Najbardziej wstydliwy temat na początku związku. O tym nikt nie mówi głośno

Para w łazience
Para w łazience
Źródło: Maskot/Getty Images
Początek związku to dla wielu osób nie tylko motylki w brzuchu, ale i jego ból, z zupełnie innego, bardziej przyziemnego powodu. "Wstydzę się robić kupę przy moim partnerze. Za potrzebą jeżdżę do galerii handlowej" - mówi 27-letnia Magda, która dzieli mieszkanie z partnerem od kilku miesięcy. Zapytaliśmy psycholog Marię Rotkiel, dlaczego czujemy skrępowanie w takich sytuacjach.

Wstydliwy "plusk" i inne odgłosy dobiegające z toalety mogą wprowadzić w zakłopotanie. Magda poznała swojego partnera półtora roku temu. Z decyzją o wspólnym zamieszkaniu długo zwlekali ze względu na dzieci. Oboje chcieli mieć pewność, że ich relacja to coś więcej niż wakacyjny romans czy chwilowa fascynacja. Sześć miesięcy temu postanowili sprawdzić, jak ich patchworkowa rodzina poradzi sobie pod jednym dachem. I choć rodzina radzi sobie świetnie, Magda wciąż nie mówi otwarcie o potrzebach fizjologicznych i korzysta z toalety poza domem.

"Spaliłabym się ze wstydu"

- Wstydzę się robić kupę przy moim partnerze. Za potrzebą jeżdżę do galerii handlowej albo wykorzystuję moment, kiedy akurat nie ma go w domu. Jeśli znajdę się pod ścianą, udaję, że idę wziąć relaksującą kąpiel. Korzystam z toalety pod przykrywką lejącej się z kranu wody - mówi 27-latka w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

W podobnej sytuacji jest Karolina, która zakochała się w swoim współlokatorze. Z wzajemnością. Los połączył ich, kiedy oboje szukali mieszkania. Do Warszawy przyjechali na studia. Zgadali się na forum mieszkańców ich rodzinnej miejscowości, wspólnie wynajęli mieszkanie i nieoczekiwanie - zostali parą. Ominął ich okres "przygotowawczy" w związku, ale wciąż - mimo upływu czasu - starają się korzystać z toalety pod nieobecność drugiej połowy.

- Nigdy otwarcie nie powiedziałam, że muszę zrobić kupę. Tak szczerze, wciąż się z tym ukrywam. Mój chłopak kiedyś zażartował, że chyba faktycznie "dziewczyny nie robią kupy", bo nigdy mnie na tym nie złapał. Wygląda na to, że całkiem nieźle się maskuję. Spaliłabym się ze wstydu, gdyby usłyszał ten charakterystyczny plusk – śmieje się 26-latka.

Choć stwierdzenie, że "dziewczyny nie robią kupy" wciąż pojawia się w przestrzeni publicznej i w filmach komediowych - problem z zaakceptowaniem konieczności załatwienia się w towarzystwie drugiej połówki dotyczy również mężczyzn. - Czasem, kiedy nie mam lepszego pretekstu, żeby wyjść z domu, udaję, że muszę zatankować auto. Na stację jadę tylko po to, żeby się załatwić - mówi 31-letni Karol, który od pół roku dzieli kawalerkę z narzeczoną.

Z kolei 28-letni Kacper przyznaje, że boi się załatwić swoją potrzebę fizjologiczną w towarzystwie dziewczyny, bo - jego zdaniem - może to negatywnie wpłynąć na ich życie seksualne:

- Zastanawiam się, czy to, co moja partnerka usłyszy z toalety, nie sprawi, że będzie na mnie patrzyła inaczej. Może będę wydawał jej się obrzydliwy i przestanę ją pociągać? To brzmi głupio, ale coś w tym jest - wyjaśnia w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Magdalena Bigaj, wiceprezeska fundacji "Dbam o Mój Zasięg"
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wstydliwy "plusk"

Dlaczego niektórzy wstydzą się korzystać z toalety na początku związku? Jak zapewniają, najbardziej krępują ich dźwięki towarzyszące defekacji, które starają się zagłuszyć. - Najbardziej przeszkadzają mi odgłosy. Toaleta jest blisko salonu, więc boję się, że będzie słychać ten wstydliwy "plusk" albo inne dźwięki. Zdarzało mi się w kryzysowej sytuacji wykładać wnętrze muszli papierem toaletowym - mówi Karolina.

Wyłożenie muszli papierem toaletowym to jeden z najczęściej pojawiających się sposobów na wygłuszenie niechcianych odgłosów, ale nie jedyny. Wszyscy nasi rozmówcy zgodnie przyznali, ze zdarza im się włączać głośno muzykę, odkręcać wodę w kranie lub... wysyłać partnera do sklepu.

- Jeśli potrzeba złapie mnie w trakcie gotowania, przekonuję partnera, że bez tego jednego składnika danie na pewno się nie uda i proszę, by skoczył po nie do sklepu. To moje 10 minut komfortu w toalecie - śmieje się Magda.

Okazuje się jednak, że nawet głośna muzyka nie daje stuprocentowego poczucia intymności. - Z muzyką jest łatwiej, ale kiedy już ją włączam, wiadomo, co robię w łazience. Wtedy też się stresuję, że ona wie, że siedzę na toalecie i robię kupę. Nawet jeśli zamiast "plusków" słyszy nowy utwór ulubionego wokalisty – opowiada Kacper.

"To naturalne, że się krępujemy"

Zapytaliśmy o to zjawisko psycholożkę Marię Rotkiel, która przyznaje, że skrępowanie jest zupełnie naturalne i… mija.

- Krępujemy się pokazać to, co jest w naszym mniemaniu niedoskonałe, nie do końca piękne, nieidealne. To zupełnie naturalna potrzeba, że na początku relacji chcemy zaprezentować najlepszą wersję siebie. Ważne, żeby nie kłamać. Owszem, pokazać to, co jest najpiękniejsze, ale pamiętać, że w każdym z nas jest niedoskonałość. Skrępowanie związane z kwestiami fizjologicznymi jest wpisane w początek relacji. Większość par, kiedy nabiera do siebie zaufania i się ze sobą oswaja, przestaje ukrywać to, co jest w nich niedoskonałe. Wszystkie te obawy pojawiają się na początku relacji i wynikają z nieśmiałości i obaw o nią. To jest naturalne - zapewnia ekspertka w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

Choć obawy i skrępowanie mijają, nie da się tego przyspieszyć. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.

- Tego procesu nie da się przyspieszyć sztucznie i na siłę. On się odbywa na płaszczyźnie behawioralnej. To znaczy, że im więcej będziemy spędzać ze sobą czasu, tym większą będziemy mieli swobodę w przebywaniu obok siebie. Są osoby, które krępują się nawet podczas jedzenia kolacji na pierwszej randce. Martwią się, czy robią to estetycznie. Niektórzy przejmują się zapachem ciała, jeszcze inni zaczynają się krępować, kiedy się spocą. Kobiety na początku nie chcą pokazywać się bez makijażu. To wszystko jest naturalne i jest częścią procesu. Pamiętajmy o tym, że początek relacji to jest często początek z osobą, którą dopiero poznajemy. To nie jest ktoś, kogo długo znamy i w czyjej obecności czujemy się swobodnie. Ważnym obszarem w relacji jest obszar związany z seksualnością, erotyką i uczulam na to, żeby o tę wzajemną atrakcyjność dbać. Można czuć się swobodnie i pewnie, jednocześnie dbając o estetykę wspólnego bycia razem - zachęca Maria Rotkiel, psycholożka.

Psycholożka podkreśla, że choć naturalność w relacji jest ważna, warto wyznaczyć granice.

- Jeżeli chcemy zadbać o sferę erotyki i seksualności, powinniśmy się zastanowić nad tym, czy warto wspólnie korzystać z toalety, ponieważ jest bardzo cienka granica pomiędzy naturalnością i akceptacją a zaniechaniem dbania o wzajemną atrakcyjność. Każdy powinien z uważnością na wrażliwość drugiej osoby szukać jej w swoim związku - wyjaśnia.

Niektórzy w potrzebach fizjologicznych dostrzegają zagrożenie dla popędu seksualnego. Psycholożka Maria Rotkiel uspokaja:

- Na szczęście nie dzieje się tak, że odgłosy dobiegające z toalety wpływają negatywnie na popęd seksualny. Codzienność budowana na zaufaniu pomaga uspokoić się w kwestii lęków i obaw. Większość par znajduje równowagę pomiędzy tym, co jest swobodne i naturalne a tym, co nie powinno wchodzić w sferę intymności w parze. Czym innym jest odgłos dochodzący z toalety, a czym innym towarzyszenie przy pewnych czynnościach. To wszystko jest do wypracowania - kwestia czasu. Obawy i skrępowanie towarzyszą większości par. Na przykład podczas pierwszych wspólnych wyjazdów do hotelu, ktoś woli skorzystać z toalety, która znajduje się w holu, zamiast z tej, którą ma w pokoju. Te obawy z czasem, wraz ze wzrostem zaufania i poznawaniem się, będą zanikały - zapewnia.

Mimo że załatwianie potrzeb fizjologicznych jest całkowicie naturalne i bynajmniej nie należy się z tego powodu wstydzić, warto mieć na uwadze, by nie przekroczyć rubikonu, co może prowadzić do kryzysu lub zakończenia relacji.

- Uczulam na rozprężenie i stracenie czujności. Atrakcyjność, która jest związana z estetyką, ma znaczenie. Nie zapominajmy o tym. Pielęgnowanie tej atrakcyjności w relacji jest bardzo ważne. Bo czym różni się relacja przyjacielska od partnerskiej? Sferą erotyczną. Bądźmy na to uważni. W zgodzie ze sobą, bez sztucznych standardów – tłumaczy psycholożka Maria Rotkiel.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Głowińska

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Rafał Collins o ostatnich chwilach Tomka Komendy. "Trudna sytuacja ciągnęła się już od grudnia"

Rafał Collins o ostatnich chwilach Tomka Komendy. "Trudna sytuacja ciągnęła się już od grudnia"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas