Styl życia

Tworzy portrety z materiałów przeznaczonych do utylizacji. "Jesteśmy źródłem zanieczyszczenia Ziemi"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Michał Malinowski
Źródło:
Dzień dobry TVN
Odpadki w dziełach zaklęte

Deniz Sagdic tworzy wyjątkowe portrety. Turecka artystka wykonuje je z materiałów przeznaczonych do utylizacji. W ten sposób chce uświadomić ludzi, że to właśnie my jesteśmy źródłem zanieczyszczenia Ziemi. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, w jaki sposób powstają jej oryginalne prace.

Portrety z odpadków

Deniz Sagdic znalazła idealny sposób na połączenie sztuki z ekologią. Turecka artystka tworzy prace z wyjątkowych materiałów. Mowa tu o rzeczach i tkaninach przeznaczonych do utylizacji. Jak się okazuje, Sagdic nie ma problemu z ich zdobyciem, ponieważ leżą one praktycznie na ulicy. - Gdziekolwiek się wybiorę, zawsze znajduję coś, co można ponownie wykorzystać - opowiada.

Artystka wykonuje portrety z różnorodnych materiałów. - Kartony, aluminium, plastik i elektrośmieci - wylicza Deniz Sagdic. Kobieta lubi wyzwania, dlatego chętnie testuje wszystko, co może przydać się do tworzenia jej prac. Kobieta podkreśla, że jej portretom przyświeca pewna idea.

- Skupiłam się na pokazaniu, że wszystkie te materiały, które kiedyś były potrzebne, a teraz miały trafić na śmietnik można ponownie wykorzystać. Chcę skłonić ludzi do refleksji, że nie każda rzecz musi trafić od razu na śmietnik - tłumaczy.

Deniz Sagdic i jej sztuka z ważnym przesłaniem

W rozmowie z Dzień dobry TVN Deniz Sagdic opowiedziała również o technice, jaką wykorzystuje w tworzeniu obrazów. Na początku artystka segreguje materiały kolorystycznie. - Tnę je na mniejsze kawałki układam w paletę barw, a później wszystko sklejam na stole - wyjaśnia.

Reporter Michał Malinowski zapytał, dlaczego kobieta wykonuje portrety z odpadków. - Chodzi o wzrok. Zależało mi na konfrontacji spojrzeń, żeby ludzie uświadomili sobie, że to my jesteśmy źródłem zanieczyszczenia Ziemi - podsumowuje Deniz Sagdic.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Michał Malinowski

Źródło: Dzień dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dzień dobry TVN

Pozostałe wiadomości