Styl życia

Moda na Wioski wychowawcze. Na czym polega alternatywna forma opieki nad dziećmi?

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
"Wioski" - innowacyjna edukacja wczesnodziecięca

Macierzyństwo nie musi oznaczać samotności i uczenia się na własnych błędach. Mamy nie są same – każda z nas może mieć swoją sieć wsparcia, która pozwoli się rozwijać, pracować, a przy tym mieć dziecko blisko siebie. O tym, czym są Wioski wychowawcze, opowiedziały założycielka The Village Aleksandra Kozera, założycielka Wioski w Zielonej Górze Aleksandra Stencel oraz mama Karolina Jurga.

Wioski wychowawcze i filozofia Reggio Emilia

Wioski to miejsca, które inspirują, edukują i wspierają nauczycieli, rodziny oraz całe społeczności lokalne w tworzeniu i prowadzeniu zorientowanych na dziecko, oraz opartych na relacjach międzyludzkich środowisk edukacyjnych dla maluchów Krótko mówiąc, to placówki, które łączą rodziców z twórcami punktów opieki. Jak przyznały założycielki, ich głównym celem jest to, aby wszystkie dzieci w Polsce miały dostęp do środowiska edukacyjnego opartego na zabawie i relacjach; przestrzeni, gdzie ich cudowne pomysły oraz człowieczeństwo będzie celebrowane, po to, by stworzyć jak najlepsze możliwości ich rozwoju społecznego, fizycznego i poznawczego. - Chcemy, aby każdy pedagog edukacji wczesnodziecięcej w Polsce był doceniony, szanowany i wspierany w swojej ścieżce rozwoju. Chcemy, aby rodzice czuli się wspierani i szanowani w ich niezwykle trudnej roli pierwszych nauczycieli, ale też wolni w dokonywaniu wyborów dotyczących ich życia zawodowego – przyznały panie.

- Wioska to jest idea, idea budowania społeczności wokół opieki małego dziecka. Ja to wymyśliłam na studiach dwa lata temu. Kiedy byłam z małym dzieckiem i doświadczałam tego, że macierzyństwo może być izolujące, trudne. Chciałam stworzyć takie miejsca, które będą prowadzone przez kobiety i przeznaczone dla dzieci do 5 roku życia, kiedy to wychowanie i nauka jest najważniejsza. Są to też miejsca, gdzie pomysły dziecka i jego kreatywność jest jak najbardziej ceniona. Tworzymy domowe środowisko rozwoju. Wioska to może być grupa trzech rodzin, które łącza się razem wokół opieki trójki dzieci - powiedziała Aleksandra Kozera.

Wioski są pośrednią formą między żłobkiem a nianią. Zgodnie z Ustawą o opiece nad dziećmi do lat trzech są punktami opieki dziennej, ale z założenia mają zapewnić dzieciom warunki jak najbardziej zbliżone do domowych. Wioski to wiele form opieki nad dziećmi –  to wspólna niania, dla dzieci sąsiadek czy zaprzyjaźnionych rodzin, to mikro punkt w domu dla 5 maluchów, gdzie głównym opiekunem jest mama otwierająca taki punkt, to większy żłobek bądź przedszkole dla kogoś, kto kocha dzieci i chce zajmować się edukacją długi czas. Forma zależy od potrzeb danej mamy, rodziny, a koszty lub ich brak są bardzo indywidualne. Ale warto zaznaczyć, że mamy, które zdecydują się otworzyć swoją Wioskę, są przedsiębiorcami, więc zarabiają.

- Nie wymagamy wykształcenia pedagogicznego wcześniej, bo bardzo opieramy się na rodzicach. Bardzo wiele osób, które pracują w Wioskach, to są mamy, które przez doświadczenia rodzicielskie odkryły, jak bardzo jest to skomplikowane. Są też rekrutacje, osób, które wcześniej z dziećmi pracowały. Jest to biznes, który zarabia – dodała.

Kim są osoby opiekujące się dziećmi w Wioskach?

Wioski to placówki innowacyjne z fantastyczną kadrą pedagogów. Jak przyznały założycielki, w przypadku małych dzieci wychowawca odgrywa istotną rolę, która ma wpływ na dalszych rozwój. Z tego względu opiekunowie są staranie selekcjonowani. Dbają oni nie tylko o bezpieczeństwo maluchów, ale także uczą, czym jest krytyczne myślenie, dbanie o własne granice oraz budowanie poczucia własnej wartości.

U nas jest pewna innowacyjność, dotyczy ona pedagogów, którzy zajmują się dziećmi, opiekują się i przewodzą. Taka pedagożka może pod sobą mieć maksimum czworo dzieci w grupie do lat 3. To jest duża różnica między tym, co jest w żłobkach. Dla osób starszych jest jeden opiekun na pięć osób.

Ponadto Karolina dodała, że opiekunowie pełnią w Wioskach różne role. Jedną z nich jest rola bycia edukatorem, kolejna to obserwator oraz opiekun, który jest dostępny dla dziecka i pomaga pracować nas emocjami. - Etap wczesnoprzedszkolny, to jest moment, w którym dziecko kształtuje swoje emocje, uczy się je wyrażać – dodała.

Czy Wioski są dla starszych dzieci?

Obecnie wioski wychowawcze przeznaczone są dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Na tym jednak nie koniec. Trwają prace nad szkołami, które wystartować mają już we wrześniu. Zdaniem nauczycielek, jest ogromna potrzeba wspierania rodziców, dzieci, młodzieży, nauczycieli i kolejne etapy powstają właśnie w odpowiedzi na zapytania, potrzeby, rosnące dzieci.

- Teraz najwięcej wiosek jest dla dzieci do 3 roku życia, we wrześniu ruszyły pierwsze wioski przedszkolne. Myślimy też o starszych dzieciach – powiedziała Aleksandra.

Zobacz wideo:

Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek-Linda/EastNews

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości