Ciąża

Seks w ciąży. Kiedy jest szczególnie wskazany, a kiedy należy z niego zrezygnować?

Ciąża

Seks w ciąży to temat, który budzi wiele pytań. Kiedy znana wokalistka Meghan Trainor poinformowała, że jest w ciąży i do czasu rozwiązania ma zamiar zrezygnować z seksu, jej media społecznościowe zalała fala komentarzy. Czy uprawianie seksu w ciąży jest bezpieczne? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. Pawłem Marianowskim, ginekologiem.

Seks w ciąży - czy to bezpieczne?

Dlaczego Meghan Trainor zdecydowała się zrezygnować z seksu na czas ciąży? Wokalistka tłumaczyła, że podjęła taką decyzję ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Czy stosunek seksualny w czasie ciąży zagraża zdrowiu malucha?

- Seks w ciąży jest bezpieczny, jeśli ciąża nie jest zagrożona. A te zagrożenia mogą różne w zależności od etapu ciąży - mówił dr Paweł Marianowski.

Kiedy z niego zrezygnować? Jak tłumaczył specjalista, jeśli w pierwszym trymestrze u kobiety występuje krwawienie, ból w dole brzucha lub odczuwa ona dyskomfort w czasie seksu - należy z niego zrezygnować.

W drugim trymestrze kobieta trochę zapomina o zagrożeniach, które mogą wystąpić na początku ciąży. Nie pojawia się jeszcze niepokój i strach związany z porodem. W tym okresie seks przez przyszłe mamy jest bardzo akceptowany.

- Aż 80 proc. kobiet w tym okresie odczuwa znaczny wzrost libido i chętniej decydują się na seks - tłumaczył specjalista.

W trzecim trymestrze sytuacja diametralnie się zmienia. Kobieta ma już zazwyczaj duży brzuch, który może utrudniać miłosne igraszki, ale nie jest powodem do tego, aby rezygnować z seksu.

- Jeśli nie występują objawy przedwczesnego porodu lub krwawienia można uprawiać seks i jest on całkowicie bezpieczny - mówił w studiu Dzień Dobry TVN dr Paweł Marianowski.

Nie tylko kobiety boją się seksu w ciąży

Co ciekawe, obawy przed uprawianiem seksu w ciąży mają nie tylko kobiety. Okazuje się, że spora grupa panów - zwłaszcza, gdy ciąża jest już zaawansowana - obawia się, że będzie miało kontakt z dzieckiem. Tymczasem jest to fizjologicznie niemożliwe.

- Jeśli ciąża przebiega prawidłowo nie ma możliwości, aby jakakolwiek część ciała miała kontakt z główką dziecka - wyjaśnił specjalista.

Seks w ciąży - wskazania

Warto zaznaczyć, że zdarzają się sytuacje, kiedy seks jest szczególnie wskazany, właśnie pod sam koniec ciąży.

- W momencie, gdy kobieta nie urodzi w terminie, aby wywołać poród - poza chodzeniem po schodach, stymulacją brodawek sutkowych, myciem okien - poleca się uprawianie seksu. Podczas stosunku dochodzi do stymulacji szyjki macicy, a obecne w nasieniu prostaglandyny mogą wzmocnić czynność skurczową. Trzeba jednak podkreślić, że seks uprawiany we wcześniejszych fazach ciąży nie prowadzi do przedwczesnego porodu - mówił specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Czy rodzina Lewandowskich się powiększy? Dociekliwa fanka dostała wymowną odpowiedź od Ani

Anita i Adrian ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" walczą o rodzinę. Czy zażegnali kryzys?

Jak popularność wpłynęła na życie i związek Klaudii El Dursi? "Już wiem, jak sobie z tym radzić"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości