Kolędnicy i szopki, czyli świąteczne zwyczaje w Polsce. "Tradycja przekazywana z pokolenie na pokolenie"

WOJT2545
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak górale kolędują w trakcie świąt?
Jak górale kolędują w trakcie świąt?
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Święta last minute
Święta last minute
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Idealny makijaż na święta
Idealny makijaż na święta
Święta w podróży z pupilem
Święta w podróży z pupilem
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Kuchnia. Święta tuż tuż
Kuchnia. Święta tuż tuż
Tradycje i zwyczaje towarzyszą nam w każde święta Bożego Narodzenia. Do najpopularniejszych z nich należą m.in. kolędowanie czy zdobienie szopki. Jak wygląda tradycja kolędowania w różnych regionach Polski? Czym wyróżnia się krakowska szopka? Czym są dziady noworoczne? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.

Kolędowanie w Polsce

Zwyczaj kolędowania może różnić się w zależności od regionu. W studiu Dzień Dobry TVN kolędnicy z zespołu regionalnego "Magurzanie" opowiedzieli widzom, jak górale muzykują w trakcie świąt. Jak tłumaczy członek grupy Antoni Wandzel, kolędowanie rozpoczyna się w Boże Narodzenie i trwa aż do święta Trzech Króli.

- To bardzo intensywny czas. Wtedy spędzamy chyba więcej czasu w strojach góralskich niż tych codziennych - podkreśla. Kolędnicy przychodzą do domów z życzeniami. - Są one personalizowane pod daną "chałupę" - podkreśla Dominik Cwajna. W niektórych miejscowościach występuje też obrzęd zwany dziadami noworocznymi.

- To liczna grupa, występują tam przeróżne postacie np. diabły, śmierć - wyjaśnia jeden z członków zespołu "Magurzanie".

Szopka krakowska - co to za tradycja?

Tradycja szopki krakowskiej trwa już prawie 200 lat. Powstała w XIX wieku, a pierwsze rękodzieła tworzyli budowniczy czy murarze, którzy narzekali na brak pracy w okresie świątecznym.

- Chodzili od domu do domu i prezentowali przedstawienia związane ze świętami Bożego Narodzenia - opowiada w Dzień Dobry TVN dyrektor, kustosz Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści Michał Malinowski. - Teraz szopka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - dodaje. Dlaczego?

Dziś szopki krakowskie to prawdziwe rękodzieła. Wyróżniają się bogatymi zdobieniami i precyzyjnymi detalami. - Po szopce można rozpoznać, z którego miejsca pochodzi dany element - zaznacza. Ich tworzeniem zajmują się szopkarze. - To tradycja przekazywana z pokolenie na pokolenie. Uczestniczą w tym całe rodziny - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!