin bardzo trudno przewidzieć, gdyż suki zachowują się różnie, niektóre w ogóle nie dają żadnych wskazówek, że termin porodu się zbliża, zachowują się tak jak zwykle. Istotnym objawem porodu u psa jest spadek temperatury ciała tuż przed rozwiązaniem. Aby zauważyć systematyczny spadek ciepłoty ciała, temperaturę należy mierzyć dwa razy dziennie od ok. 56. dnia ciąży. W ostatnich dniach przed porodem temperatura spada nawet do 37 stopni lub niżej, ale zazwyczaj jest to spadek poniżej 38 stopni. U wielu suk przed porodem można również zaobserwować ospałość lub pobudzenie i niespokojność, a także obrzmienie sromu i pojawienie się śluzowatej wydzieliny, która świadczy o rozpuszczeniu się czopu śluzowego, zamykającego ujście szyjki macicy. Jeśli po 63 dniach ciąży nie dochodzi do rozwiązania, należy niezwłocznie udać się z suką do weterynarza, by ten mógł wywołać poród. Jest to bardzo istotne dla życia zarówno miotu, jak i psa.
"Porodówka" dla psa
Przed porodem psa warto przygotować osobne pomieszczenie, w którym suka będzie miała zapewniony spokój. W "porodówce" dla psa należy zadbać o umiarkowaną temperaturę we wnętrzu, która nie może być zbyt niska, bo szczenięta nie potrafią samodzielnie regulować temperatury ciała, jednak nie powinna też przekraczać 20 stopni Celsjusza. Do pomieszczenia przeznaczonego do porodu suka powinna się przyzwyczajać kilka dni przed rozwiązaniem. Warto wyposażyć je w posłanie lub specjalny kojec porodowy dla psa, w którym suka będzie czuła się bezpiecznie. Taki kojec może powstać ze skrzyni z desek lub nawet kartonowego pudła. Na dnie takiej skrzyni powinien się znaleźć materac przykryty folią w celu zabezpieczenia przed wydzielinami porodowymi i moczem, a także kocykami polarowymi, które łatwo można wyprać i szybko schną.
Przebieg porodu psa
Poród u psa dzieli się na 3 etapy. Trudno jednoznacznie określić, ile trwa poród u psa, gdyż każda suka inaczej przechodzi poszczególne etapy porodu (zarówno pod względem wysiłku, jak i czasu trwania). Pierwszy etap, który oznacza przygotowanie się ciała psa do porodu, może trwać od 4 do nawet 24 godzin. W tym czasie temperatura ciała suki spada nawet poniżej 37 stopni Celsjusza. Suka staje się niespokojna i wyraźnie szuka odpowiedniego miejsca do porodu. Bóle porodowe zaczynają się w drugim etapie porodu psa. Mogą temu towarzyszyć wymioty, dyszenie, trzęsienie się i piszczenie. Temperatura ciała zaczyna rosnąć i powinna wrócić do normy, kiedy ostatni szczeniak wyjdzie na świat. Suka zazwyczaj układa się na boku. Na tym etapie zaczyna przeć i pierwszy szczeniak pojawia się najpóźniej po około 6 godzinach od rozpoczęcia bólów porodowych. Kolejne szczeniaki pojawiają się w odstępach 5–60 minut, jednak pod koniec porodu odstępy mogą wynieść nawet kilka godzin. Suka po porodzie poszczególnych szczeniąt wylizuje je i przerywa pęcherz płodowy. W trakcie ostatniego etapu porodu dochodzi do wydalenia łożyska. Należy liczyć łożyska: na 1 szczenię powinno przypadać 1 łożysko. Po urodzeniu ostatniego szczenięcia łożysko powinno zostać wydalone najpóźniej w ciągu 2 godzin.
Co może niepokoić podczas porodu u psa?
Przy porodzie u psa obecność weterynarza nie jest konieczna. Ingerencja właściciela też zazwyczaj nie jest wymagana, jednak należy obserwować cały proces porodu. Podczas porodu suka musi mieć zapewniony spokój, niewskazana jest zatem obecność innych zwierząt ze stada, małych dzieci czy innych osób poza właścicielem. Przy jednej osobie suka będzie się czuć bezpiecznie i spokojnie.
Na co powinien zwrócić uwagę właściciel i kiedy ingerować w trakcie porodu? Pomoc właściciela jest niezbędna, jeśli płód wydostał się na zewnątrz jedynie do połowy. Wtedy przy kolejnym parciu należy bardzo ostrożnie wyciągnąć szczeniaka na zewnątrz. Szczeniakowi, który po porodzie nie oddycha lub robi to z trudem, należy otworzyć pyszczek, wyciągnąć język i usunąć śluz gruszką. Następnie energicznie wycierać ręcznikiem i uciskać klatkę piersiową szczeniaka. Jeśli jednak w macicy nadal są płody, a akcja porodowa ustała lub doszło do niespodziewanej utraty krwi, należy niezwłocznie wezwać do rodzącej suki weterynarza.
Zobacz też:
- Pies na wakacjach w mieście. Jak przygotować pupila na urlop?
- Nauczyła psa mówić! "To może być przełom w weterynarii"
- Czworonogi na kółkach. Jak właściciel może wspierać niepełnosprawnego psa?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Vesnaandjic/Getty Images