Newsy

Matura 2020. Egzamin z języka polskiego - arkusze już dostępne

egzamin maturalny poprawkowy

Fot. PeopleImages / Getty Images

Newsy

Matura 2020. Egzamin z języka polskiego - arkusze już dostępne

egzamin maturalny poprawkowy

Fot. PeopleImages / Getty Images

Ponad 278 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących i techników zasiadło do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Po jego napisaniu od razu zapewne będą chcieli sprawdzić, jak im poszło. Podpowiadamy, gdzie znaleźć w Internecie arkusze i poprawne odpowiedzi.

Matura 2020 - wytyczne

Tegoroczna matura jest wyjątkowa. W związku z trwającą epidemią, Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała szereg wytycznych, do których muszą stosować się abiturienci. 

Między innymi czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający mają zachować odstęp co najmniej 1,5 metra oraz mieć zakryte usta i nos. Mogą zdjąć maseczki lub przyłbice po zajęciu miejsca na sali. Wychodząc z niej, znowu będą musieli je założyć.

Każdy zdający musi korzystać z własnych przyborów. Na maturę należy też przynieść własną butelkę wody, szkoła jej nie zapewnia.

Matura 2020 - język polski 

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się w poniedziałek o godz. 9:00. Składał się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny; mieli wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

W poniedziałek po południu - po godz. 14.00 - będzie przeprowadzony egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Nie jest on obowiązkowy. Chęć jego zdawania zadeklarowało 60,5 tys. tegorocznych absolwentów oraz 4,1 tys. tych z lat ubiegłych.

Na egzaminie z polskiego na poziomie rozszerzonym maturzysta musi napisać tylko tekst własny na jeden z dwóch tematów do wyboru.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

Matura 2020 - arkusze CKE, odpowiedzi

Gdzie można znaleźć arkusze i odpowiedzi? Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła arkusze maturalne na swojej stronie internetowej tuż po zakończeniu egzaminu, czyli o godz. 14. Znajdziesz je na stronie CKE. 

Matura 2020 - wyniki 

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do 29 czerwca.

Abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji czerwcowej, zostaną dopuszczeni do sesji dodatkowej w lipcu; termin jej wyznaczono na 8-14 lipca.

Wyniki matur ogłoszone zostaną do 11 sierpnia.

Zobacz też:

Polska młodzież jest na drugim miejscu w Europie w statystyce samobójstw. Skąd biorą się tak wysokie liczby?

Jak będą wystawiane oceny w tym roku szkolnym? "To stresująca sytuacja również dla nauczycieli"

Egzaminy 2020 - znamy wytyczne. Czy uczniowie będą musieli mieć maseczki?

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
84
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0