Psychologia

Ma 19 lat i pokazuje na TikToku, jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym. "Jest ogromny odzew"

Psychologia

Autor:
Berenika
Olesińska
Jak wygląda dzień na oddziale psychiatrycznym?
Jak wygląda dzień na oddziale psychiatrycznym? Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Krystyna Piątkowska to tiktokerka, która w sieci pokazuje, jak wygląda rzeczywistość w szpitalach psychiatrycznych. Dziewiętnastolatka bazuje na własnych doświadczeniach i uświadamia, z czym wiąże się codzienność na oddziale. 

Depresja u nastolatków - historia Krystyny Piątkowskiej

Od lat zmaga się z depresją, stanami lękowymi i kształtującymi się zaburzeniami osobowości. Pierwszy raz trafiła do szpitala psychiatrycznego w wieku 16 lat. Była to szybka reakcja na przytłaczające ją myśli samobójcze i epizody z okaleczaniem własnego ciała. Walkę o zdrowie psychiczne podjęła świadomie - gdy zauważyła niepokojące symptomy, zgłosiła się do szkolnego psychologa, który doradził, by poddała się terapii. Miała obawy przed informowaniem rodziców o problemie. Jak się okazało - niesłusznie. Tata i mama są dla niej ogromnym wsparciem.

Krystyna Piątkowska rozpoczęła leczenie w 2019 roku. Miała okazję, by dogłębnie przyjrzeć się wydolności systemu opieki psychiatrycznej w Polsce. Jak twierdzi, specjaliście są przepracowani, a dofinansowanie niewystarczające. Przymocowane do podłogi łóżka, okna bez klamek oraz kamery kontrolujące pacjenta przebywającego w izolatce to nie mit. Jednak zaczerpnięte z najstraszniejszych horrorów wyobrażenie o pobycie w takim ośrodku mija się z prawdą.

Codzienność na oddziale nie jest kolorowa, ale permanentnie królująca szarość również nie odzwierciedla rzeczywistości, ponieważ to właśnie tam nastolatka poznała ludzi podobnych do siebie. Znalazła z nimi wspólny język, przeprowadziła setki rozmów i uświadomiła sobie, że pomocy potrzebuje więcej osób, niż dotychczas myślała. Dlatego postanowiła dzielić się doświadczeniami, które zdobyła.

- W szpitalach mamy leczenie, terapie, rozmowy z psychologami i z psychiatrami. Ale mam wrażenie, że najważniejsze, co z tych szpitali wynoszę, to ci ludzie. Ludzie, dzięki którym można się poczuć zauważonym, zrozumianym i to jest ogromna wartość - mówi w studio Dzień Dobry TVN.

Tiktokerka pokazuje, jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym

Krystyna Piątkowska przeszła czterokrotne leczenie w trzech szpitalach psychiatrycznych. Profil na TikToku założyła w głównej mierze po to, by uświadamiać zarówno nastolatków cierpiących na jakąkolwiek chorobę psychiczną, jak i ich rodziców, że sięgnięcie po specjalistyczną pomoc jest najlepszym rozwiązaniem i nie powinno być tematem tabu oraz źródłem wstydu. Dziewiętnastolatka zdejmuje za pośrednictwem social mediów odium z oddziałów psychiatrycznych - miejsc, które cieszą się złą sławą.

- To wyszło spontanicznie. Robiłam filmiki dla zabawy i potem zauważyłam, że one zyskują zasięg. Zasięg to ogromna siła, którą chciałam wykorzystać, opowiadając o tym, co mnie spotyka, żeby ludzie nie wstydzili się tego, co dotyka ich. (...) Jest ogromny odzew. Codziennie dostaję dziesiątki wiadomości od ludzi, którzy dziękują, bo pierwszy raz udadzą się do psychologa - przyznaje tiktokerka.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości