macierzyństwo

  macierzyństwo

  Kolejny odcinek cyklu "Mama dookoła świata" Ofelia Grzelińska poświęciła porodom. Jedne kobiety rodzą siłami natury, a inne przez cesarskie cięcie. Jedne ze znieczuleniem, a inne bez. Jak rodzą Japonki, Rosjanki czy Meksykanki? Dlaczego na Jamajce kobiety decydują się na poród naturalny, a w Rosji cesarskie cięcie uważa się za niebezpieczne? W którym kraju i dlaczego kobiety piją przed porodem wodę, w której gotowały się jaja?

  “Pokaż mi swoją matkę, a powiem ci, jaka będziesz w przyszłości”. Ile prawdy jest w tej popularnej maksymie? W studiu dzień Dobry TVN gościliśmy matki i córki: aktorkę Dorotę Kolak, aktorkę Katarzynę Michalską, wokalistkę jazzową i kompozytorkę Dorotę Miśkiewicz oraz mamę Doroty Grażynę Miśkiewicz.

  Kiedy zostajemy rodzicami, bywa że chcemy, by cały świat kręcił się wokół naszego dziecka. Nawet nasi znajomi. Choć oni niekoniecznie chcą rozmawiać tylko o rodzicielstwie. Jak bardzo dzieci zagrażają przyjaźni? Czy dzietni i bezdzietni są w stanie się porozumieć? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktora Rafała Cieszyńskiego, aktorkę Aleksandrę Woźniak, wokalistkę Natalię Lesz oraz dziennikarkę Dzień Dobry TVN Adę Wons.

  Na Kubie dzieci poznają smak pikantnych potraw od małego. Czarną fasolę jedzą już od szóstego miesiąca życia. Jak Kubańczycy myją niemowlęta? Co robią, gdy dzieci mają gorączkę? Dlaczego Kubanki uważają, że polscy mężczyźni są najlepszymi ojcami na świecie? W cyklu "Mama dookoła świata" Ofelia Grzelińska pokazuje nam macierzyństwo po kubańsku i polsko-kubańską rodzinę Staszka i Yeni.

  Mleko z czekoladą i płatki zbożowe to śniadanie francuskich dzieci. We Francji kobiety są aktywne zawodowo, dlatego jest ogromne zapotrzebowanie na nianie. A ile trwa we Francji urlop macierzyński? Dlaczego Francuzki uważają, że Polki są nadopiekuńcze? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Mama dookoła świata". W studiu Dzień Dobry TVN gościmy autorkę cyklu Ofelię Grzelińską.

  Na casting do drugiej edycji programu „X Factor” zgłosiła się w połowie ósmego miesiąca ciąży. Dzień po ogłoszeniu wyników, a tydzień przed planowanym terminem porodu, urodziła córeczkę. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Barbarę Kurdej-Szatan razem z mężem Rafałem.

  Chorwaccy rodzice witają swoich potomków na świecie w dość oryginalny sposób. Kiedy pierwszy raz zobaczą dziecko, mówią: „Tfu Tfu! Ale brzydki jesteś!”. Potem zakładają dzieciom ubrania na lewą stronę i nigdy nie suszą odzieży na świeżym powietrzu. Dlaczego? Ofelia Grzelińska, podróżnicza i mama, przybliżyła w studiu Dzień Dobry TVN tradycje, zabobony i przesądy chorwackiego macierzyństwa.

  W studiu Dzień Dobry TVN po raz pierwszy aktorka pokazała się publicznie z synem Aleksandrem. Katarzyna Figura zawsze dużo zawsze mówiła o Aleksandrze- dlaczego tak długo czekała, by pokazać innym swojego pierworodnego?

  W kolejnym odcinku cyklu "Kobiecy biznes" przedstawiamy Panią Joannę Komorczniczak, która wymyśliła modne koszulki dla kobiet w ciąży. To koszulki dla pań, które nie chcą ukrywać swojego odmiennego stanu. - Te koszulki, jak mówi Marcin Prokop, to radosna celebracja odmiennego stanu. Podobają się Wam?

  W Panamie matka rodzącej jest obecna przy porodzie. Może się zdarzyć, że obecny będzie też ojciec. W tym kraju nie ma położnych, a poród przyjmuje lekarz ginekolog. Urlop macierzyński trwa najwyżej 6 tygodni. A ulubioną potrawą dzieci są zielone banany na ciepło, które - jak mówi Ofelia Grzelińska - smakują trochę jak frytki. W Panamie panuje tradycja nadawania imion po rodzicach - dziewczynki noszą imię po matce, a synowie po ojcu.

  Yerba mate z mlekiem, duch indiański, gorąca samba i capoeira o macierzyństwie po brazylijsku opowiedziała nam Ana Frieman, mama 5 letniej Kayi.

  Wymyśli imię dla dziecka, zaprojektuje modną koszulę nocną na salę porodową i znajdzie kompetentną nianię. Nowy trend przybył do Polski ze Stanów Zjednoczonych - czy w naszym kraju czeka go świetlana przyszłość czy może jest skazany na porażkę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarkę Agatę Passent.

  W Peru panuje przekonanie, że to, co matka jada w ciąży, dziecko będzie lubiło, czyli żywiąc się w określony sposób programujesz smak dziecka. Peruwiańskie dziewczynki noszą kolczyki od najmłodszych lat, a młodszymi dziećmi zajmują się starsze lub rodzina. Ofelia Grzelińska przybliża w Dzień Dobry TVN zwyczaje peruwiańskich mam. Z jedną z nich, Karoliną, spotkała się w Warszawie.

  a żyrafy do szafy! Aneta Kowalska jest wielbicielką rymowanek dla dzieci, ale także poszukiwaczką pięknych tkanin. Własnoręcznie robi i sprzedaje pościele dla dzieci. Z Frankiem i Zosią, w studiu Dzień Dobry TVN, zaprezentowała bogate wzornictwo produktów do spania.

  Przed czym kobiety chciałby uchronić swoje dziecko? Młode matki często obiecują sobie, że własnemu dziecku nie będą dawać słodyczy, nie pozwolą na przesiadywanie przed telewizorem i, że będą własnoręcznie przygotowywać zupki. Jednak rzeczywistość weryfikuje ich plany. Z mamami - Agatą Kościkiewicz, Edytą Poncyljusz, Katarzyną Laskowską i psycholog Anną Kędzierską - rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o lękach kobiet debiutujących roli matki oraz o dążeniu do bycia perfekcyjną mamą.

  Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wiąże się dla kobiety z dużym stresem. Przerwa w życiu zawodowym sprawia, że świeżo upieczona mama obawia się o to, czy nadal jest pełnowartościowym pracownikiem. W studiu Dzień Dobry TVN coacha wizerunku Armena Mekhakyana zapytaliśmy o to, jak odnaleźć się w pracy po urlopie macierzyńskim.

  W poniedziałki, razem z Ofelią Grzelińską, przybliżamy życie i codzienność kobiet–matek pochodzących z różnych stron świata, których losy życiowe sprawiły, że teraz żyją i wychowują swoje dzieci w Polsce. Skąd wziął się pomysł na cykl „Mama dookoła świata? W jaki sposób Ofelia zdobywa zaufanie innych mam? Z kim spotka się w kolejnych odcinkach? Czy trudno jest jej przekonać kobiety z innych kultur, by "zaprosiły" ją do swojego intymnego świata?

  Prosto z Kasprowego przybyła do nas Magdalena Schejbal. Teraz żyje w Zakopanem. Tam odnalazła miłość i została matką. Nie boi się przyznać, że życia rodzinnego i zawodowego w stu procentach pogodzić się nie da. Z aktorstwem związała się przypadkowo, ale sukcesy utwierdziły ją w tym, że obrała właściwą drogę. Za czym tęskni? Jak zmieniło ją macierzyństwo? Czy zaakceptowali ją górale? Co robi zaraz po tym, gdy się obudzi?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dorotę Smoleń, blogerkę i koordynatorkę akcji „Macierzyństwo bez lukru” oraz Martynę Aftykę, dziennikarkę programu „Uwaga”. Na czym polega to przedsięwzięcie, co zmienia w rodzicielstwie i co skłoniło naszych gości do tego, by o macierzyństwie powiedzieć prawdę?

  Dlaczego na Filipinach dzieci obchodzą urodziny co miesiąc, a rodzice śpią z nimi w jednym łóżku nawet do szóstego roku życia, zaś ceremonia strzyżenia dziecka to prawdziwe święto? W jaki sposób uczą swoje dzieci od najmłodszych lat kilku języków? Ofelia Grzelińska o filipińskiej odsłonie macierzyństwa w cyklu "Mama dookoła świata".

  Jak wygląda samoocena polskich matek? Dlaczego kobiety po porodzie przestają dbać o siebie i skupiają się tylko i wyłącznie na dziecku? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Skrzynecką i Marcina Łopuckiego, którzy niedawno zostali rodzicami. Jakim ojcem jest Marcin i jak wspiera Katarzynę?

  Co jedzą amerykańskie dzieci? Na czym polega „rodzicielstwo bliskości” i jak wielu Amerykanów podąża tym nurtem? Dlaczego w USA ciąża i poród to sprawa lekarzy i prawników, a nie kobiety? Jak wygląda urlop macierzyński? W studiu Dzień Dobry TVN gościmy autorkę cyklu "Mama dookoła świata" Ofelię Grzelińską, z którą rozmawialiśmy o macierzyństwie po amerykańsku.

  Dlaczego w Chinach świeżo upieczone mamy przez miesiąc po porodzie nie myją włosów, nie biorą kąpieli, nie oglądają TV ani nie czytają książek? Jak skrócić poród nawet o 6 godzin? Jak smakuje i na co wpływa napój zrobiony z gniazd jaskółek? W kolejnym odcinku cyklu „Mama dookoła świata” wraz z Ofelią Grzelińską rozmawialiśmy o macierzyństwie w Chinach.

  Odsetek rodzących się w Polsce wcześniaków jest bardzo wysoki. Jak wygląda życie mamy wcześniaka, wie Katarzyna Skrzynecka, która pod koniec listopada 2011 roku urodziła córeczkę, która jest wcześniakiem. Dziewczynka przyszła na świat 1,5 miesiąca przed terminem i nic, jak zdradza w Dzień Dobry TVN szczęśliwa mama, nie zapowiadało jej wcześniejszych narodzin. - To taka radość.... Mały ssak jest tak cudny, że wszystko mu się wybacza - powiedziała Katarzyna Skrzynecka.

  Dziecko, które rodzi się trudne, nadpobudliwe i agresywne. Matka, która nie potrafi pokochać takiego dziecka. Ich związek prowadzi do nieuchronnej tragedii. Czy zawsze, kiedy matka rodzi dziecko, miłość pojawia się sama? W studiu Dzień Dobry TVN o komentarz poprosiliśmy: filozofa i etyka prof. Magdalenę Środę, dziennikarkę Martę Kuligowską, Dorotę Wróblewska, mamę 23-latki, oraz psychologa dziecięcego Dorotę Kalinowską.

  Norwegia to kraj, w którym 265 dni w roku pada deszcz, to jednak nie przeszkadza norweskim rodzicom dbać o to, by dziecko zawsze przebywało na świeżym powietrzu. Jak Norwegowie hartują swoje dzieci? Dlaczego norweskie mamy unikają podawania dzieciom antybiotyków? Ofelia Grzelińska, autorka cyklu „Mama dookoła świata” w Dzień Dobry TVN, przybliża codzienność norweskiej rodziny.

  To prawdopodobnie najsilniejsza z więzi międzyludzkich - więź między rodzicem a dzieckiem. Kiedy tak naprawdę się tworzy? Jak ważne w budowaniu relacji z dzieckiem są: miłość, czułość i dotyk? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa dziecięcego Małgorzatę Ohme.

  Wiele przyszłych matek ze strachem myśli o urlopie macierzyńskim, postrzegając go jako długą przerwę w życiu towarzyskim i zawodowym. W jaki sposób dobrze wykorzystać czas wolny od pracy i znajomych? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy wizażystkę Annę Orłowską, konsultantkę do spraw programów społecznych Agatę Tyszkiewcz, dziennikarkę Agnieszkę Litorowicz-Siegert oraz prezenterkę telewizyjną Beatę Chmielowską-Olech.

  Ilość czy jakość czasu spędzonego z dzieckiem jest najważniejsza? Jak istotne dla rozwoju dziecka są wspólne zabawy i czas z nim spędzony? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Paulinę Holtz oraz psychologa Ewę Klepacką.

  Jest takie miejsce na ziemi, gdzie przyszłe mamy nie mogą krzyczeć podczas porodu oraz najbardziej ze wszystkiego wystrzegają się jajek. To Afryka. Ofelia Grzelińska przedstawiła nam Karolinę – pół Polkę, pół Kongijkę, która opowiedziała nam o afrykańskich zabobonach i tradycjach. Czy niektóre z nich przeniosły się na grunt europejski?