„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” - film o kobiecie i jej poradniku kochania

Zobacz film: Sztuka kochania - ten film trzeba zobaczyć. Źródło: Dzień Dobry TVN.
„Sztuka kochania” to film pokazujący historię Michaliny Wisłockiej. Dzięki jej poradnikowi miliony Polaków poznały sztukę świadomego uprawiania seksu i cieszenia się nim.

Poradnik „Sztuka kochania” został po raz pierwszy wydany w 1976 r. Od tamtej pory sprzedano 7 mln egzemplarzy (nie licząc pirackich kopii). Była to swoista szkoła kochania dla Polaków. W 2016 r. wydano jej wznowienie (z nowym, zaktualizowanym rozdziałem poświęconym nowoczesnej antykoncepcji), a w 2017 r. nakręcono film pod tytułem „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Jakie techniki kochania znajdziemy w poradniku i filmie?

Film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”

Film „Sztuka kochania” pokazuje trzy ważne momenty z życia Michaliny Wisłockiej - czasy wojny, które ją ukształtowały, czasy tuż po wojnie, kiedy zaczęła obiecującą karierę lekarki oraz lata 70., kiedy usiłowała wydać swój poradnik. To nie film biograficzny, a fabularny, luźno bazujący na życiorysie Wisłockiej. Niemniej, wiele faktów się zgadza, jak potwierdziła w rozmowie z „Wysokimi Obcasami” córka Wisłockiej.

W filmie widzimy Michalinę Wisłocką jako dziewczynę, której młodość przerywa wojna, potem ambitną lekarkę, która chce pracować naukowo, żonę, która zgadza się na życie w trójkącie z mężem i przyjaciółką, matkę, z trudem łączącą tę rolę z pasją naukową, dojrzałą kobietę, która po raz pierwszy czerpie prawdziwą przyjemność z seksu i wreszcie jako popularyzatorkę sztuki świadomego kochania. To właśnie Wisłocka, jako popularyzatorka uświadamia kobietom, jak przeżyć orgazm, tłumaczy, gdzie jest łechtaczka, pomaga mężczyznom zaspokoić partnerkę, uczy jak się skutecznie zabezpieczać.

Z powodu pruderii czasów PRL-u Wisłocka radziła sobie z nauką kochania w nietypowy sposób, np. aby pokazać kobiecie, gdzie ma łechtaczkę, używała rysunku… storczyka.

Film nie jest chronologicznym przedstawieniem poszczególnych etapów życia bohaterki. Warto go obejrzeć ze względu na ciekawą historię życia Michaliny Wisłockiej, ale też genialne kreacje aktorskie (w rolach głównych Magdalena Boczarska i Piotr Adamczyk, zaś w rolach drugoplanowych wielu doskonałych aktorów), świetne kadry, pięknie odmalowany PRL i ciekawie dobraną muzykę.

Poradnik kochania, czyli sprawdzone techniki Michaliny Wisłockiej

Z filmu można się nauczyć kilku technik kochania. Obecnie nie wydają się szczególnie odkrywcze, jednak w czasie publikacji były niemal rewolucyjne. Polska „pani od seksu” przełamywała tabu, tłumaczyła, jak osiągnąć orgazm, także przy „niedopasowaniu” partnerów (krótki członek, nietypowo umiejscowiona łechtaczka), jak się skutecznie zabezpieczyć przed niechcianą ciążą, ale też jak w nią zajść.

Od Michaliny Wisłockiej dowiemy się, że np.:

 • przy krótkim członku można tak dobrać techniki uprawiania seksu, by nie wpływało to na jakość pożycia;
  • w czasie seksu oboje partnerów może i powinno osiągnąć orgazm, nie tylko dlatego, że wpływa to na jakość życia partnerów, ale i z tego względu na to, że "łatwiej wtedy zajść w ciążę i... prościej żyć pod jednym dachem" (cytat z poradnika kochania: „Zadowolenie seksualne żony (...) nie jest sprawą grymasów czy luksusu życiowego, ale jest po prostu koniecznością”);
   • zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą przeżyć wielokrotny orgazm (mężczyźni potrzebują dłuższej przerwy między jednym, a drugim orgazmem, a i tak jest to trudne do osiągnięcia);
    • w seksie równie ważna jak fizyczność jest sfera uczuć;
     • aby zwiększyć temperaturę w łóżku, przydaje się „głodówka” seksualna;
      • masturbacja także jest techniką poznania sztuki kochania;
       • nie bójmy się zabaw seksualnych, zmysłowego tańca, bitew na poduszki;
        • łazienka jest równie dobrym miejscem na seks jak sypialnia;
         • nigdy nie jest za późno na odkrywanie nowych rzeczy w seksie, sztuka świadomego kochania przychodzi z czasem.

          Tak jak i inne filmy o seksie, tak i „Sztuka kochania” pokazuje miłość fizyczną - obejrzymy piękne ujęcia namiętnego seksu, ale i stosunki nieudane oraz... udawane.

          Zobacz także:

          Bibliografia:

          • Michalina Wisłocka, Sztuka kochania , Warszawa 2016.
           • Sztuka kochania, czyli trójkąt z dwójką - rozmowa z córką Michaliny Wisłockiej , [w:] „Wysokie Obcasy” z 26 stycznia 2018.
            • Seksualistka. Rozmowa z dr Michaliną Wisłocką , [w:] „Wysokie Obcasy” z 20 września 2004.

             Autor: Adrian Adamczyk

             podziel się:

             Pozostałe wiadomości