Wysokie temperatury już dają nam się we znaki. W takich dniach ważny jest nie tylko krem z filtrem i przewiewna odzież, ale także odpowiednie nawodnienie. Bez tego nasz organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo. Co i jak dużo pić w upalne dni? Jak rozpoznać pierwsze objawy odwodnienia? Jakie napoje nawadniają najlepiej? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Odpowiednie nawodnienie organizmu – pierwszy krok do zdrowia i zgrabnej sylwetki
W gorące dni dają się we znaki bóle głowy, nóg, senność czy opuchnięcia kończyn. To świadczyć może o zbyt małej ilość przyjmowanych płynów, a jak wiemy, odpowiednie nawodnienie to podstawa. Dlaczego?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lato
Lato
Woda jest niezbędna do tego, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Wspomaga pracę nerek, umożliwia zachowanie odpowiedniego poziomu minerałów i składników odżywczych, a także odgrywa kluczową rolę w procesach przemiany materii i trawienia. Regularne picie wody chroni nas również przed przegrzaniem poprzez usuwanie nadmiaru ciepła wraz z potem.
Temat nawodnienia poruszyła w sieci Ewa Szabatin. Tancerka zaapelowała do fanów i przyznała, że odpowiednia ilość wody nie tylko pozwoli nam zachować zdrowie i dobre samopoczucie, ale także ułatwi procesy odchudzania.
Woda to źródło życia. Jest niezbędna do tego, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Zaleca się picie min. 2 litrów wody dziennie, ale kiedy na dworze są upały staraj się NAWADNIAĆ cały czas! Dodatkowo pij wodę kokosową, bo to naturalny izotonik ! Dzięki piciu wody SCHUDNIESZ i zrobisz formę na wakacje
– napisała.
Co pić w upały?
Co zatem pić latem i w jakich ilościach? Przyjmuje się, że dorosła osoba powinna wypijać około 2 litrów płynów dziennie. W przypadku upałów, a także dużej aktywności fizycznej, ilość ta wzrasta nawet dwukrotnie. Jak się okazuje, uniwersalnym napojem jest woda. Najlepiej mineralna i niegazowana. Popijana regularnie w ciągu dnia pozwala nam uzupełniać niedobory elektrolitów, czyli jonów soli sodu, potasu, wapnia i magnezu.
Wodę trzeba podawać także dzieciom. Maluchy, które nie ukończyły jeszcze pół roku powinny wypijać ok. 100-190 ml na dobę. U dzieci od 6. miesiąca do 1 roku te wartości rosną od 800 do 1000 ml wody dziennie. Pociechy między 1. a 3. rokiem życia powinny przyjąć ok. 1,25 l wody w ciągu doby. W przypadku dzieci od 4. do 6. roku życia będzie to ok. 1,6 l wody dziennie. Natomiast dzieci między 7-9 lat powinny wypijać ok. 1,75 l płynów dziennie.
Zgodnie z zaleceniami chłopcy między 10. a 12. rokiem życia powinni spożyć ok. 2,1 litra wody dziennie. W przypadku chłopców w wieku 13-15 lat będzie to ok. 2,35 l, a między 16-18 lat – 2,5 l.
Dziewczynki, które mają 10-12 lat powinny wypijać ok. 1,9 l wody, nastolatki między 13. a 15. rokiem życia – 1,95 l. Starszym dziewczętom zaleca się przyjmowanie 2 litrów płynów dziennie.
Jak często należy pić w upały?
Warto pamiętać, że ogromne znaczenie ma nie tylko to, ile wody wypijemy, ale jak to zrobimy. Jeśli na raz przyjmiemy dwa litry wody - organizm nic na tym nie skorzysta. Trzeba ją pić powoli i małymi łykami. Najlepiej w ciągu godziny wpić jedną szklankę wody.
Innymi napojami, które świetnie sprawdzą się w czasie upałów, są także: herbatki owocowe i ziołowe, soki owocowe i warzywne, woda z dodatkiem elektrolitów oraz izotoniki. Unikać należy słodzonych napojów, kawy, która działa moczopędnie oraz alkoholu, który także odwadnia.
Czego nie powinno się pić w upalne dni?
Równie ważna w upalne dni jest wiedza o tym, czego należy unikać. Kiedy jest gorąco nie powinno się na przykład pić słodkich napojów, gdyż cukier sprawia, że płyny dostarczane do organizmu gorzej się wchłaniają. Wolniej też przenikają z przewodu pokarmowego do komórek całego organizmu, w związku z tym go nie nawadniają. W upalne dni warto też unikać alkoholu oraz kawy. Napoje te nie sprzyjają nawodnieniu oraz schłodzeniu.
Postaw na domowy izotonik
Napój izotoniczny to płyn, którego stężenie jest takie samo, jak stężenie płynów ustrojowych w organizmie. To zatem idealny napój, aby uzupełnić niedobory minerałów, które w czasie upałów nie są rzadkością. Jednym z popularnych izotoników jest woda kokosowa. Napój ten skutecznie nawadnia, a także nie zawiera cukrów prostych. Jest zatem bezpieczny zarówno dla osób trzymających dietę, jak i dla cukrzyków. Izotonik możecie także wykonać samodzielnie w domu. Oto nasze propozycje:
Silne pragnienie i uczucie suchości w ustach to pierwsze symptomy odwodnienia. Ponadto, występować mogą także inne objawy, tj. zmęczenie, osłabienie, zmniejszona ilość wydalania moczu, sucha skóra, bóle i zawroty głowy oraz drżenia rąk i obrzęki nóg.
Zobacz także:
- Odwodnienie dzieci i dorosłych. Jak się objawia, jak zapobiegać i leczyć?
- Jak przetrwać upały w nocy? Oto 5 niezawodnych sposobów na schłodzenie
- Tych rzeczy lepiej nie zostawiać w samochodzie podczas upałów. Niektóre mogą wywołać pożar
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Isitsharp/Getty Images