Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kansas, aż 25 procent mężczyzn przyznało się do udawania orgazmu, z czego niektórzy robili to nawet podczas seksu oralnego. Jak to możliwe? Seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz przyznaje, ze jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy mężczyzna założy prezerwatywę.
Czy twoje dziecko ogląda "seksowne" kreskówki? Jak się rodzi seksualność dziecka? O tym porozmawialiśmy z Katarzyną Dowbor, dziennikarką i seksuologiem z wykształcenia, jak okazało się podczas rozmowy w Dzień Dobry TVN, aktorem Tomaszem Bednarkiem oraz seksuologiem Grzegorzem Wojasem.
Fundacja "Wiedzieć Jak" organizuje szkolenia dla nauczycieli, którzy będą promować wśród młodzieży abstynencję seksualną. Pod okiem Episkopatu, bez udziału seksuologów, dyskutowano o edukacji seksualnej w szkołach. Debatujący zgodnie stwierdzili, że zamiast uczyć młodzież o antykoncepcji, trzeba zachęcać do wstrzemięźliwości. Skąd młodzież ma czerpać wiedzę o seksie?
Jak często się kochamy? Czego oczekujemy od znajomości zawartej w sieci? Czy zdarzyło nam się odbyć stosunek z osobą poznaną w Internecie? Na te i wiele innych pytań, opracowanych przez seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego odpowiadali internauci, którzy wzięli udział w badaniu życia seksualnego w Internecie. - Internet to w dzisiejszych czasach miejsce wielu "spotkań" o charakterze seksualnym. Dziewictwo teraz też traci się w Internecie - zauważa prof. Zbigniew Izdebski.
Swingersi spotykają się po to, żeby uprawiać seks z innymi, często obcymi, partnerami. Robią to z wielu powodów, na przykład, z ciekawości, ponieważ lubią seks lub dlatego, że kochają się i nie chcą ograniczać swoich partnerów. Nie uznają to za zdradę. O tym, czy to zjawisko jest popularne w Polsce i, czy jest u nas dużo klubów dla swingersów porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z seksuologiem prof. Zbigniewem Izdebskim.
Samotne życie, bez partnera nie dla wszystkich oznacza coś przykrego. Świadomie unikanie kontaktów seksualnych nie jest niczym nadzwyczajnym. Aseksualność dotyczy głównie kobiet. Takich kobiet, które nie odczuwają popędu seksualnego jest w Polsce około 1,5 proc. Problemem nie jest ani orientacja seksualna, ani kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego partnera. Czy brak popędu seksualnego może być leczony?
Młodzież szkolna coraz wcześniej rozpoczyna życie seksualne. Aż 30 proc. 13-latków ma już za sobą swój "pierwszy raz" - to wnioski z najnowszych badań przeprowadzonych w ramach programu "Szkoła bez przemocy". Dlaczego tak się dzieje? O to zapytaliśmy seksuologa, prof. Zbigniewa Izdebskiego i Tadeusza Rossa, który ma sześcioro dzieci.
Prezerwatywy w rozmiarze XXS przeznaczone dla nastolatków to wzbudzająca w ostatnim czasie spore kontrowersje propozycja szwajcarskich producentów środków antykoncepcyjnych. Młodzi ludzie coraz wcześniej rozpoczynają życie intymne, zaś dostępne na rynku prezerwatywy są dla nich po prostu za duże. Od kiedy i w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o seksie?
Transseksualizmu to zaburzenie identyfikacji płciowej, polegające na braku akceptacji własnej płci biologicznej. Czy transseksualizm jest traktowany jako zaburzenie seksualne? Czy należy go leczyć? O tym, jak czuje się człowiek w "obcym ciele" i, jak przebiega proces zmiany płci porozmawialiśmy w DDTVN z Nicolasem Prusińskim, który kiedyś był kobietą.
Na trzech warszawskich uczelniach odbędzie się w tym tygodniu akcja "Bezpieczne wakacje". Wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w wykładach dotyczących antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową. A już w sobotę w Warszawie, Lublinie i Jastrzębiu odbędą się Dni Promocji Zdrowia Seksualnego. Przed rokiem wykładów wysłuchało 800 osób.
27 proc.kobiet nie przeżywa orgazmu w trakcie stosunku. Tylko 12 proc. przeżywa go zawsze. Z artykułu zamieszczonego na łamach magazynu Focus wynika też, że 8 proc. kobiet nigdy w życiu nie miało orgazmu! W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholog Katarzyną Waszyńską o przyczynach tego zjawiska. Obaliliśmy mity związane z kobiecym orgazmem i dowiedzieliśmy, czy jest coś, co może pomóc go osiągnąć.
Czy powiedziałabyś swojej przyjaciółce, że widziałaś jej męża z inną kobietą? Czy sama chciałabyś się dowiedzieć o niewierności partnera od przyjaciółki? Aktorka Katarzyna Kwiatkowska uważa, że powinnyśmy mówić przyjaciółkom o takich rzeczach. Sama kiedyś znalazła się w takiej sytuacji i była bardzo zadowolona, że dowiedziała się o niewierności partnera. Czy tak samo postąpiłaby Olga Bończyk, Ewa Wachowicz i Dorota Landowska.
Życiem kobiety rządzą hormony. To od ich poziomu zależy jej samopoczucie. Z naszymi gośćmi - seksuologiem Andrzejem Komorowskim i ginekologiem położnikiem Joanną Zalewską - porozmawialiśmy o huśtawce nastroju i o tym, jak hormony wpływają na życie seksualne kobiet.
Wystarczyły dwie dekady, by odwróciły się tradycyjne role kobiety i mężczyzny. Mężczyźni zwykle mają większe potrzeby seksualne niż kobiety. Jednak zdarza się, że to panie mają ochotę na seks, a ich partnerzy go unikają - mówi seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Taki problem ma prawie co piąta kobieta w stałym związku.
Jeżeli kobieta uprawia seks na pierwszej randce, mężczyzna ma prawo myśleć, ze uprawia ona seks z innymi mężczyznami w ten sam sposób. Nie chce się z nią wiązać na stałe, gdyż może mu być niewierna. Polska mentalność nie akceptuje szybkich zbliżeń - mówi dr n. med. Michał Lew-Starowicz. Istnieje przekonanie, że im dłużej odkłada się zbliżenie, tym więcej jest czasu, żeby się "dobrać i dotrzeć".
Czy piękno da się opisać jedynie rozmiarem? Czy mężczyznom bardzie podobają się kobiety z krągłymi biodrami? - Figura kobiety i jej kształt nie jest tak bardzo istotny. Najważniejsze jest to, jak kobieta wprawia swoje ciało w ruch. Jest wiele naprawdę puszystych kobiet, które poruszają się niezwykle ponętnie i za sprawą tego są zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż ich chude znajome - mówi Piotr Najsztub.
Bartek Jędrzejak zapowiadał dziś pogodę z Muzeum Erotyki. Podobne przybytki są już w Amsterdamie, Barcelonie czy w Paryżu. Warszawskie Muzeum Erotyczne jest pierwszym tego typu miejscem w Polsce.
Jeden z portali internetowych przeprowadził ankietę ma temat zachowań seksualnych w pracy. Wynika z niej, że ponad połowa badanych przyznaje się do seksu z przełożonym. Aż 36 proc. deklaruje, że robi to dla przyjemności. Inni są skłonni iść do łóżka z szefem, by dostać awans, podwyżkę lub utrzymać pracę.
Z seksem lepiej zaczekać! – takie wnioski płyną z najnowszych badań opublikowanych w piśmie „Journal od Family Psychology”. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że wstrzemięźliwość seksualna przed ślubem korzystnie wpływa na jakość związku w przyszłości.
Rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji do szkół wprowadzono lekcje Wychowania do Życia w Rodzinie. Jednak jakość zajęć pozostawia wiele do życzenia. Nie dość, że nie ma wykwalifikowanej kadry, to ta, która uczy młodzież, często czerwieni się ze wstydu, kiedy przychodzi jej mówić o seksie. Szansą na rzetelną edukację seksualną może być Uniwersytet Seksu dla Nastolatków!
Ministerstwo Edukacji Narodowej powoli dostrzega potrzebę przeprowadzania obowiązkowych zajęć z edukacji seksualnej w szkołach. Na razie nie są one obligatoryjne, ale może zainteresowanie uczniów i rodziców doprowadzi do tego, że wszyscy będą w nich uczestniczyć. 81 proc. uczniów deklaruje chęć wzięcia udziału w lekcjach, a 83 proc. rodziców uważa je za potrzebne.
Rafał Rutkowski pod lupę wziął seks Polaków. Jak zachowujemy się w łóżku? Co lubimy, a czego nie? Jak wypadamy w materii seksu na tle innych narodowości? Rutkowski w "Seksie polskim" w satyryczny sposób przedstawia intymną sferę naszego życia. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak nakręcić film pornograficzny, jak domowym sposobem wykonać tradycyjne polskie gadżety erotyczne, zobacz one man show Rafała Rutkowskiego.
Czy po zawale nadal możliwe jest prowadzenie normalnego życia, uprawianie sportu i podejmowanie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego? Czy aktywność seksualna po zawale jest ryzykowna? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy seksuologa prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza.
Mężczyzna, który w przeszłości miał wiele kochanek jest lepszym kandydatem na męża - przekonuje prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Trzeba jednak zwróci uwagę na to, jakie partnerki wybierał nasz przyszły mąż. Jeśli wszystkie jego eks były skrajnie różne od siebie, to może być znak, że nasz wybranek jest rozwiązły. Jeśli w byłych kobietach zauważymy wspólny mianownik, możemy być spokojne. One były tylko drogą do ideału, który przecież odnalazł w nas.
Naszym dzisiejszym gościem była Sylwia Kubryńska, pisarka, blogerka i dziennikarka mieszkająca na Kaszubach, autorka pierwszej na rynku powieści o seksturystyce „Last minute”.
Szybkie randkowanie to coraz bardziej doceniana przez polskich singli forma nawiązania bliższej znajomości – a nawet odnalezienia miłości. Zasady są proste: zebrani w jednym miejscu poszukujący drugiej połówki uczestnicy, muszą jak najlepiej wykorzystać czas około 5 minut na zapoznanie. Po każdym sygnale dźwiękowym zmieniają stolik i rozpoczynają kolejną ekspresową randkę.
Polskie kobiety z reguły wstydzą się swojej seksualności - tak uważa ginekolog Monika Łukasiewicz. Dlaczego? Ponieważ w mediach lansuje się młodość i idealne kształty. A co na temat wstydu kobiet i ich seksualności sądzi seksuolog prof. Zbigniew-Lew Starowicz?
Jak wynika z raportu grupy edukatorów seksualnych „Ponton” coraz więcej nastolatków publikuje swoje nagie zdjęcia w Internecie. Często zdarza się, że nagie zdjęcia wykorzystywane są przeciwko ich autorom. Jak wygląda seksting wśród polskiej młodzieży i, jak ustrzec się przed cyberprzemocą? O tym rozmawiamy w Dzień Dobry Wakacje z aktorem Rogerem Karwińskim, piosenkarką Honoratą Skarbek i Anną Grzywacz z grupy edukatorów seksualnych „Ponton”.
Czy najbardziej tajemnicza strefa erogenna w ciele kobiety - punkt G - naprawdę istnieje, czy jest tylko wytworem wyobraźni? Seksuolog Andrzej Komorowski twierdzi jednak, że punkt G istnieje. A teorie, o tym, że go nie ma, wymyślają mężczyźni.
Po czterdziestce zaczyna się życie seksualne kobiet. Badania wykazują, że kobiety w tym wieku cieszą się dużo lepszym samopoczuciem niż ich młodsze koleżanki. Co za tym idzie, czerpią też większą przyjemność z seksu. Świadomość ciała, swojej seksualności i kobiecości pomaga w odnajdowaniu się w społeczeństwie.