Newsy

Kontynuacja nauki zdalnej w nowym roku szkolnym? MEN rozważa taką możliwość

Nauka zdalna w szkołach

Justin Paget/Getty Images

Newsy

Kontynuacja nauki zdalnej w nowym roku szkolnym? MEN rozważa taką możliwość

Nauka zdalna w szkołach

Justin Paget/Getty Images

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przyznał, że dostrzega obawy nauczycieli związane z powrotem do szkoły w nowym roku szkolnych. - Mamy rozwiązania prawne, które umożliwiają ewentualne rozpoczęcie nauczania na odległość wraz z początkiem nowego roku szkolnego - stwierdził.

Szef MEN w Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił m.in. o zdalnym nauczaniu, perspektywie nowego roku szkolnego i tegorocznych wakacjach.

Zdalne nauczanie z mankamentami

Minister przyznał, że tak jak w szkole tradycyjnej, tak samo w przypadku zdalnego nauczania dużo zależy od postawy ucznia i jego zaangażowania. Przyznał jednak, że nowa forma komunikacji z uczniami ma mankamenty i ograniczenia.

Chociaż współczesne technologie dają nam możliwość kontaktu, także i rzeczywistego online z formą wizualną i głosową, to jednak większość z nas nie jest przyzwyczajona do tego typu kontaktu

- powiedział Piontkowski.

Tego typu nauczanie wymaga też olbrzymiej samodyscypliny i zgadzam się, że duża część dzieci i młodzieży nie jest na to przygotowanych

- dodał. Przypomniał jednak, że ta forma edukacji jest przymusem wynikającym z sytuacji epidemicznej.

Zajęcia w nowym roku szkolnym również zdalne?

Minister był też pytany, czy w związku z zapowiadaną przez wielu ekspertów drugą falą epidemii w czasie jesiennym, resort jest przygotowany na nowy rok szkolny.

Po pierwsze nie wiemy, czy tak rzeczywiście będzie, ale trzeba się do tego przygotowywać. Mamy więc już rozwiązania prawne, które umożliwiają ewentualne rozpoczęcie nauczania na odległość wraz z początkiem nowego roku szkolnego

- zapowiedział Piontkowski.

Podkreślił, że częściowy system powrotu dzieci i młodzieży do szkół jest już wdrażany.

Chodzi np. o klasy I-III, a także system konsultacji, który jest choćby namiastką takiej próby bezpośredniego kontaktu nauczyciela i ucznia. Nadal jednak widzę spore obawy po stronie nauczycieli o powrót do szkoły

- powiedział Piontkowski.

Bezpieczne wakacje dzieci

Szef MEN odniósł się także do wakacyjnych wyjazdów dla dzieci i młodzieży. Jak powiedział, na razie jeszcze nie wiadomo, ile osób skorzysta ze zorganizowanych form wypoczynku.

Przypomniał o wytycznych opracowanych m.in. przez MZ, MEN i GIS, które dotyczą bezpiecznych wyjazdów.

Liczba zgłoszeń na razie jest zdecydowanie mniejsza niż w ubiegłym roku. (...) Nadal część rodziców obawia się takich zbiorowych form kontaktów

- podkreślił Piontkowski.

>>> Zobacz także:

Andrzej Supron stresuje się maturą syna. „Mam świadomość, że to jest najważniejszy moment w jego życiu”

Szkoła w dobie epidemii. Jak pomóc dziecku w nauce?

Z analogowej zmienia się w cyfrową. Jak dziś wygląda szkoła i co sądzi o niej młodzież?

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
63
26
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
21
23.06.2020
Nauczyciel
Nauczyciele CHCĄ wrócić do normalnej pracy w szkole i do uczniów. Zdalna praca to koszmar wymagający dłuższej pracy bez efektów. Nikt ich nie pytał o zdanie, jest zakaz prowadzenia normalnych lekcji. Kierujcie pretensje pod właściwym adresem.
23.06.2020
Elbrus88
jestem nauczycielem. Chcę prowadzić naukę stacjonarną w szkole. Nauczanie zdalne to tylko pozór nauczania.
17.06.2020
ona
Nie ma mowy! Czy oni chcą mieć chorych psychicznie dzieci i dorosłyc? Nie zgadzam się! We wrześniu prowadzę dziecko do szkoły!!!!
10.06.2020
wk
Se jaja robią. Zdalna nauka to nie jest nauka. Od znajomej nauczycielki niemieckiego sie dowiedziałem, że nagle uczniowie dwójkowi na nauce zdalnej stali się piątkowi - tak dobrze mi ta nauka poszła. Powiedział, że zweryfikuje wszystko na konsultacjach face-to-face :-)
A ja widzę po moich dzieciach, że nauka zdalnie im nie idzie. Przecież to ostatnie pórocze jest prawie zmarnowane. A jak cały przyszły rok szkolny zrobią zdalny to dzieci będą miały rok w plecy!!!!!
09.06.2020
Mama
Ja się z tym nie zgadzam,to my decydujemy Polki i Polacy .Chcemy do szkoły.
09.06.2020
Ona
Porażka poprostu. Nauczyciele biorą kasę za siedzenie w domu. Nam się należy w takim razie połowa ich wypłaty. Człowiek chodzi do pracy a po pracy siedzi przy książkach z dziećmi. Masakra co to ma być w ogóle. Cała pandemia śmiechu warta
09.06.2020
Go
Szczują Was na nauczycieli a Wy się świetnie w to wchodzicie. Taką manipulacja. Kto będzie po nauczycielach? Pożyjemy - zobaczymy. Miłego dnia
09.06.2020
Mysliwa
Pan minister pozwala na wyjazd dzieci na kolonie, obozy. Tam spotkają się z nieznanymi rówieśnikami, z różnych stron kraju. To będzie bezpieczne? Na powrót do szkoły, do grona osób znanych i zaufanych już rekomendacji brak. Chore. Nikt nie myśli i dzieciach? I jeszcze podgrzewa się atmosferę i mówi, że nauczyciele mają obawy przed powrotem dzieci do szkoły. A może tak zapytać nauczycieli, psychologów co myślą a nie wypowiadać się w ich imieniu.
09.06.2020
Mama
Ja też nie daje rady mam gromadke dzieci ucząc jedno myślę o drugim że nie douczone to nie są równe szanse dla naszych dzieci po co te cyrki płakać się chce nie dajmy dzieciom zabrać szkół i opieki zdrowotnej bo nawet rehabilitację dzieciom się nieanleżą kto naszym dzieciom pomoże po tym się dzwognąć nigdy czegoś takiego nie było gorzej niż wojna.
08.06.2020
Mirika
Proszę nie ?, ja chcę już wrócić do szkoły!
08.06.2020
Anna76
To jest nie do pojęcia. W Norwegii dzieci wróciły do szkół już dawno. Rząd norweski przyznał się do błędnej decyzji o zamknięciu szkół i przyznaje ze nauka online nie daje takiego rezultatu jak nauka w klasie z pedagogiem, nie wspomnę o rozwoju spoleczno- emocjonalnym jak to się zastąpi nauka online?
08.06.2020
Ela
Ludzie pracujący w sklepach i w firmach też się boją a do pracy muszą chodzić. Nauczyciele po galeriach biegają i tam zagrożenia nie widzą. Nie wyobrażam sobie aby od września ponownie wprowadzo nauczanie zdalne.
08.06.2020
Lo
To chyba żart,moze Pan minister się zamieni i przyjdzie pracować 8h, ugotuje, posprząta, zrobi lekcje.. Zobaczymy ile da radę. Zadawanie pracy i odpytywanie to jest nauka? Gdzie przekaz wiedzy. Czy ktoś mi zapłaci za taki etat? Żart
08.06.2020
Aga
U nas - miasto ponad 60 tys. , największa podstawówka w mieście, 7 klasa - nauczanie zdalne to mit! W praktyce nie istnieje, jakieś zadania przesyłane na maila od przypadku do przypadku. Kolejnych miesięcy tej farsz nie wytrzymam ani ja ani syn!
08.06.2020
Justa
Ciekawe czy jak nauczyciele robią zakupy w tłumie osób w galeriach to też się boją?? Ja się boję że dłużej tego nie wytrzymam ani ja ani moje sziecko
08.06.2020
ja
ministerstwo nauczycielami sie zaslania. nauczyciele chetnie wroca do pracy!
08.06.2020
Aga
Nauczanie zdalne, to tak naprawdę wysyłanie materiałów, które rodzice muszą przerobić z dziećmi, a następnie odesłać nauczycielowi do oceny. Mam w domu trójkę uczniów na różnych poziomach edukacji. Z pracą zawodową gonię w piętkę, reszta obowiązków leży i czeka na zakończenie tej farsy, a ja prowadzę lekcje od podstawówki po liceum. I tyle a propos możliwości, jakie daje nowoczesna technologia prowadzenia nauki na odległość.
08.06.2020
Kaki
To byłoby szaleństwo kontynuować zdalną naukę, osoby które się boją tej niby pandemi proszę bardzo niech siedzą w domach robiąc roczną przerwę.
08.06.2020
Majka
Chyba oszaleję to nauczanie zdalne to fikcja . Już nie daje rady z pracą zawodową, pracami domowymi i z odrabianiem lekcji . Nauczyciele żądają oceniają wymagają niech w końcu otworzą szkoły pliss.
08.06.2020
Inga
To proszę pozwalniac nauczycieli skoro nadal mam sama uczyc swoje dzieci
08.06.2020
N
Wszyscy pracuja skoro niektorzy nie czuja sie w pracy ,,bezpieczni,,moze niech zmienia prace?
Rozwiń wszystkie komentarzy