Profilaktyka zdrowia

Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby

Profilaktyka zdrowia

Fot. krisanapong detraphiphat / Getty Images

Nerwica żołądka obecnie określana jest mianem zaburzenia nerwicowego, występującego pod postacią somatyczną. Jej typowe objawy to nudności, biegunki, zaparcia, ssanie czy ucisk w żołądku. Nerwica żołądka u dzieci i dorosłych może przebiegać podobnie. W schorzeniu, jakim jest nerwica żołądka, domowe sposoby i psychoterapia pełnią ważną rolę, pomocne są też leki o działaniu objawowym.

Wrzody, nerwica, ból żołądka to pojęcia często współistniejące ze sobą. Rozpoznanie nerwicy żołądkowej wymaga podjęcia odpowiedniej diagnostyki różnicowej. Jak przebiega nerwica żołądka? Objawy tej choroby nie są specyficzne. Należy jednak nadmienić, że pojęcie nerwicy żołądka nie występuje w nomenklaturze medycznej, a jedynie pojawia się w potocznym języku, obejmując poniekąd zespół objawów na tle nerwicowym.

Więcej:

Jak przebiega nerwica żołądka? Objawy

Przewlekły stres, napięcie emocjonalne, ciągły pośpiech i nadmiar pracy sprzyjają pojawieniu się objawów nerwicy żołądka i jelit. Należą do nich w szczególności: nudności, wymioty, zgaga, biegunki lub wzdęcia, uczucie przelewania w brzuchu, burczenie w brzuchu oraz utrata apetytu. Kolejnym zgłaszanym objawem jest uczucie pieczenia za mostkiem. Warto wiedzieć, na co może wskazywać ucisk żołądkanerwica żołądkowo-jelitowa to jedna z możliwych przyczyn tej dolegliwości.

Osobom cierpiącym na nerwicę żołądkową doskwierają nie tylko dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, ale także niepokój, rozdrażnienie czy problemy ze snem. Nerwica żołądka , a zwłaszcza nerwica żołądka u dzieci , to poważna dolegliwość, obniżająca jakość życia chorych.

Nerwica żołądka – leczenie farmakologiczne

W leczeniu schorzenia, jakim jest nerwica żołądka , stosuje się leki o działaniu objawowym: leki przeciwbiegunkowe (loperamid), rozkurczowe (drotawerynę, hioscynę), łagodzące wzdęcia (simetikon) i zaparcia (trimebutynę). Można rozważyć także podanie leków łagodzących uczucie lęku, niepokoju, poprawiających nastrój czy ułatwiających zasypianie. Najczęściej są to:

a) antydepresanty:

· selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), tj. sertralina, paroksetyna, fluoksetyna, fluwoksamina, citalopram lub escitalopram;

· inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), np. wenlafaksyna;

b) benzodiazepiny, np. estazolam, alprazolam;

c) hydroksyzyna.

Największe zastosowanie w leczeniu nerwicy żołądka mają leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI, które dodatkowo wykazują aktywność przeciwlękową, a niektóre również działają uspokajająco, ułatwiając zasypianie. Wskazane są do dłuższej terapii, trwającej 6-12 miesięcy, ze stałą kontrolą stanu zdrowia chorego. Benzodiazepiny powinny być stosowane wyłącznie doraźnie, ze względu na ryzyko uzależnienia oraz niepożądane działania uboczne. Leczenie farmakologiczne nie rozwiązuje przyczyny choroby, jaką jest nerwica żołądka , a jedynie łagodzi jej objawy.

Nerwica żołądka – leczenie niefarmakologiczne

Podstawą postępowania leczniczego w nerwicy żołądka powinna być psychoterapia, która pozwala dotrzeć do przyczyny zaburzenia. Psychoterapia pomaga choremu zrozumieć i zaakceptować swój stan. Ma na celu zmianę podejścia chorego do pojawiających się trudności życiowych i sytuacji stresujących. Jest metodą leczenia nerwicy żołądka rekomendowaną przez światowe towarzystwa psychiatryczne. Szczególnie zalecana w przypadku dolegliwości, którym towarzyszy napięcie, niepokój, obawy, czy poczucie bezradności. Dąży nie tylko do wyeliminowania objawów choroby, ale przede wszystkim do powrotu chorego do normalnego funkcjonowania na płaszczyźnie psychicznej, społecznej i fizycznej. Rodzaj psychoterapii powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb chorego, uwzględniając jego osobowość, zgłaszane problemy oraz stopień zaawansowania choroby.

Nerwica żołądka – leczenie ziołami i inne domowe sposoby

Istnieje wiele domowych metod i środków, które mogą przynieść ulgę osobom cierpiącym na nerwicę żołądka. Jednym z najlepszych sposobów jest picie świeżo przygotowanych naparów z ziół. W przypadku łagodnych stanów napięcia w nerwicy żołądka pomocne mogą być następujące surowce:

· liść melisy lekarskiej (działa uspokajająco, sprawdza się w zaburzeniach przewodu pokarmowego);

· kwiat lawendy lekarskiej (wskazany w łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz dolegliwościach pokarmowych na tle nerwowym jako środek uspokajający);

· liść mięty pieprzowej (polecany w dolegliwościach trawiennych jako środek rozkurczający);

· korzeń kozłka lekarskiego (działa uspokajająco i lekko nasennie, zmniejsza nadpobudliwość nerwową);

· ziele dziurawca zwyczajnego (działa rozkurczająco na mięśniówkę gładką i łagodzi zaburzenia układu pokarmowego).

W schorzeniu, jakim jest nerwica żołądka, domowe sposoby przynoszą nieocenioną pomocą. Są bezpieczne, tanie i łatwo dostępne. Bardzo ważnym krokiem w leczeniu nerwicy żołądkowo-jelitowej jest także zmiana diety na lekkostrawną, bogatą w błonnik oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Aktywny tryb życia pozwala osiągnąć lub przywrócić lepsze funkcje trawienne i reguluje rytm jelitowy. Umiarkowana aktywność fizyczna obejmuje, np. chodzenie do szkoły, pracy lub sklepu, spacerowanie dla przyjemności i wyprowadzanie psa.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości