Syn Papcia Chmiela pracuje w NASA. W książce opisał swoje kosmiczne projekty. "Ojciec mówił: nie bój się śmierci, bój się tego, czego nie zrobisz w życiu"

Kosmiczne przygody naszego człowieka w NASA
Papcio Chmiel kultowymi komiksami wychował kilka pokoleń Polaków, także swojego syna Artura. Był z niego niezwykle dumny i nieustannie go wspierał. Stworzył nawet rysunek do jego książki "Kosmiczne wyzwania". O swojej pracy i pasji Artur B. Chmielewski, dyrektor misji międzyplanetarnych w NASA, opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Artur B. Chmielewski i jego praca w NASA

Za sprawą komiksów taty, Artur marzył w dzieciństwie, by w przyszłości budować statki kosmiczne. Dziś, będąc dyrektorem w NASA, opracowuje misję helikoptera, który - przymocowany do łazika - ma niebawem wylądować na Marsie.

- Ja praktycznie to robię to, co mój tata robił, tylko muszę te rzeczy nie tylko rysować, ale i budować. Tata zbudował wannolot, ja pracuję nad łodzią podwodną na księżyc Saturna. Tata robił jakieś żelazkoloty i mieloloty, ja w tej chwili jestem odpowiedzialny za następną misję helikopterów na Marsa. To jest praktycznie to samo - opowiadał w Dzień Dobry TVN Artur B. Chmielewski.

O swoich kosmicznych wyzwaniach syn Papcia Chmiela postanowił opowiedzieć w swojej najnowszej książce. W "Kosmicznych wyzwaniach" ujawnia różne ciekawostki, o których wielu ludzi nie ma pojęcia. Tłumaczy m. in., że mleko w proszku powstało z myślą o astronautach, a kamerki, które obecnie mamy w telefonach, również zostały oparte na technologii kosmicznej.

- Chciałbym, żeby wszyscy w Polsce zrozumieli, że wydawanie pieniędzy na kosmos to jest inwestycja . (...) Bo mamy genialnych inżynierów, genialnych naukowców w Polsce. (...) Popycha się tych ludzi, którzy robią wynalazki i potem te wynalazki trzeba wdrożyć do komercjalizacji - tłumaczył dyrektor od przyszłych misji międzyplanetarnych w NASA.

Papcio Chmiel oczami syna

Co ciekawe, niektóre wynalazki, które znalazły się na stronach kultowych komiksów "Tytus, Romek i Atomek", powstały na podstawie pomysłów dzieci Papcia Chmiela.

- Tata był cały czas skoncentrowany na dowcipach, ale szczególnie jak robił kreskówki w "Świecie Młodych". One tam wychodziły co drugi dzień, a to nie jest łatwe być dowcipnym codziennie, nagle robić coś śmiesznego, żeby cała Polska czytała i akceptowała . (...) Czasem siadaliśmy z ojcem przy stole i z siostrą Moniką, ojciec pytał: "No to co następne?", bo miał pustkę w głowie - wspominał w naszym programie Artur B. Chmielewski.

Rysownik pytał, co się działo w szkole i na tej podstawie tworzył. Budził w dzieciach wyobraźnię i rozwijał kreatywność. Był niezwykle dumny ze swojego syna, że ten napisał książkę.

- Zobaczył ją elektronicznie. Tata umarł w wieku 97 lat, ale ja mam maile jeszcze sprzed miesiąca, gdzie dowcipkuje ze mną . (...) Ilustrację dokończył i był szczęśliwy z tego powodu - mówił nasz gość.

Dyrektor od przyszłych misji międzyplanetarnych w NASA zdradził także, że Papcio Chmiel od dziecka wpajał mu, że ma mieć syna, zasadzić drzewo i napisać książkę.

- Ojciec był innym człowiekiem niż wszyscy. Nie bał się śmierci. On zawsze mówił - nie bój się śmierci, bój się tego, czego nie zrobisz w życiu. Musisz mieć takie życie, żeby być z niego dumnym - wyjawił Artur B. Chmielewski.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Miś z Krupówek ukarany mandatem. Internauci: "Chytry dwa razy traci"

Miś z Krupówek ukarany mandatem. Internauci: "Chytry dwa razy traci"

Zespół Enej przygotowuje nową płytę. "Energii na pewno nie zabraknie"

Zespół Enej przygotowuje nową płytę. "Energii na pewno nie zabraknie"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Horoskop na poniedziałek, 4 marca 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na poniedziałek, 4 marca 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Wstrząs anafilaktyczny zagrożeniem dla zdrowia i życia. "Reakcja rozwija się bardzo szybko"

Wstrząs anafilaktyczny zagrożeniem dla zdrowia i życia. "Reakcja rozwija się bardzo szybko"

Pogoda na jutro. Radykalna zmiana pogody - ryzyko burz, ulew i przymrozków

Pogoda na jutro. Radykalna zmiana pogody - ryzyko burz, ulew i przymrozków

Horoskop na poniedziałek, 4 marca 2024 r. Te 3 znaki będą w wyśmienitej kondycji intelektualnej

Horoskop na poniedziałek, 4 marca 2024 r. Te 3 znaki będą w wyśmienitej kondycji intelektualnej

Ponad miliard ludzi, głównie nastolatków, narażonych na utratę słuchu

Ponad miliard ludzi, głównie nastolatków, narażonych na utratę słuchu