Profilaktyka zdrowia

Koronawirus. "Jest tajemnicą, dlaczego do 9. roku życia nie mamy zachorowań”

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Rada "myjcie ręce" dotyczy każdego typu zakażeń wirusowych, szczególnie w sezonie grypowym. Nie ma wyjątków. Czy jest koronawirus czy nie – przekonuje wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jak się chronić przed zakażeniem? O tym rozmawialiśmy w naszym studiu.

Na czym polega leczenie koronawirusa?

W Polsce do tej pory nie stwierdzono koronawirusa - twierdzi Ministerstwo Zdrowia. Jednak media każdego dnia informują o nowych przypadkach zakażeń na całym świecie, także w Europie.

Co powinniśmy wiedzieć o epidemii?

To, że istnieje i to wystarczy. Póki nie ma, to nie ma problemu. To, że my mówimy myjcie ręce, dbajcie o higienę dotyczą każdego typu zakażeń wirusowych, szczególnie w sezonie grypowym. Nie ma wyjątków. Czy jest koronawirus czy nie. Powinniśmy się zachowywać tak samo

- mówi prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.

Gość Dzień Dobry TVN przekonuje, że nie powinniśmy panikować.

Koronawirus jest pierwszym przy tak szybkim przekazie informacyjnym wirusem, kiedy następnego dnia wiedzą fachowcy, a tydzień później prasa. Zdarzało się tak, że szybciej dowiadywały się media, a my później i to jest problem

- przyznaje prof. Gut.

>>>Zobacz też: Pytania o koronawirusa. Eksperci na czacie: "Kwarantanna nam nie grozi. Nie wpadajmy w panikę"

Dlaczego dzieci nie chorują?

Koronawirusa nie zanotowano do tej pory u żadnego dziecka poniżej 9. roku życia. Wyjątkiem jest urodzona kilkanaście dni temu dziewczynka w Chinach. U jej matki chwilę przed porodem zdiagnozowano obecność koronowirusa. Noworodek natychmiast został poddany testom, które potwierdziły obecność covid-19 (czyli chorobę spowodowaną przez koronawirusa). Maleństwo miało objawy infekcji dróg oddechowych oraz problem z niewielkim uszkodzeniem mięśnia sercowego. Dziecko samo zwalczyło wirusa .

Jak to jest możliwe?

Po pierwsze, nie mamy tu swoistych leków. Możemy wspierać organizm. Jest pewną tajemnicą, dlaczego do 9. roku życia praktycznie nie mamy zachorowań. Przy grypie wręcz odwrotnie. Mamy mnóstwo dzieci, które przechodzą to ciężko. Wytłumaczenia są różne. Dlatego lepiej poczekać, aż ktoś to wyjaśni

-tłumaczy wirusolog.

Więcej o tym, co się dzieje, kiedy dojdzie do zakażenia, jak postępować, czy warto nosić maseczki -w rozmowie z naszym ekspertem. Posłuchajcie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Kilka faktów o Koronawirusie

Pierwsze informacje o koronawirusie pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. Na człowieka przeniósł się najprawdopodobniej w wyniku spożycia nieświeżych owoców morza w chińskiej miejscowości Wuhan. Do tej pory zdiagnozowano 81 000 przypadków. Śmiertelność spowodowana powikłaniami wynikającymi z zarażenia się wirusem, na ten moment waha się w granicach 3 – 4 %. Objawy wirusa podobne są do symptomów grypy. To między innymi gorączka, duszności, kaszel, bóle mięśnie czy zmęczenie. Nie wszystkie z nich muszą się pojawić.

Koronawirus – jak się przenosi

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Czyli między innymi przez kichanie czy wydychane powietrze, dlatego tak ważne jest zasłanianie się. Wirus utrzymuje się w powietrzu, a później na powierzchni nawet do 9 dni. Objawy nie muszą pojawić się od razu. Wystąpić mogą nawet do 14 dni, a niektóre źródła podają nawet 21.

Zobacz też:

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości