Styl życia

Czy wszystkie dzieci mogą chodzić na tańce? "Każdy ma poczucie rytmu"

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Dzień Dobry TVNWpływ tańca na rozwój dziecka

Pośród aktywności fizycznych, do których warto zachęcać dziecko, szczególne miejsce zajmuje taniec. Oprócz zalet dla ciała pozwala on rozwijać pewność siebie i przygotowuje do wystąpień publicznych. Dlaczego warto zainteresować pociechy tą formą ruchu? W Dzień Dobry TVN mówiła o tym Monika Grzelak, vice mistrzyni świata w salsie.

Wpływ tańca na rozwój dziecka

Kabaret Starszych Panów śpiewał, że "piosenka jest dobra na wszystko". A jeśli do tej piosenki dołożyć ruch, to mamy już pełnię szczęścia. Taniec jako aktywność wspomaga prawidłowy rozwój organizmu, jego układów i narządów, rozwija funkcje i wydolność organizmu oraz tworzy poprawną postawę i budowę ciała.

- Dziecko może bardzo skorzystać z zajęć tanecznych i to nie tylko w aspekcie fizycznym, ale też emocjonalnym i duchowym - zaznacza Monika Grzelak. - Jeśli dziecko tańczy w formacji, to jest to współpraca w grupie, to nie tylko dba o swój rozwój, ale też o relacje społeczne. Jest bardzo trudno odciągnąć dziecko od komputera i wydaje mi się, że taniec bardzo w tym pomaga - podkreśla vice mistrzyni świata w salsie.

Taniec to również świetna metoda walki ze stresem.

- Nawet występy przed rodzicami w studiu tańca, później na troszkę większych pokazach i w przyszłości może na turniejach. Nie każde dziecko musi tańczyć turniejowo, a już aspekt występu w szkole tańca czy nagrania do mediów społecznościowych daje pewność siebie, umiejętność pracy z kamerą, prezentowania się, opanowania emocji - zachęca tancerka.

Kiedy rozpocząć naukę tańca

Dziecko najlepiej zapisać na taniec od przedszkola. To moment, w którym maluch już potrafi się skupić, ale jeszcze ma swoistą naturalność i całkowitą akceptację swojego ciała.

- Każdy ma poczucie rytmu, taniec jest czymś pierwotnym. Ludzie tańczyli od zarania dziejów - przypomina Monika Grzelak. - Głusi tańczą, osoby z wadami słuchu tańczą. To jest kwestia wyczucia w serduszku. Miałam kursanta, który w ogóle nie czuł rytmu, wszystko trzeba było mu liczyć, dziś jest DJ-em i instruktorem tańca - dodaje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości