Związki i seks

Jak zmienia się seks po porodzie? Seksuolożka o tym, co powinno zaniepokoić

Związki i seks

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Powrót do intymności po porodzie
Dzień Dobry TVNPowrót do intymności po porodzie

Ciąża i poród to rewolucja w życiu kobiety. Zmienia się nie tylko jej ciało, ale także podejście do bliskości i seksu. Kiedy można do niego wrócić? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Magdaleną Niewęgłowską, psychoseksuolożką.

Jak wrócić do bliskości po porodzie?

Pojawienie się dziecka wywraca życie rodziców do góry nogami. Wpływa także na ich dotychczasowe relacje i intymność. Niestety zarówno kobiety jak i mężczyźni zbyt rzadko poruszają między sobą ten temat. - Do mojego gabinetu najczęściej trafiają pary, które już mają problemy. U wielu z nich po narodzinach dziecka intymność już nie wróciła - mówiła w Dzień Dobry TVN Magdalena Niewęgłowska, psychoseksuolożka.

W ocenie specjalistki ten powrót do intymności, seksu po porodzie nie jest łatwy z kilku powodów. Wiele kobiet zmaga się z szokiem poporodowym, u niektórych pojawia się baby blues czy depresja poporodowa. - Do tego dochodzą obawy o dziecko. Mama jest skupiona przede wszystkim na nim - dodała. Warto dodać, że to skoncentrowanie na nowym członku rodziny pojawia się także u mężczyzn. - Niektórzy są tak pochłonięci ojcostwem, że zaniedbują kobietę i widzą w niej tylko matkę, a nie partnerkę seksualną - mówiła.

Intymność po porodzie - jak do niej wrócić?

Mimo że na pierwszy rzut oka sytuacja wydaje się patowa, to na szczęście są sposoby, aby w życiu świeżo upieczonych rodziców ponownie pojawił się seks. - Warto od samego początku wplatać w swoją codzienność chwilę na intymność, bliskość - mówiła Magdalena Niewęgłowska.

Warto również pamięć, że ciało każdej kobiety będzie reagowało inaczej. Niektóre wrócą do formy i seksu już po połogu, inne będą potrzebowały znacznie więcej czasu. - Wpływają na to kondycja, przebieg ciąży, a także samego porodu - dodała specjalistka. Co ciekawe, spadek libido, który pojawia się po porodzie, nie jest powodem do niepokoju. - Wynika to z zaburzeń hormonalnych. Kiedy kobieta karmi piersią, wytwarzana jest prolaktyna. To właśnie ona obniża libido i zmniejsza nawilżenie pochwy - tłumaczyła ekspertka. Co można zrobić, aby je podnieść i odbudować bliskość z parterem? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: fot.J.Rojek-Linda

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości