Mity na temat komarów
Komary, bywają dla nas kłopotliwe, a wiele osób zastanawia się, czy ich zadaniem w przyrodzie jest tylko utrudnianie nam urlopu. Jak się okazuje, owady te istnieją w ekosystemie, przede wszystkim, jako pożywienie dla innych zwierząt oraz pełnią funkcję zapylaczy roślin. Istnieje wiele mitów na temat tych zwierząt, na przykład te dotyczące preferencji konkretnej grupy krwi lub tego, że owady przylatują do osób ubranych w ciemne kolory.
- Wcale nie są po to, by nas wkurzać. [...] Nie ma czegoś takiego jak "słodka krew". [...] Komary przyciąga do nas nasz pot i dwutlenek węgla, który wydychamy. [...] Komary też nie widzą naszych ubrań - tłumaczył ekspert.
Jak pozbyć się komarów?
Ukąszenia komarów bywają irytujące - po rozdrapaniu mogą być swędzące, a nawet - bolesne. Gdy już owad nas ugryzie na skórze, powstaje nieduży bąbel. Jest to reakcja alergiczna na białka, które rozrzedzają naszą krew i którą owad wpuszcza do naszego organizmu. Na szczęście istnieją naturalne sposoby zwalczania tych owadów. Jak przekonywał gość programu - rośliny takie jak sosna i mięta pieprzowa w formie olejku skutecznie odstraszają komary.
- Mamy fiołek, jałowiec, rumianek, rozmaryn, jaśmin, geranium to jest troszkę słabsza ochrona, na około 8-9 godzin. Chodzi o olejki, które one wytwarzają. [...] One maskują zapach naszego potu i są drażniące dla komarów - podsumował inż. Adam Mirek.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady
Zobacz także:
- Najbardziej irytujący dźwięk latem? Poznajcie tajemnice bzyczenia komarów
- Oferowała odchudzanie z pomocą komarów? "Podejmujemy kroki"
- Co sprawia, że jesteśmy atrakcyjni dla komarów? Badacze doszli do ciekawych wniosków
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN