Kolędowanie w Polsce
Zwyczaj kolędowania może różnić się w zależności od regionu. W studiu Dzień Dobry TVN kolędnicy z zespołu regionalnego "Magurzanie" opowiedzieli widzom, jak górale muzykują w trakcie świąt. Jak tłumaczy członek grupy Antoni Wandzel, kolędowanie rozpoczyna się w Boże Narodzenie i trwa aż do święta Trzech Króli.
- To bardzo intensywny czas. Wtedy spędzamy chyba więcej czasu w strojach góralskich niż tych codziennych - podkreśla. Kolędnicy przychodzą do domów z życzeniami. - Są one personalizowane pod daną "chałupę" - podkreśla Dominik Cwajna. W niektórych miejscowościach występuje też obrzęd zwany dziadami noworocznymi.
- To liczna grupa, występują tam przeróżne postacie np. diabły, śmierć - wyjaśnia jeden z członków zespołu "Magurzanie".
Szopka krakowska - co to za tradycja?
Tradycja szopki krakowskiej trwa już prawie 200 lat. Powstała w XIX wieku, a pierwsze rękodzieła tworzyli budowniczy czy murarze, którzy narzekali na brak pracy w okresie świątecznym.
- Chodzili od domu do domu i prezentowali przedstawienia związane ze świętami Bożego Narodzenia - opowiada w Dzień Dobry TVN dyrektor, kustosz Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści Michał Malinowski. - Teraz szopka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - dodaje. Dlaczego?
Dziś szopki krakowskie to prawdziwe rękodzieła. Wyróżniają się bogatymi zdobieniami i precyzyjnymi detalami. - Po szopce można rozpoznać, z którego miejsca pochodzi dany element - zaznacza. Ich tworzeniem zajmują się szopkarze. - To tradycja przekazywana z pokolenie na pokolenie. Uczestniczą w tym całe rodziny - podsumowuje.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak ubrać dziecko na święta? Pomysły na wygodne i eleganckie zestawy
- Gosia Ohme zaprasza widzów na wigilię online. "Muszę oddać trochę dobra, które dostałam"
- Ta grupa wirusów wywołuje ok. 10 proc. nowotworów. Co trzeba wiedzieć o szczepieniach przeciw HPV?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News