Nałęczów - atrakcje
Nałęczów nazywany jest miastem-ogrodem ze względu na niesamowity mikroklimat i zieleń. Jego głównymi atrakcjami są Park Zdrojowy, Dom Zdrojowy z pijalnią wód i palmiarnią, Muzeum Stefana Żeromskiego czy Muzeum Bolesława Prusa, a także wąwozy.
- Mamy tutaj najgęstszą sieć wąwozów w całej Europie. Otaczają cały Park Zdrojowy i nie tylko. Na jeden kilometr kwadratowy przypada do 10, nawet 11 kilometrów wąwozów. To jest naprawdę idealny klimat do odpoczynku. Przyjeżdżają goście i mówią, że leczą tutaj serca i dusze - mówiła Beata Kędzierska, przewodniczka PTTK po Nałęczowie. Jak dodała, na miejscu można przenocować w domu na drzewie.
Projekt Water Regenaration w Nałęczowie
Z okazji Dnia Ziemi przed Urzędem Miejskim w Nałęczowie rozdawano sadzonki.
- Rozdajemy dzisiaj rośliny, które mają ogromne znaczenie dla retencji. Żeby zachować naszą wodę w naszym obiegu, aby nam mniej i wolniej uchodziła do morza. Woda to życie. My o wodę dbamy już od samego początku, jak tutaj funkcjonujemy w Nałęczowie. Ten rok jest takim pierwszym przystankiem, w którym pierwszy cel będziemy realizować. Chcemy zregenerować 600 tys. metrów sześciennych wody - zaznaczył Rafał Wróblewski z Nestlé Waters.
Nestlé Waters we współpracy z naukowcami – hydrologami z Fundacji wody warta "Hydroni" - podjęło pracę nad nowymi rozwiązaniami mającymi na celu poprawę jakości i dostępności wody w Nałęczowie i okolicach. To długofalowy projekt, który zakłada zarówno zidentyfikowanie – razem z władzami miasta i odpowiednimi instytucjami – potrzeb wodnych Nałęczowa, jak i projekty, których efekty będą widoczne i dostępne dla mieszkańców od zaraz oraz działania edukacyjne. Jednym z nich jest stworzenie miejskiego ogrodu deszczowego.
- Jest to miejsce, które gromadzi wody opadowe z okolicznych dachów, chodników i służy właśnie do retencjonowania wody opadowej - wyjaśnił dr Kamil Jawgiel, hydrolog z Fundacji wody warta "Hydroni".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Zobacz także:
- Czy oczka wodne pomogą nam w walce z suszą? Prawnik: „Każdy sposób gromadzenia wody jest dobry”
- Dziś Światowy Dzień Ziemi. "Następnym pokoleniom już nic nie zostanie"
- Zmiany klimatyczne uderzają w Polskę. Rzeki pokazują swoje brutalne oblicze. "Rozpacz"
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN