Gorące tematy

Egzamin ósmoklasisty - wyzwanie dla uczniów i ich rodziców: "Tych egzaminów nie da się nie zdać"

Gorące tematy

Egzamin ósmoklasisty - wyzwanie dla uczniów i ich rodziców: "Tych egzaminów nie da się nie zdać"

Egzamin ósmoklasisty 2020 odbędzie się w innym terminie, niż planowano. Koronawirus wymusił przesunięcie terminu z kwietnia na 16 czerwca. Egzaminu nie można nie zdać, ale jego wyniki są ważne przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. O stresie z nim związanym opowiadali rodzice ósmoklasistów - aktorka Aneta Todorczuk i wokalista Szymon Wydra.

Egzamin ósmoklasisty 2020 

Egzamin rozpocznie się we wtorek 16 czerwca. O godzinie 9.00 uczniowie zaczną pisać egzamin z języka polskiego. W środę, 17 czerwca zmierzą się z matematyką, a dzień później z językiem obcym.

Nie ma zasady, która mówi o wymaganej do zdania, minimalnej liczbie punktów. Wyniki są jednak istotne w procesie rekrutacji kandydatów do szkół ponadpodstawowych.

Jak wyglądały przygotowania w dobie epidemii? 

Aneta Todorczuk przyznaje, że denerwuje się egzaminem bardziej, niż jej córka Zosia, która będzie go zdawać.

Mam to szczęście, że moja córka się sama przygotowuje, wynajduje sobie testy i je ćwiczy. Mam poczucie, że jest spokojna i przygotowana

- mówiła aktorka w Dzień Dobry TVN. 

Stresująca była natomiast niepewność, czy do egzaminu w ogóle dojdzie.

Największy lęk, który się pojawiał u mojej 14-latki był taki, że istniało zagrożenie, że egzamin się nie odbędzie i w związku z tym dzieci będą "podliczane" przy dostaniu się do nowej szkoły tylko na podstawie ocen. Te oceny jak wiadomo zawsze są subiektywne

- zaznaczyła aktorka.

Problemów z przygotowaniami nie miała również Simona, córka wokalisty Szymona Wydry. 

Mam elokwentną córkę, ponieważ jakiś czas temu podeszła do mnie i mówi: 'tato, przepraszam cię bardzo, ale teraz muszę się wziąć za książki, bo mam egzaminy bardzo ważne'. Jeśli dobrze pamiętam, to się stało wczoraj

- żartował piosenkarz. Przy okazji uspokoił wszystkich ósmoklasistów.

Tych egzaminów nie da się nie zdać, tylko po prostu warto pod kątem wymarzonej, nowej szkoły zdobyć jak najwięcej punktów. Wy, kochani dzisiejsi ósmoklasiści macie to szczęście, że macie tylko 3 przedmioty na egzaminie, bo od 2022 roku ma dojść czwarty 

- podkreślał Szymon Wydra.

Pamiętajcie - nieważne, o co was pytają, ważne, co odpowiadacie

- podsumował ze śmiechem wokalista.

Egzamin ósmoklasisty 2020 - wytyczne

W związku z pandemią COVID-19 uczniowie muszą zachować szczególne środki ostrożności. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne, które mówią m.in. o tym, że na teren szkoły będzie mogła wejść tylko zdrowa osoba, która pisze bądź prowadzi egzamin. 

Przy wejściu do budynku powinien stać płyn do dezynfekcji rąk wraz z informacją o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły. Płyn powinien być również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej. 

Zakrywanie ust i nosa będzie obowiązywać na terenie całej szkoły z wyjątkiem sal egzaminacyjnych. Zdający muszą również zachować dystans 1,5 metra, czekając na wejście do sal, czy szkoły.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Kontynuacja nauki zdalnej w nowym roku szkolnym? MEN rozważa taką możliwość

Koniec roku szkolnego: jak będzie wyglądało rozdanie świadectw? MEN przedstawiło swoje stanowisko

Zdalne nauczanie od nowego roku szkolnego? ZNP apeluje do rządu i ostrzega

Co sądzisz o tym artykule?
46
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0