Jedna na dziesięć kobiet choruje na endometriozę. To często bolesna choroba, o której jeszcze wiele nie wiemy. Jakie są jej objawy? Jak leczy sią ją leczy? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prof. Ewę Milnerowicz-Nabzdyk, by nasze widzki mogły porozmawiać z nią na temat endometriozy. O co pytały najczęściej?
Ednometrioza - co warto wiedzieć o tej chorobie?
Podczas czatu widzki Dzień Dobry TVN pytały, czy silny ból w trakcie miesiączki może oznaczać endometriozę. - Przy dodatkowych zaburzeniach miesiączkowania, często przy zaburzeniach płodności może to wskazywać, że mamy do czynienia z endometriozą - wyjaśniła prof. Ewa Milnerowicz-Nabzdyk.
Zastrzegła jednak, że nietypowe krwawienie i towarzyszący mu ból, które pojawiają się u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, nie muszą mieć związku z endometriozą. Zdarza się, że są to objawy raka. - Trzeba wspomnieć, że ta choroba jest związana z częstym występowaniem nowotworów narządu rodnego. Dotyczy to zarówno jajnika, [...] trzonu macicy. Nie zamykajmy pacjentów w jednym, patrzmy na pacjentów globalnie, bardzo szeroko - podkreśliła prof. Ewa Milnerowicz-Nabzdyk.
Wiele pytań dotyczyło również diety, profilaktyki, diagnostyki, leczenia oraz tego, gdzie poszukać pomocy. - Widać, jak ogromnie istotny jest to problem, jak cały czas wymagający jego zgłębienia, wymagający specjalistów, którzy się tym tematem zajmą - stwierdziła ekspertka.
Jak leczy się endometriozę?
Jedną z form terapii jest leczenie hormonalne. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja. Niestety część pacjentek zmuszona jest zgłaszać się na zabiegi do prywatnych klinik. Warto dodać, że problem z leczeniem endometriozy dotyczy wielu krajów, nie tylko Polski. - W części już istnieją ośrodki, które zajmują się endometriozą, ośrodki referencyjne. W części te systemy [...] są w trakcie tworzenia, albo dopiero zostały mianowane - powiedziała prof. Ewa Milnerowicz-Nabzdyk.
Nasza rozmówczyni dodała, że sposób w jaki dany kraj radzi sobie z leczeniem endometriozy zależy od systemu opieki zdrowotnej, jaki w nim funkcjonuje i jak najłatwiej przymierzyć problem pacjentów do systemu. - Robiłam taką przymiarkę pracując wspólnie z ekspertami w komisji powołanej przy ministerstwie zdrowia, która miała odpowiedzieć na wiele pytań i przedstawić propozycję rozwiązań terapeutycznych, rozwiązań diagnostycznych. Zmierzaliśmy się z tym problemem i też próbowaliśmy znaleźć najlepsze rozwiązanie. Patrząc na Polskę, problemem dotyczy bardzo dużej grupy kobiet [...]. To może być ok. półtora miliona, dwóch milionów kobiet, ogromna rzesza kobiet, która w dużej mierze wymaga na samym początku leczenia zachowawczego, czyli tak naprawdę, która powinna trafić w miarę możliwie szybko do ośrodków, które zajmują się diagnostyką, które sklasyfikują problem, które będą mogły powiedzieć, czy pacjentka wymaga operacji, jak bardzo skomplikowanej - tłumaczyła.
Jakie rozwiązanie widziałaby ekspertka? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ginekolożka ujawnia, o co proszą ją mężczyźni po porodzie partnerki. "To wbrew etyce"
- Ten wstydliwy problem dotyczy wielu kobiet. Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?
- Co denerwuje ginekologów w pacjentkach? Lekarz obala mity
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News