Profilaktyka zdrowia

Co pić przed snem, żeby się wyciszyć i zrelaksować?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Masz problemy ze snem i zawsze, kiedy nadchodzi czas wyciszenia, czujesz, że rozpiera cię energia? Być może to kwestia napoju, który spożywasz. Zobacz, co warto pić przed snem, aby się wyciszyć i zrelaksować. Złote rady dała nam dzisiaj Agnieszka Cegielska.

Czy napoje mogą nas zrelaksować?

Na nasze samopoczucie i zrelaksowanie duży wpływ ma odpowiednie nawodnienie organizmu. Reguluje ono pracę nerek, a tym samym nasze ciśnienie. Dlatego, jeśli pragniemy być zrelaksowani, rezygnujemy z kawy, czarnej i zielonej herbaty oraz yerba mate. Sięgamy w zamian po napary na bazie ziół: pokrzywa, skrzyp polny, rumianek, herbata z bratka, werbena.

Zobacz także: Kiepsko sypiasz? Sprawdź, co zrobić, żeby dobrze spać

Wyciszenie przed snem

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przed snem pić, nie jeść. Jest to czas, kiedy nasz metabolizm zwalnia, a dodatkowo spożyte kalorie nie tylko pójdą nam w boczki, ale także spowodują, że przez uczucie ciężkości, trudno będzie nam o komfortowy sen.

Co pić przed snem? Przede wszystkim wszystkie napoje, które będą wyciszać nasz organizm, a nie dodatkowo go pobudzać. Plejada tonujących ziół, roślin, skarbów natury jest bardzo bogata w naszych szerokościach geograficznych: melisa, rumianek, lipa, dereń, głóg, morwa, dzika róża, aronia.

Niedocenianym ziołem, świętym drzewem jest lipa i robiona z niej herbata. Ona idealnie o tej porze roku będzie wyciszać nasz organizm. Bardzo ważne jest to, aby te zioła były czyste

– powiedziała Agnieszka.

Przed snem nie sięgamy po alkohol, nawet jeśli wydaje nam się, że czerwone wino nas wycisza, to niestety nie będzie to miało wpływu na nasz dobry sen.

W medycynie ajurwedyjskiej na wieczór przyrządza się tak zwane złote mleko, które bardzo wzmacnia odporność. Dodaje się do niego miód, kurkumę, imbir, kardamon, cynamon. Taki napój zazwyczaj pije się przed snem. Agnieszka przyznała, że w obecnych czasach zdecydowanie poleca wymienić mleko krowie na mleko roślinne: migdałowe, ryżowe, owsiane lub sojowe (tylko ekologiczne).

W jakiej temperaturze zalewać zioła?

Wiele mitów krąży na temat temperatury wody, jaką dokładnie powinniśmy zalewać ziołowe herbaty. Czy robić to wrzątkiem zaraz po zagotowaniu, czy należy chwilę odczekać, aż temperatura spadnie?

Woda powinna mieć zazwyczaj miedzy 80 a 100 stopni, ale bliżej 100

- powiedziała Agnieszka.

Herbatę zalaną gorącą wodą przykrywamy pokrywką lub talerzykiem i zostawajmy na 10 minut do zaparzenia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości