Nadwaga i otyłość same w sobie są problemem, jednak mogą pociągnąć za sobą inne konsekwencje zdrowotne – choroby układu krążenia, zbyt wysokie stężenie cholesterolu, cukrzycę typu II, schorzenia pęcherzyka żółciowego czy zaburzenia oddychania. Aby zachować szczupłą sylwetkę i dobre zdrowie, ważne są zdrowe jedzenie i regularna aktywność fizyczna. Dowiedz się, czy warto pić napary z ziół na zmniejszenie apetytu.
Więcej:
- Sposoby, jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu
- Jak domowymi sposobami przeprowadzić odtruwanie organizmu?
- Herbata na trawienie – jaki rodzaj dla kogo?
Głód a apetyt – czym się różnią?
Głód jest fizjologicznym stanem odczuwanym w związku z niedoborem pożywienia. Narasta stopniowo i towarzyszą mu objawy fizyczne, takie jak np. burczenie brzuchu czy drżenie rąk. Ustępują one po spożyciu posiłku. Głód powinien być zaspokajany! Apetyt jest nagłą potrzebą zjedzenia konkretnego produktu, z reguły tłustego lub słodkiego. Nie wynika on z fizjologicznych aspektów działania organizmu człowieka, a z psychicznych. Pojawia się pod wpływem impulsu np. zapachu z restauracji czy widoku kogoś jedzącego daną przekąskę. Z tego powodu apetyt pojawia się nagle, dodatkowo odczuwamy potrzebę natychmiastowego zaspokojenia go. Co ważne, gdy tego nie zrobimy, nie będziemy odczuwać fizycznych niedogodności.
Przyczyny nadmiernego apetytu
Aby poznać sprawdzone sposoby na zmniejszenie apetytu, warto dowiedzieć się, co go wywołuje. Jak wspomnieliśmy wcześniej, bardzo często odczuwany jest pod wpływem jakiegoś bodźca – zapachu, widoku jedzącej osoby czy reklamy. Wynikać może także z tzw. głodu emocjonalnego. Polega on na jedzeniu w sytuacjach stresowych lub w czasie złego humoru. Zjedzenie czegoś ma za zadanie nie dodanie energii, a pocieszenie w trudnym momencie. Za przyczynę nadmiernego apetytu uznawane są także restrykcyjne diety stosowane w przeszłości. Wywołują one wiele niedoborów oraz zaburzeń metabolicznych, które zaburzają odczuwanie sytości, co skutkuje napadami apetytu. Doskwiera on także osobom chorym na bulimię i zespół kompulsywnego jedzenia. Te dwa ostatnie zaburzenia psychiczne wymagają szybkiej konsultacji ze specjalistą: psychologiem bądź psychiatrą, ponieważ zioła na zmniejszenie apetytu nie będą pomocne w tym przypadku – konieczna jest terapia.
Jakie zioła na zmniejszenie apetytu wybrać?
Co na zmniejszenie apetytu, jakie zioła sprawdzą się najlepiej? Uważa się, że bardzo skuteczne są:
- fiołek trójbarwny (potocznie bratek) zwiększający poczucie sytości,
- korzeń mniszka, który reguluje poziom cukru we krwi,
- liście malin obniżające poziom cholesterolu i glukozy w organizmie, a co za tym idzie, wpływające na ograniczenie apetytu,
- morszczyn pęcherzykowaty pęczniejący w żołądku i regulujący pracę układu pokarmowego; dodatkowo sprzyja powolnemu wąchania się węglowodanów, przez co opóźnia odczuwanie głodu (niewskazany dla osób z problemami z tarczycą)
- morwa biała, która zmniejsza apetyt głównie na słodycze i cukry,
- siemię lniane pęczniejące w żołądku i zapewniające poczucie sytości; ponadto stanowi dobre źródło błonnika pokarmowego,
- yerba mate dająca poczucie sytości.
Warto skorzystać także z: jałowca, lebiodki, listownicy, lucerny, łopianu, ostropestu plamistego, pokrzywy i spiruliny. Zioła mogą wchodzić w reakcję z lekami, dlatego należy skonsultować możliwość ich picia z lekarzem.
Czy i jak działają zioła na zmniejszenie łaknienia?
Istnieje wiele ziół będących sposobem na zmniejszenie apetytu. Mogą one pomóc osobom walczącym np. z otyłością. Najlepiej działają te wymienione wyżej, ze względu na dużą ilość błonnika. Dzięki niemu możliwe jest długie odczuwanie sytości, która zapobiega zachciankom i sięganiu po przekąski. Wpływa na to pęcznienie błonnika w żołądku. Zioła na zmniejszenie apetytu wpływają także na perystaltykę jelit i wspomagają wątrobę w oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Domowe sposoby na zmniejszenie apetytu
Coś na zmniejszenie apetytu to nie tylko ziołowe napary. W aptekach dostępne są także tabletki pozwalające na obniżenie jego poziomu. Ponadto do diety warto włączyć większą ilość: warzyw i owoców, pełnoziarnistego pieczywa i makaronu, a także strączków, nasion, pestek i orzechów. Zawierają sporo błonnika pokarmowego. Co ciekawe, na dłużej sycą produkty o niskim indeksie glikemicznym. Dobrym pomysłem jest także spożywanie produktów bogatych w cynk, którego optymalny poziom w organizmie zapobiega atakom wilczego głodu. W przypadku bardzo silnej chęci zjedzenia czegoś można sięgnąć po szklankę wody albo zdrowe przekąski – owoce, sałatki, orzechy. Nasycą one na dłużej niż słodkie lub słone przekąski, nie wywołując przy tym wyrzutów sumienia.
Autor: Adrian Adamczyk