80 proc. zleceń, które trafiają do biur detektywistycznych dotyczą zdrad – tak wynika ze statystyk.
Kryzys w związku dopada wiele par, ale czy istnieje syndrom czwartego i siódmego roku bycia razem? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedzi udzieli blogerka Marta Lech-Maciejewska oraz jej mąż Jan Lech i Jakub Zając, psychoterapeuta z Centrum Terapii Dialog.
Poligamia to dosyć znane pojęcie. Równie popularny staje się termin poliamorii. W Tybecie częstym zjawiskiem była zaś poliandria. Jest to odmiana poligamii - kiedy jedna kobieta bierze za męża więcej niż jednego mężczyznę. Chociaż w czasach maoistycznych praktyka ta została zakazana, to odradza się na nowo na tybetańskiej wsi i wśród tybetańczyków pozostających na emigracji, zwłaszcza na terenie Nepalu.
Co trzecie małżeństwo zawarte w tym roku się rozpadnie. Tak przewidują statystyki. Rozwód zazwyczaj wiąże się z wielkim cierpieniem, które zdaniem specjalistów można porównać do żałoby. O tym, jak sobie radzić ze złamanym sercem oraz kiedy jest dobry czas na nowy związek opowiedziały w Dzień Dobry TVN Katarzyna Malinowska, life coach oraz Monika Pryśko, blogerka i redaktorka, która pomaga kobietom po rozstaniu.
Dwie trzecie związków zaczyna się od przyjaźni – tak wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach "Social Psychological and Personality Science". Doskonale o tym wiedzą Joanna i Łukasz Lazerowie, którzy na własnej skórze przekonali się o tym, że granica pomiędzy przyjaźnią a miłością jest bardzo cienka. Ale czy wyjście z koleżeńskiej strefy to przepis na udaną relację? Z tym pytaniem w Dzień Dobry TVN zmierzył się Piotr Mosak, psycholog.
"Nie ma miłości bez zazdrości" - tak często myślimy, ale czy zawsze zazdrość w związku jest dobra? Kiedy zaczyna być toksyczna i niszcząca? Czym jest syndrom Otella? Odpowiedzi na te pytania w Dzień Dobry TVN udzieliła psychoterapeutka Magdalena Chorzewska, a Dominika Tajner opowiedziała nam o swoich doświadczeniach z zazdrosnym partnerem.
W dzisiejszych czasach coraz więcej pań realizuje się na płaszczyźnie zawodowej. Nie ma już mowy o dyskryminacji, która uniemożliwiałaby płci pięknej podjęcie pracy na jakimkolwiek stanowisku. Okazuje się jednak, że hamulcem powstrzymującym rozwój kariery kobiety może okazać się nie opinia publiczna czy potencjalny pracodawca, lecz postawa najbliższej jej osoby. Dlaczego wielu mężczyzn nie akceptuje faktu, że ich partnerki mogą, a przede wszystkim chcą odnosić sukcesy? O tym rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.
Najpierw była wielka, młodzieńcza miłość, później długi związek, a na koniec smutne rozstanie. I co dalej? Wiele 30-latek, które weszły w relację w liceum lub na studiach i przez lata były partnerkami, narzeczonymi bądź żonami, dziś znów są singielkami. Jedne nie wierzą, że jeszcze kogoś znajdą, z kolei drugie dopiero teraz wiedzą, czego tak naprawdę chcą i umawiają się na randki.
Vladana Augstenova to asystentka seksualna z Czech, świadcząca usługi osobom z różnymi stopniami i rodzajami niepełnosprawności. Jak trafiła do tego zawodu? Na czym dokładnie polega jej praca? Czy córka nie krytykuje jej wyborów zawodowych? Z Vladaną rozmawiała dziennikarka TVN24, Ada Wiśniewska.
Osobowość narcystyczna to zaburzenie osobowości, które ujawnia się w toku życia jednostki i może negatywnie wpływać na związki oraz relacje społeczne. Narcyz to osoba uwielbiająca sama siebie, o zawyżonej samoocenie i braku kontroli zachowań. Słowo „narcyz” po raz pierwszy pojawiło się już w starożytności, jednak w psychologii spory wkład w definiowanie narcystycznego zaburzenia osobowości mieli Zygmunt Freud i Otto Kernberg.
Kobieta chora na Alzheimera ma coraz większe problemy z normalnym funkcjonowaniem. Nie pamięta nawet, że 45 lat temu wzięła ślub, a wybranek był miłością jej życia. Mąż chce, by nadal czuła się kochana, dlatego regularnie prosi żonę o rękę. Wzruszający filmik, który pokazuje bezgraniczne uczucie starszej pary, zachwycił miliony internautów.
Można z kwiatami lub bez. Szeptać czule lub wykrzyczeć całemu światu. Każdy ma swój sposób, by wyznać miłość drugiej osobie. A jak o swoich uczuciach mówią współcześnie Polki i Polacy?
Katarzyna Grochola i jej mąż, Stanisław, świętują kolejną rocznicę ślubu. Trzy lata temu para stanęła na ślubnym kobiercu, jednak w tym roku nie mogą razem celebrować tych wyjątkowych chwil - dzieli ich zbyt duża odległość. W swoim poście pisarka dała swoim obserwatorom wyjątkową radę.
Podstawą udanego związku jest szczerość. Czy partner powinien poznać o nas całą prawdę? Czy opowiadanie o dawnych związkach niesie za sobą coś dobrego? Co zrobić, kiedy ukochany lub ukochana chcą wiedzieć wszystko o naszych poprzednich partnerach? Na ten temat rozmawialiśmy z Katarzyną Kucewicz, psychoterapeutką.
"Seks podtrzymujący" zakłada uprawianie seksu z długotrwałym partnerem w celu wzmocnienia związku, niezależnie od tego, czy ma się na niego ochotę, czy nie. Wiele par próbuje tej metody, by ratować swoje relacje. Seksuolożka Patrycja Wojtanowska ostrzega przed konsekwencjami. Takie rozwiązanie nie zawsze może się sprawdzić.
Wiele osób uważa, że seks jest zarezerwowany tylko dla osób młodych i zdrowych. Fakt, że nasi rodzice czy dziadkowie jeszcze "to robią" jest trudny do przyjęcia. Dlaczego tak postrzegamy osoby starsze? Czym ich seks różni się od tego, który uprawiają młodzi? Rozmawiamy na ten temat z Anną Golan, seksuologiem.
Pojawienie się dziecka wywraca dotychczasowe życie do góry nogami. Opieka nad nim sprawia, że wszystko schodzi na drugi plan, także seks. Jak odnaleźć się w nowej sytuacji? Jak na nowo cieszyć się seksem i co może zrobić kobieta, gdy mężczyzna naciska na stosunek? Na ten temat rozmawialiśmy z dr Agatą Loewe-Kurillą, psychoterapeutką i seksuolożką.
Wiele związków swoje początki miało na portalach randkowych. Jednym z najpopularniejszych z nich jest Badoo. Ta międzynarodowa platforma skupia miliony użytkowników, którzy codziennie logują się na stronie portalu. Jak działa Badoo i jak korzystać z serwisu w bezpieczny sposób?
Niektórzy twierdzą, że życie zaczyna się dopiero po 50. Świadome swoich zalet, ustabilizowane zawodowo, twardo stąpamy po ziemi i czerpiemy z życia garściami. To, czego nam jednak często brakuje, to obecności drugiej osoby, bliskiego partnera, z którym w każdej chwili mogłybyśmy porozmawiać, wyjść na kolację oraz przy którym mogłybyśmy poczuć się kobieco. Z różnych względów zaczynamy poszukiwania, które nie zawsze są udolne. Gdzie i jak szukać partnera? Jak zrobić dla niego miejsce w naszym życiu?
Pocałunek Marty z Iwoną wywołał istne medialne tornado, choć żadna z dziewczyn nigdy nie ukrywała łączącej ich relacji. Otrzymały później wiele wiadomości, w których ludzie dziękowali im za otwartość, szczerość i przełamywanie stereotypów, które nadal mocno zakorzenione są w wielu środowiskach. - Zamykanie się na świat, ukrywanie, na dłuższą metę na pewno nie przynosi niczego dobrego. To otwartość daje siłę – zapewnia Marta Warchoł w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.
Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i przyjemności. Jednak z badań przeprowadzonych jakiś czas temu przez naukowców z University of Washington w USA jasno wynika, że nie wszyscy okres ten nazwać mogą szczęśliwym. Jak się okazuje, to właśnie po wspólnych urlopach najczęściej dochodzi do rozpadów związków. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedziała Ewa Zielony–Koryczan, psycholog.
Miłość to uczucie, którego nie jesteśmy w stanie opisać za pomocą kilku słów. To pełen wachlarz emocji, wzlotów, upadków oraz sinusoida wrażeń, która sprawia, że życie nabiera sensu, ale także stawia przed nami nowe wyzwania i wymaga kompromisów. Problem w wielu związkach pojawia się jednak po ślubie, gdy kolejne kryzysy zaczynają przygniatać uczucia. Jak walczyć o małżeństwo i rodzinę? Co zrobić, by nasza relacja mogła trwać szczęśliwie przez kolejne lata? O tym rozmawialiśmy z psychoterapeutką Karoliną Plichtą.
Pewnego dnia znikają motylki w brzuchu i fascynacja, a do związku wkrada się rutyna. Jak się okazuje, na brak wzajemnego zainteresowania narzekają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co więc robić, aby w relacji nie wiało nudą, a partnerzy wciąż się inspirowali i uzupełniali? Na te i inne pytania odpowiedziała seksuolog, Anka Grzywacz.
Decyzja o wspólnym zamieszkaniu to ważne wydarzenie w życiu każdej pary. To kolejny krok, który umacnia więzi partnerów, zbliża, a także… potrafi doprowadzić do rozstania. Kiedy więc zdecydować się na życie pod jednym dachem oraz jak przetrwać pierwsze domowe burze? Redaktorka serwisu dziendobry.tvn.pl zapytała o to seksuolog, Ankę Grzywacz.
Wakacje to czas, w którym wiele osób odczuwa potrzebę doświadczenia czegoś nowego. Chętniej poznajemy nowe miejsca, atrakcje, ludzi, bierzemy udział w różnych aktywnościach i zabawach. Często na liście letnich przeżyć znajduje się seks z nowo poznanymi, przypadkowymi osobami. Co na to wpływa? Na to i inne pytania odpowiadają seksuolożki Anka Grzywacz i Olga Woźna.
Przed ślubem warto omówić kilka kluczowych spraw, które w przyszłości mogą stać się kością niezgody. Dobrze jest więc wybiec nieco w przyszłość, a także podjąć tematy niewygodne. Jak to zrobić? Kilku wskazówek udzieliła nam psycholożka Dagmara Seliga.
Antykoncepcja to nie tylko pigułka i prezerwatywa. Badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej "Bezpieczna na okrągło" pokazały, że kobiety - choć deklarują zainteresowanie tematem - to niewiele wiedzą o nowoczesnych metodach zapobiegania ciąży. Co gorsza, połowa pytanych uważa, że stosunek przerywany to również forma antykoncepcji.
Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić lekarza ginekologa. Zbadać piersi oraz wykonać cytologię. To ostanie badanie zalecane jest także młodym dziewczynom, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia seksualnego. Dlaczego osoba "przed debiutem seksualnym" też powinna chodzić do lekarza? Na ten temat rozmawialiśmy z Olgą Madej, psychologiem i seksuologiem.
Uniwersalna definicja udanego seksu nie istnieje. Każdy ustala przecież własne reguły, które przynoszą mu satysfakcję i czynią zbliżenie z partnerem wyjątkowym doświadczeniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że seks to także bliskość oraz fascynacja drugą osobą i kontakt cielesny i duchowy. Czy również wzrokowy? Okazuje się, że Polacy często wstydzą się siebie, a akty miłosne wolą odbywać po ciemku i pod kołdrą, zamiast doświadczać ich w pełni. Dlaczego tak się dzieje? O tym rozmawialiśmy z seksuologiem i psychoterapeutą, Andrzejem Gryżewskim.
Céline Centino zadała sobie wiele trudu, aby poprawić urodę, ostatnio jednak modelka przyznała, że przez wygląd od siedmiu lat jest sama. Czy rzeczywiście panowie unikają nawiązywania głębszych relacji z pięknymi kobietami? Zapytaliśmy o to psycholog, Katarzynę Kucewicz.