Komiksy przez wiele lat uznawane były za gorszy twór, który nie powinien się zaliczać do literatury. Na szczęście takie myślenie odchodzi do lamusa i komiksy zaczynają wchodzić na salony. Co sprawiło, że podejście do nich się zmieniło i zyskują coraz większą popularność. Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Krzysztofem Garulą, miłośnikiem komiksów.
"Kapitan Żbik" i "Thorgal" to tytuły, które zna każdy fan komiksów. Ich twórcą jest Grzegorz Rosiński. Rysownik obchodzi właśnie 80. urodziny. Jak zaczęła się jego przygoda z komiksami? Skąd czerpał inspiracje? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Marek Sachmata rysuje komiksy, w których łączy amerykańską popkulturę z kurpiowskim folklorem. W ten sposób nie tylko realizuje swoje hobby, ale i promuje region. – Myślę, że mogę przybliżyć folklor młodszym ludziom, którzy niekoniecznie są fanami tradycji – mówił artysta.
Piotr Bednarczyk, Krzysztof Wyrzykowski i Wojtek "CIHY" Cichoń to rysownicy współpracujący z kultowym magazynem "Relax", znanym i cenionym wśród wszystkich fanów komiksu. Panowie wspólnymi siłami stworzyli małe dzieło sztuki inspirowane naszym programem. Co z tego wyszło? Zobaczcie sami.
Papcio Chmiel kultowymi komiksami wychował kilka pokoleń Polaków, także swojego syna Artura. Był z niego niezwykle dumny i nieustannie go wspierał. Stworzył nawet rysunek do jego książki "Kosmiczne wyzwania". O swojej pracy i pasji Artur B. Chmielewski, dyrektor misji międzyplanetarnych w NASA, opowiedział w Dzień Dobry TVN.
"Papcio Chmiel", czyli Henryk Jerzy Chmielewski, nie żyje. Był autorem słynnej słynnej serii komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek". Słynny rysownik miał 97 lat. Na jego dziełach wychowało się kilka pokoleń Polaków.
Batman po raz pierwszy pojawił się w komiksie "Detective Comics #27" w 1939 roku i od razu zainteresował dorastające dzieci. Z biegiem lat jego historia była rozwijana, a przygody bohatera zaciekawiły i dorosłych. Do dziś cieszy się ogromną popularnością, o czym może świadczyć komiks, który właśnie sprzedał dom aukcyjny Heritage Auctions. Za jaką cenę został kupiony?
Fanów Mrocznego Rycerza czeka nie lada gratka. W Internecie zadebiutował właśnie oficjalny zwiastun najnowszego filmu Matta Reevesa "The Batman". W roli obrońcy Gotham zobaczymy tym razem znanego z sagi "Zmierzch" Roberta Pattinsona. Zobacz, jak prezentuje się Człowiek Nietoperz.
Maya i Yehuda Devir to para pochodzących z Izraela artystów, którzy udowadniają, że bycie małżeństwem i rodzicami wygląda tak samo niezależnie od pochodzenia, języka i kultury. Ich zabawne komiksy podbiły już serca rzeszy wielbicieli na całym świecie.
Tomasz Samojlik to naukowiec, pracownik Instytutu Biologii Ssaków Państwowej Akademii Nauk w Białowieży, który nocami tworzy komiksy edukacyjne dla dzieci. Powiedział nam o bohaterach swoich rysunków, pracy naukowej i rodzinie. Co go skłoniło do tworzenia komiksów? Z kim konsultuje swoje pomysły? Co wspólnego ma z kultowym komiksem Kajko i Kokosz?
Dlaczego "Mikołajek" jest ulubioną książką synów Agaty Kościkiewicz? Czy synowie utożsamiają się z głównym bohaterem? Czy tak samo jak "Mikołajek" lubią rozrabiać? Kiedy Agata Kościkiewicz czyta Jankowi i Mikołajowi najchętniej? Dlaczego uważa, że do chłopców najbardziej trafiają komiksy?
Cosplay to, mająca korzenie w japońskiej kulturze, gra w przebieranie za postacie z mangi, anime, gier komputerowych i filmów fantasy. Ta zabawa jest bardzo popularna wśród nastolatków z dalekiego wschodu, ale i w Polsce można znaleźć ludzi zafascynowanych tą zabawą. Poznajcie cosplayerki, które nie tylko przebierają się w fantastyczne stroje, ale również je wykonują.
Guy Delisle, z którym spotkała się Anna Senkara, to jeden z najsłynniejszych twórców powieści rysunkowych na świecie. Słynie z tego, że jeździ do miejsc, które nie każdy ma szansę zobaczyć. Obserwuje zastaną w nich rzeczywistość, a następnie tworzy, na postawie tego co zobaczył, rysunkowe kroniki. Jak udało mu się wywieźć szkice z Korei Północnej? Czy coś go zaskoczyło, kiedy był w Izraelu? Czy utrzymuje kontakt z poznanymi podczas wypraw ludźmi?
"Kajko i Kokosz", "Tytus, Romek i Atomek", "Kapitan Kloss", "Przygody Gapiszona", "Funky Koval" - który z obecnych 30- i 40-latków nie słyszał o tych kultowych komiksach? Zbierało je wielu. Właśnie z myślą o nich postanowiono zorganizować aukcję, która odbędzie się już za dwa dni. Juliusz Windorbski zdradził w jaki sposób zebrano rysunki, skąd wziął się pomysł zorganizowania aukcji i gdzie aukcja się odbędzie. To prawdziwa gratka dla fanów komiksów!