Czy wszystkie dzieci mogą chodzić na tańce? "Każdy ma poczucie rytmu"

Wpływ tańca na rozwój dziecka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pośród aktywności fizycznych, do których warto zachęcać dziecko, szczególne miejsce zajmuje taniec. Oprócz zalet dla ciała pozwala on rozwijać pewność siebie i przygotowuje do wystąpień publicznych. Dlaczego warto zainteresować pociechy tą formą ruchu? W Dzień Dobry TVN mówiła o tym Monika Grzelak, vice mistrzyni świata w salsie.

Wpływ tańca na rozwój dziecka

Kabaret Starszych Panów śpiewał, że "piosenka jest dobra na wszystko". A jeśli do tej piosenki dołożyć ruch, to mamy już pełnię szczęścia. Taniec jako aktywność wspomaga prawidłowy rozwój organizmu, jego układów i narządów, rozwija funkcje i wydolność organizmu oraz tworzy poprawną postawę i budowę ciała.

- Dziecko może bardzo skorzystać z zajęć tanecznych i to nie tylko w aspekcie fizycznym, ale też emocjonalnym i duchowym - zaznacza Monika Grzelak. - Jeśli dziecko tańczy w formacji, to jest to współpraca w grupie, to nie tylko dba o swój rozwój, ale też o relacje społeczne. Jest bardzo trudno odciągnąć dziecko od komputera i wydaje mi się, że taniec bardzo w tym pomaga - podkreśla vice mistrzyni świata w salsie.

Taniec to również świetna metoda walki ze stresem.

- Nawet występy przed rodzicami w studiu tańca, później na troszkę większych pokazach i w przyszłości może na turniejach. Nie każde dziecko musi tańczyć turniejowo, a już aspekt występu w szkole tańca czy nagrania do mediów społecznościowych daje pewność siebie, umiejętność pracy z kamerą, prezentowania się, opanowania emocji - zachęca tancerka.

Kiedy rozpocząć naukę tańca

Dziecko najlepiej zapisać na taniec od przedszkola. To moment, w którym maluch już potrafi się skupić, ale jeszcze ma swoistą naturalność i całkowitą akceptację swojego ciała.

- Każdy ma poczucie rytmu, taniec jest czymś pierwotnym. Ludzie tańczyli od zarania dziejów - przypomina Monika Grzelak. - Głusi tańczą, osoby z wadami słuchu tańczą. To jest kwestia wyczucia w serduszku. Miałam kursanta, który w ogóle nie czuł rytmu, wszystko trzeba było mu liczyć, dziś jest DJ-em i instruktorem tańca - dodaje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości