Udziec jagnięcy, ćwikła, cebularze. Pasjonatki odkrywają kuchnię z XVI wieku

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Łukasz Kowalski
Rej-inkarnacja

Niepozorny Wereszyn na ziemi chełmskiej to miejsce, które szczególnie upodobał sobie Mikołaj Rej. To właśnie tutaj poeta uwielbiał polować i raczyć się rozkoszami szlacheckich stołów. Dziś do przepisów z XVI wieku powracają "Wereszczynianki", które odwiedził przodek pisarza.

Śladami Mikołaja Reja

Wereszyn jest jedną z najstarszych miejscowości regionu chełmskiego. Położona na średniowiecznym szlaku handlowym pomiędzy Lublinem a Kijowem osada szczególnie przypadła do gustu Mikołajowi Rejowi, który po żonie odziedziczył tam niewielki majątek.

- Mamy ciekawe źródła, które opisują żywot Mikołaja Reja na tym terenie - opowiada Adam Panasiuk, regionalista z Wereszczyna. - Są to dokumenty sądowe, Mikołaj Rej słynął z przeróżnych procesów, nie był zgodnym sąsiadem. Praktycznie sądził się ze wszystkimi w okolicy, nawet jedna z osób podliczyła, ile było spraw w sądach: lubelskim, chełmskim i krasnostawskim, wyszło ponad sto.

Z zapisków wynika też, że słynny poeta lubił dość swobodnie gospodarować wspólną własnością m.in. przywłaszczając sobie zboże czy łowiąc ryby we publicznym stawie. To wszystko sprawiało, że o sąsiedzkie konflikty było nietrudno.

Kuchnia Mikołaja Reja

Przy okazji wizyt w Wereszczynie Mikołaj Rej nie odmawiał sobie rozkoszy stołu. Dziś kulinarne tradycje badają "Wereszczynianki", które odtwarzają przepisy XVI wieku. Do ich specjalności zalicza się - podobno uwielbiany przez poetę - udziec jagnięcy. Sekretem dania jest moczenie mięsa w maślance oraz specjalna marynata. Potrawa przyniosła miłośniczkom staropolskiej kuchni niemałą sławę - dzięki niej wygrały gastronomiczną "Bitwę regionów".

- Myślę, że Mikołaj Rej był smakoszem i bardziej lubił kobietom w garach pomieszać, zajrzeć, popróbować - mówi Agnieszka Tokarska z Koła Gospodyń Wiejskich. - Dopiero jak był syty, impreza się rozkręcała i działy się przeróżne rzeczy - dodaje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości