Niepozorny Wereszyn na ziemi chełmskiej to miejsce, które szczególnie upodobał sobie Mikołaj Rej. To właśnie tutaj poeta uwielbiał polować i raczyć się rozkoszami szlacheckich stołów. Dziś do przepisów z XVI wieku powracają "Wereszczynianki", które odwiedził przodek pisarza.
Śladami Mikołaja Reja
Wereszyn jest jedną z najstarszych miejscowości regionu chełmskiego. Położona na średniowiecznym szlaku handlowym pomiędzy Lublinem a Kijowem osada szczególnie przypadła do gustu Mikołajowi Rejowi, który po żonie odziedziczył tam niewielki majątek.
- Mamy ciekawe źródła, które opisują żywot Mikołaja Reja na tym terenie - opowiada Adam Panasiuk, regionalista z Wereszczyna. - Są to dokumenty sądowe, Mikołaj Rej słynął z przeróżnych procesów, nie był zgodnym sąsiadem. Praktycznie sądził się ze wszystkimi w okolicy, nawet jedna z osób podliczyła, ile było spraw w sądach: lubelskim, chełmskim i krasnostawskim, wyszło ponad sto.
Z zapisków wynika też, że słynny poeta lubił dość swobodnie gospodarować wspólną własnością m.in. przywłaszczając sobie zboże czy łowiąc ryby we publicznym stawie. To wszystko sprawiało, że o sąsiedzkie konflikty było nietrudno.
Kuchnia Mikołaja Reja
Przy okazji wizyt w Wereszczynie Mikołaj Rej nie odmawiał sobie rozkoszy stołu. Dziś kulinarne tradycje badają "Wereszczynianki", które odtwarzają przepisy XVI wieku. Do ich specjalności zalicza się - podobno uwielbiany przez poetę - udziec jagnięcy. Sekretem dania jest moczenie mięsa w maślance oraz specjalna marynata. Potrawa przyniosła miłośniczkom staropolskiej kuchni niemałą sławę - dzięki niej wygrały gastronomiczną "Bitwę regionów".
- Myślę, że Mikołaj Rej był smakoszem i bardziej lubił kobietom w garach pomieszać, zajrzeć, popróbować - mówi Agnieszka Tokarska z Koła Gospodyń Wiejskich. - Dopiero jak był syty, impreza się rozkręcała i działy się przeróżne rzeczy - dodaje.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Anita Lipnicka świętuje 25-lecie solowej kariery. "Te piosenki tworzyły tło do życia dla tamtego pokolenia"
- Dzieci uzależniają się od telefonów. Jak je ochronić?
- Czy warto korzystać z darmowych zabiegów medycyny estetycznej? "Zdarza się, że tego rodzaju szkolenia prowadzone są przez osoby, które nie są lekarzami"
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN