Tych rzeczy lepiej nie zostawiać w samochodzie podczas upałów. Niektóre mogą wywołać pożar

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?
W Polsce w ostatnich dniach mierzymy się z falą upałów. Temperatury potrafią sięgać nawet 36 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że - szczególnie w zamkniętych, zostawionych na słońcu samochodach - upał staje się niebezpieczny nie tylko dla ludzi czy zwierząt. Sprawdź, jakich przedmiotów nie powinno się zostawiać w aucie w gorące dni.

Wnętrze samochodu w taką pogodę, z jaką mamy obecnie do czynienia, potrafi osiągnąć naprawdę ekstremalnie wysokie temperatury, nawet do 70 st. Celsjusza. W tych warunkach łatwo doprowadzić do śmierci człowieka czy zwierzęcia, ale nie służą one także wielu przedmiotom codziennego użytku.

Napoje w gorącym samochodzie

Nie ma tu znaczenia, czy chodzi o wodę, sok, czy napoje gazowane - żadne z nich nie powinny zostawać we wnętrzu auta. Dlaczego? Warzywne czy owocowe soki w tak wysokich temperaturach momentalnie się zepsują, picie z dodatkiem gazu może eksplodować, a woda? Plastikowa butelka może wydzielać szkodliwe dla zdrowia bisfenole. Z kolei szklana butelka może zadziałać jak soczewka i wywołać pożar.

Jedzenie w nagrzanym aucie

Jeśli zostawiłaś w samochodzie jedzenie, szczególnie zawierające nabiał, mięso czy produkty mrożone, to niestety musisz je wyrzucić. W tak wysokich temperaturach bakterie namnażają się w zastraszającym tempie. O zatrucie więc nietrudno.

Dlaczego nie warto zostawiać kosmetyków w samochodzie w czasie upałów?

Pod wpływem upału składniki kosmetyków zmieniają swoje właściwości, a co za tym idzie, także właściwości całego kosmetyku. Przegrzane kremy czy podkłady mogą nie tylko nie działać tak, jak zadeklarował producent, ale wręcz podrażniać i uczulać.

Zabierz aerozole z nagrzanego samochodu

Niezależnie od tego, czy chodzi o dezodorant, płyn do czyszczenia czy sprężone powietrze, żaden z nich z pewnością nie powinien być przechowywany w wysokich temperaturach. Podgrzany w łatwy sposób może wybuchnąć, stwarzając ogromne zagrożenie.

Leków nie wolno zostawiać w gorącym aucie

Wiele z nas trzyma w samochodzie leki przeciwbólowe, rozkurczowe, witaminy czy suplementy. Ci, którzy aktywnie uprawiają sport, często mają też w schowku maści na ból mięśni. To duży błąd. Idealna temperatura do przechowywania medykamentów to 20-25 st. Celsjusza (czyli tzw. temperatura pokojowa) - w wyższej temperaturze mogą stać się szkodliwe!

Elektronika źle znosi wysoką temperaturę

...dlatego pod żadnym pozorem nie zostawiaj w aucie telefonu, tabletu czy komputera. Sprzęt nie tylko może ulec uszkodzeniu (większość nowoczesnych urządzeń ma ekrany ciekłokrystaliczne, które nie są przystosowane do upałów), ale pod wpływem temperatury wykorzystane do produkcji podzespoły, np. baterie mogą eksplodować.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także inne porady na upały:

Autor: Katarzyna Lackowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości