Sarsa o macierzyństwie i ukrywaniu emocji. "Myślałam, że osobie publicznej nie wypada przyznać się do słabości"

OFFTHERECORD_SARSA (1)
Sarsa po dwóch latach powróciła do fanów z nowym materiałem. Płyta "Runostany" powstawała w czasie pandemii, a krążek, jak przyznała artystka, to muzyczna podróż po wszystkich jej stanach, również tych mrocznych. W cyklu "Off the record" serwisu Dzień Dobry TVN wokalistka opowiedziała o procesie twórczym, tajemniczym tytule albumu, macierzyństwie i wsparciu kobiet.

Sarsa – nowy album "Runostany"

Pod koniec lutego 2022 roku w sklepach ukazała się czwarta płyta Sarsy zatytułowana "Runostany". Choć według niektórych słuchaczy nowy materiał odkrywa inne oblicze wokalistki, ta przyznaje, że tak naprawdę to powrót do korzeni, do tego, co w duszy grało jej już znacznie dłuższy czas.

- Zawsze się wymykałam tym próbom wsadzenia mnie w jakąś kategorię. To jest trochę powrót do korzeni. I chyba do pierwszych moich inspiracji muzycznych - powiedziała piosenkarka.

Marta Markiewicz zaskoczyła fanów nie tylko muzycznie. Nieco inna wydaje się także warstwa tekstowa. W singlach, które powstawały w czasach pandemii, wokalistka pozwoliła sobie na ujście najbardziej ludzkich i przyziemnych refleksji. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradziła, że było to celowe i zamierzone.

- Dla mnie kariera muzyczna to nigdy nie był cel sam w sobie. To była próba poznawania siebie, tego, co mi w duszy gra. To jest dla mnie ciekawe i nie spodziewałabym się po sobie takiego albumu jeszcze 5 lat temu. Zawsze tworzyłam piosenki o swoich doświadczeniach, na tym albumie znajdują się utwory, które mają swój korzeń w uczuciach innego człowieka, jednak jest to przepuszczone przez moje emocje. Chciałam wyrzucić z siebie trochę tego mroku, po to, by zrobić miejsce na światełko. Na pewno są nim narodziny mojego syna oraz to, że jestem prywatnie bardzo szczęśliwa - wyjaśniła.

Scena Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN
Paulina Gołębiowska w piosence „Mniej więcej”
Paulina Gołębiowska w piosence „Mniej więcej”
Marcin Jajkiewicz & Marcin Wyrostek w piosence „Siostra Ukraina”
Marcin Jajkiewicz & Marcin Wyrostek w piosence „Siostra Ukraina”
Sara James w piosence „Nie jest za późno”
Sara James w piosence „Nie jest za późno”
Ylo Violon w piosence „Hallelujah” (Leonard Cohen)
Ylo Violon w piosence „Hallelujah” (Leonard Cohen)
Feel i Ferdyn w piosence „Wspólne święta”
Feel i Ferdyn w piosence „Wspólne święta”
Atlvnta w piosence „Mantra”
Atlvnta w piosence „Mantra”
Sonia Maselik w piosence "Święta w nas"
Sonia Maselik w piosence "Święta w nas"
Matteo Bocelli w piosence „Solo”
Matteo Bocelli w piosence „Solo”
Antek Smykiewicz i Sadowsky w piosence „Na gwiazdkę”
Antek Smykiewicz i Sadowsky w piosence „Na gwiazdkę”
Luna w piosence „Niewypowiedziane”
Luna w piosence „Niewypowiedziane”
Reni Jusis w piosence „Oum le dauphin”
Reni Jusis w piosence „Oum le dauphin”
Grzegorz Turnau i Igor Herbut w piosence „Zupa na plantach”
Grzegorz Turnau i Igor Herbut w piosence „Zupa na plantach”
Magdalena Lasota w piosence „Świąteczny czas”
Magdalena Lasota w piosence „Świąteczny czas”
Tribbs ft. Rollø w piosence „Dzieci wybiegły”
Tribbs ft. Rollø w piosence „Dzieci wybiegły”
Hylla w piosence "Zahraj ze nam"
Hylla w piosence "Zahraj ze nam"
Karo Glazer w piosence „So this is Xmas”
Karo Glazer w piosence „So this is Xmas”
Łzy w piosence „Ta mała”
Łzy w piosence „Ta mała”
Alex Kein w piosence "Święta i prezenty"
Alex Kein w piosence "Święta i prezenty"

Sarsa – praca nad płytą z parterem

Album "Runostany" powstał przy współpracy z Pawłem Smakulskim, z którym wokalistka tworzy duet zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jak przyznała, nie mogło być inaczej, nie wyobrażała sobie, by dzielić tak intymną sferę, jaką jest tworzenie i komponowanie z kimś innym. Wbrew pozorom praca z bliskimi wcale nie jest taka łatwa. Jak wyglądało to w tym przypadku?

- Nie jest proste pracować z człowiekiem, z którym żyje się prywatnie, bo zaczynają zacierać się granice, gdzie jest nasza przestrzeń prywatna, a gdzie jest praca. Praca często wiąże się ze stresem, a stres wchodzi w życie prywatne. Myślę, że to zabrzmi banalnie, ale kiedy ludzie się kochają, te wszystkie trudne sprawy znajdują rozwiązanie. Ja nie wyobrażałam sobie, by dzielić tę intymną sferę, jaką jest tworzenie, z kimś innym niż z Pawłem Smakulskim, który był współproducentem płyty "Runostany". Razem z Marcinem Borsem stworzyliśmy trójkąt i mieliśmy muzyczny romans. Ta praca jest specyficzna, my non stop jesteśmy w procesie, w pasji i w pracy. Kiedy lecą gitary nad głowami, a później jest godzenie się, to też jest to taka twórcza chemia – tłumaczyła Sarsa.

"Runostany", czyli wszystkie stany Sarsy

Z tytułem płyty związana jest zabawna historia, bowiem słowo runostany jest wizją senną artystki. Pewnego dnia Sarsa przekonana, że znalazła w sieci tytuł swojego najnowszego krążka, zadzwoniła do wydawców i przekazała im tę wiadomość. Wkrótce okazało się, że słowo nie istnieje, jednak jako symboliczny znak musiało już zostać.

- Miałam taki przebłysk, że to mi się chyba śniło. Jest dziwna sytuacja, jest to słowo, które całkowicie wymyśliłam, ktoś mi to wsadził do głowy przez sen, ale musiało zostać. Nazwa to symbol, który symbolizuje wszystkie stany Sarsy, te najniższe jej stany, które też przecież są. Z perspektywy czasu, to było głupie, że udawałam, że nie mam w sobie negatywnych emocji. Udawałam, bo przecież osobie publicznej (tak myślałam) nie wypada przyznać się do słabości, do frustracji. Głupio się przyznać, bo masz odpowiedzialność za swoich obserwatorów, fanów, by dawać im przykład osoby pozytywnie nastawionej do życia. Ja mam często spadki nastrojów, często obciąża mnie świat zewnętrzny, widzę siebie jego oczami - przyznała gwiazda.

Sarsa - macierzyństwo

W czasie nieobecności na scenie Sarsa została mamą. Wraz z partnerem doczekała się synka, Leonarda. Jego narodziny odmieniły nie tylko życie, ale także pogląd wokalistki na świat.

- Macierzyństwo turbo odmieniło moje życie, to mega lekcja tego, jak nie być egoistą. Nie wyczytałam tego w żadnej książce i nie byłam przygotowana na to, czym jest macierzyństwo. Myślę, że to jest największe wzywanie w moim życiu i myślę, że mogłoby mi być bardzo ciężko, gdyby nie wsparcie mojego partnera. Od początku nie zrezygnowaliśmy z naszej pasji, z pracy. Nasz synek Leonard jest również w tym rockandrollowym flow i już teraz chętnie pomaga Pawłowi jedną rączką - opowiadała.

Piosenkarce udało się z sukcesem połączyć pracę i macierzyństwo. To wymagało jednak ogromnej siły i wsparcia bliskich. Jako znak solidarności z kobietami, które również marzą o tym, by łączyć rodzinę z życiem zawodowym, wzięła udział w kampanii Equal. W ramach akcji wielki bilbord ze zdjęciem Sarsy pojawił się na słynnym Times Square.

- Kobiety są gigantami fizycznymi i psychicznymi w momencie, w którym potrafią dźwignąć i bycie mamami i to, by nie rezygnować z siebie. Jestem pełna podziwu i uznania. Stałam się twarzą kampanii, która ma na celu wyrównanie szans na rynku kobiet, bo wciąż brakuje tego turbo dopalenia dla lasek, które nie chcą rezygnować ze swojego życia zawodowego - wyjaśniła. Jak zapewniła, macierzyństwo dało jeszcze więcej siły do tego, by iść swoją drogą i dawać dobry przykład. - Macierzyństwo dało mi odwagę, by robić wszystko po swojemu, ponieważ kiedy masz dziecko, myślisz sobie, że chcesz je wychować na odważnego człowieka, który w życiu nie boi się powiedzieć, co uważa.

Sarsa – trasa koncertowa

Po wydaniu płyty nadszedł czas na trasę koncertową. Sarsa z runostanowym materiałem zagrała już pierwszy koncert w warszawskim klubie Palladium. To jednak dopiero początek.

- Działalność koncertowa zawsze była tą najważniejszą. Kontakt z ludźmi to jest coś, co dmucha w moje żagle, motywuje mnie na długo, pozwala siadać do pianina i tworzyć, bo mam to poczucie, że mam dla kogo - stwierdziła.

Kolejne koncerty zaplanowane zostały na październik 2022 r. Jednak wokalistka zagra także w wielu polskich miastach już w sezonie wiosenno-letnim. Więcej informacji znajdziecie w social mediach Sarsy.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości

13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

Joanna Krupa wspomina dzieciństwo w USA. "Dzieci się ze mnie śmiały"

Joanna Krupa wspomina dzieciństwo w USA. "Dzieci się ze mnie śmiały"

"Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń
Materiał promocyjny

"Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń

Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"
Materiał promocyjny

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
Materiał promocyjny

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
Materiał promocyjny

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego