Najbardziej wstydliwy temat na początku związku. O tym nikt nie mówi głośno

Para w łazience
Para w łazience
Źródło: Maskot/Getty Images
Początek związku to dla wielu osób nie tylko motylki w brzuchu, ale i jego ból, z zupełnie innego, bardziej przyziemnego powodu. "Wstydzę się robić kupę przy moim partnerze. Za potrzebą jeżdżę do galerii handlowej" - mówi 27-letnia Magda, która dzieli mieszkanie z partnerem od kilku miesięcy. Zapytaliśmy psycholog Marię Rotkiel, dlaczego czujemy skrępowanie w takich sytuacjach.

Wstydliwy "plusk" i inne odgłosy dobiegające z toalety mogą wprowadzić w zakłopotanie. Magda poznała swojego partnera półtora roku temu. Z decyzją o wspólnym zamieszkaniu długo zwlekali ze względu na dzieci. Oboje chcieli mieć pewność, że ich relacja to coś więcej niż wakacyjny romans czy chwilowa fascynacja. Sześć miesięcy temu postanowili sprawdzić, jak ich patchworkowa rodzina poradzi sobie pod jednym dachem. I choć rodzina radzi sobie świetnie, Magda wciąż nie mówi otwarcie o potrzebach fizjologicznych i korzysta z toalety poza domem.

"Spaliłabym się ze wstydu"

- Wstydzę się robić kupę przy moim partnerze. Za potrzebą jeżdżę do galerii handlowej albo wykorzystuję moment, kiedy akurat nie ma go w domu. Jeśli znajdę się pod ścianą, udaję, że idę wziąć relaksującą kąpiel. Korzystam z toalety pod przykrywką lejącej się z kranu wody - mówi 27-latka w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

W podobnej sytuacji jest Karolina, która zakochała się w swoim współlokatorze. Z wzajemnością. Los połączył ich, kiedy oboje szukali mieszkania. Do Warszawy przyjechali na studia. Zgadali się na forum mieszkańców ich rodzinnej miejscowości, wspólnie wynajęli mieszkanie i nieoczekiwanie - zostali parą. Ominął ich okres "przygotowawczy" w związku, ale wciąż - mimo upływu czasu - starają się korzystać z toalety pod nieobecność drugiej połowy.

- Nigdy otwarcie nie powiedziałam, że muszę zrobić kupę. Tak szczerze, wciąż się z tym ukrywam. Mój chłopak kiedyś zażartował, że chyba faktycznie "dziewczyny nie robią kupy", bo nigdy mnie na tym nie złapał. Wygląda na to, że całkiem nieźle się maskuję. Spaliłabym się ze wstydu, gdyby usłyszał ten charakterystyczny plusk – śmieje się 26-latka.

Choć stwierdzenie, że "dziewczyny nie robią kupy" wciąż pojawia się w przestrzeni publicznej i w filmach komediowych - problem z zaakceptowaniem konieczności załatwienia się w towarzystwie drugiej połówki dotyczy również mężczyzn. - Czasem, kiedy nie mam lepszego pretekstu, żeby wyjść z domu, udaję, że muszę zatankować auto. Na stację jadę tylko po to, żeby się załatwić - mówi 31-letni Karol, który od pół roku dzieli kawalerkę z narzeczoną.

Z kolei 28-letni Kacper przyznaje, że boi się załatwić swoją potrzebę fizjologiczną w towarzystwie dziewczyny, bo - jego zdaniem - może to negatywnie wpłynąć na ich życie seksualne:

- Zastanawiam się, czy to, co moja partnerka usłyszy z toalety, nie sprawi, że będzie na mnie patrzyła inaczej. Może będę wydawał jej się obrzydliwy i przestanę ją pociągać? To brzmi głupio, ale coś w tym jest - wyjaśnia w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Magdalena Bigaj, wiceprezeska fundacji "Dbam o Mój Zasięg"
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wstydliwy "plusk"

Dlaczego niektórzy wstydzą się korzystać z toalety na początku związku? Jak zapewniają, najbardziej krępują ich dźwięki towarzyszące defekacji, które starają się zagłuszyć. - Najbardziej przeszkadzają mi odgłosy. Toaleta jest blisko salonu, więc boję się, że będzie słychać ten wstydliwy "plusk" albo inne dźwięki. Zdarzało mi się w kryzysowej sytuacji wykładać wnętrze muszli papierem toaletowym - mówi Karolina.

Wyłożenie muszli papierem toaletowym to jeden z najczęściej pojawiających się sposobów na wygłuszenie niechcianych odgłosów, ale nie jedyny. Wszyscy nasi rozmówcy zgodnie przyznali, ze zdarza im się włączać głośno muzykę, odkręcać wodę w kranie lub... wysyłać partnera do sklepu.

- Jeśli potrzeba złapie mnie w trakcie gotowania, przekonuję partnera, że bez tego jednego składnika danie na pewno się nie uda i proszę, by skoczył po nie do sklepu. To moje 10 minut komfortu w toalecie - śmieje się Magda.

Okazuje się jednak, że nawet głośna muzyka nie daje stuprocentowego poczucia intymności. - Z muzyką jest łatwiej, ale kiedy już ją włączam, wiadomo, co robię w łazience. Wtedy też się stresuję, że ona wie, że siedzę na toalecie i robię kupę. Nawet jeśli zamiast "plusków" słyszy nowy utwór ulubionego wokalisty – opowiada Kacper.

"To naturalne, że się krępujemy"

Zapytaliśmy o to zjawisko psycholożkę Marię Rotkiel, która przyznaje, że skrępowanie jest zupełnie naturalne i… mija.

- Krępujemy się pokazać to, co jest w naszym mniemaniu niedoskonałe, nie do końca piękne, nieidealne. To zupełnie naturalna potrzeba, że na początku relacji chcemy zaprezentować najlepszą wersję siebie. Ważne, żeby nie kłamać. Owszem, pokazać to, co jest najpiękniejsze, ale pamiętać, że w każdym z nas jest niedoskonałość. Skrępowanie związane z kwestiami fizjologicznymi jest wpisane w początek relacji. Większość par, kiedy nabiera do siebie zaufania i się ze sobą oswaja, przestaje ukrywać to, co jest w nich niedoskonałe. Wszystkie te obawy pojawiają się na początku relacji i wynikają z nieśmiałości i obaw o nią. To jest naturalne - zapewnia ekspertka w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

Choć obawy i skrępowanie mijają, nie da się tego przyspieszyć. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.

- Tego procesu nie da się przyspieszyć sztucznie i na siłę. On się odbywa na płaszczyźnie behawioralnej. To znaczy, że im więcej będziemy spędzać ze sobą czasu, tym większą będziemy mieli swobodę w przebywaniu obok siebie. Są osoby, które krępują się nawet podczas jedzenia kolacji na pierwszej randce. Martwią się, czy robią to estetycznie. Niektórzy przejmują się zapachem ciała, jeszcze inni zaczynają się krępować, kiedy się spocą. Kobiety na początku nie chcą pokazywać się bez makijażu. To wszystko jest naturalne i jest częścią procesu. Pamiętajmy o tym, że początek relacji to jest często początek z osobą, którą dopiero poznajemy. To nie jest ktoś, kogo długo znamy i w czyjej obecności czujemy się swobodnie. Ważnym obszarem w relacji jest obszar związany z seksualnością, erotyką i uczulam na to, żeby o tę wzajemną atrakcyjność dbać. Można czuć się swobodnie i pewnie, jednocześnie dbając o estetykę wspólnego bycia razem - zachęca Maria Rotkiel, psycholożka.

Psycholożka podkreśla, że choć naturalność w relacji jest ważna, warto wyznaczyć granice.

- Jeżeli chcemy zadbać o sferę erotyki i seksualności, powinniśmy się zastanowić nad tym, czy warto wspólnie korzystać z toalety, ponieważ jest bardzo cienka granica pomiędzy naturalnością i akceptacją a zaniechaniem dbania o wzajemną atrakcyjność. Każdy powinien z uważnością na wrażliwość drugiej osoby szukać jej w swoim związku - wyjaśnia.

Niektórzy w potrzebach fizjologicznych dostrzegają zagrożenie dla popędu seksualnego. Psycholożka Maria Rotkiel uspokaja:

- Na szczęście nie dzieje się tak, że odgłosy dobiegające z toalety wpływają negatywnie na popęd seksualny. Codzienność budowana na zaufaniu pomaga uspokoić się w kwestii lęków i obaw. Większość par znajduje równowagę pomiędzy tym, co jest swobodne i naturalne a tym, co nie powinno wchodzić w sferę intymności w parze. Czym innym jest odgłos dochodzący z toalety, a czym innym towarzyszenie przy pewnych czynnościach. To wszystko jest do wypracowania - kwestia czasu. Obawy i skrępowanie towarzyszą większości par. Na przykład podczas pierwszych wspólnych wyjazdów do hotelu, ktoś woli skorzystać z toalety, która znajduje się w holu, zamiast z tej, którą ma w pokoju. Te obawy z czasem, wraz ze wzrostem zaufania i poznawaniem się, będą zanikały - zapewnia.

Mimo że załatwianie potrzeb fizjologicznych jest całkowicie naturalne i bynajmniej nie należy się z tego powodu wstydzić, warto mieć na uwadze, by nie przekroczyć rubikonu, co może prowadzić do kryzysu lub zakończenia relacji.

- Uczulam na rozprężenie i stracenie czujności. Atrakcyjność, która jest związana z estetyką, ma znaczenie. Nie zapominajmy o tym. Pielęgnowanie tej atrakcyjności w relacji jest bardzo ważne. Bo czym różni się relacja przyjacielska od partnerskiej? Sferą erotyczną. Bądźmy na to uważni. W zgodzie ze sobą, bez sztucznych standardów – tłumaczy psycholożka Maria Rotkiel.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Głowińska

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Kredyt na święta: jak nie dać się oszukać? Czat z ekspertem

Kredyt na święta: jak nie dać się oszukać? Czat z ekspertem

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas