Porady

Jak zacząć rozmowę po kłótni? Co robić, gdy on lub ona się nie odzywa?

Porady

Aktualizacja:
Witthaya Prasongsin/Getty Images

W sposobie na to, jak zacząć rozmawiać po kłótni, kluczowe jest uspokojenie emocji. Bez tego nie jest możliwa spokojna wymiana zdań. Jeżeli rozmowa jest zbyt trudna, można też napisać list do żony czy męża po kłótni, należy to jednak zrobić w odpowiedni sposób.

Jak się pogodzić po kłótni? Wiele zależy od podłoża konfliktu. Gdy facet lub kobieta milczy po kłótni, może to oznaczać, że potrzebuje czasu na poukładanie sobie w głowie pewnych spraw. Może to być też oznaka głębokiej urazy. Często należy poczekać na właściwy moment na rozmowę. Kiedy i jak rozmawiać po kłótni?

Jak zacząć rozmawiać po kłótni?

Przełamanie ciszy po kłótni dla pary najczęściej nie jest łatwym zadaniem, ale to jedyny sposób na to, jak naprawić związek. Na początku najlepiej poczekać, aż emocje nieco opadną. Rozpoczęcie rozmów wcześniej może prowadzić do kolejnej awantury. Trzeba pamiętać, że ciche dni również powinny odbywać się w określony sposób. Przede wszystkim, jeżeli dążymy do zgody, nie należy udawać, że nic się nie stało. Kiedy facet czy kobieta nie odzywa się po kłótni, bagatelizowanie sytuacji może być dla tej osoby przykre, a nawet ją rozzłościć. A jeśli nawet z pozoru niewinna kłótnia odejdzie w zapomnienie, w rzeczywistości niewypowiedziane emocje i żale wciąż mogą się kumulować. Z drugiej strony nie warto też karać partnera. Takie zachowanie nie tylko go rozzłości, lecz także spowoduje, że postępująca w ten sposób osoba, zamiast uspokoić emocje, jeszcze bardziej je w sobie podsyca. To najprostsza droga do ponownej awantury.

Kiedy emocje opadną, nadchodzi pora na kolejny etap procesu godzenia. Jak pogodzić się z dziewczyną czy chłopakiem po kłótni? Ze spokojnym umysłem należy zastanowić się, co tak naprawdę wywołało w nas złość i jakie są nasze oczekiwania. Być może dana sytuacja sama w sobie nie była tak znacząca, jednak dla nas miała symboliczny wydźwięk. Czy to, że partner zapomniał o punkcie na liście zakupów, nie wyniósł śmieci czy zostawił lepki blat w kuchni, musiało wywołać awanturę? Jeżeli mówiliśmy mu wielokrotnie, jak bardzo nas to irytuje, a on wciąż to robi, odnosimy wrażenie, że lekceważy nasze uczucia. Kolejnym krokiem jest oddzielenie emocji i interpretacji od faktów. Warto spisać wszystko na kartce, a następnie przemyśleć, czy druga strona zgodziłaby się z opisanym przebiegiem zdarzeń. Notatki należy poprawiać, dopóki nie staną się jak najbardziej obiektywne.

Jak się pogodzić po kłótni? Jak przeprosić żonę, męża, dziewczynę czy chłopaka?

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak rozmawiać z mężem czy żoną po kłótni, powinniśmy się zastanowić, czy o danych wydarzeniach jesteśmy w stanie rozmawiać bez emocji. Jeżeli pomimo upływu czasu czujemy, że nie jest to możliwe, dobrym sposobem może być napisanie listu. Musi on jednak zawierać fakty, a także spokojny i rzeczowy opis emocji, np.: "przykro mi, kiedy...", "złości mnie, gdy..." itp. Na koniec warto również zapewnić o miłości i dodać kilka pozytywnych stwierdzeń na temat adresata, co złagodzi gorycz takiego listu. Ważnym elementem są również przeprosiny ze swojej strony.

W podobny sposób należy podjąć rozmowę po kłótni. Najpierw warto zapytać, czy partner jest na nią gotowy i poświęci kilkanaście minut na omówienie tego, co zaszło. Jeżeli się nie zgodzi, można dopytać o powód, nie wolno jednak naciskać i zmuszać do konfrontacji.

Pierwszą rzeczą po rozpoczęciu rozmowy, która jest dobrym sposobem na to, jak pogodzić się z mężem czy żoną po kłótni, są szczere przeprosiny. Nie chodzi o wzięcie pełnej winy na siebie, jeżeli wcale nie czujemy, że spoczywa ona wyłącznie na nas. Chodzi o przeprosiny za swoją reakcję i zachowanie w trakcie kłótni. Następnie można zacząć przedstawiać swój punkt widzenia opracowany wcześniej. Nie można podczas tego zamykać się na dialog i z góry zakładać naszej interpretacji wydarzeń jako jedynej słusznej. Takie zachowanie może rodzić złość i frustrację w partnerze, a tego przecież chcemy uniknąć. Dajmy wypowiedzieć się również jemu.

Aby uratować związek po kłótni, bardzo ważna jest również empatia. Należy postarać się wczuć w drugą osobę i zastanowić się, dlaczego zareagowała tak, a nie inaczej podczas konfliktu. Z pewnością ułatwi to wspomniane już uważne słuchanie. Nie można również unikać pewnych kompromisów. Każdy jest inny i osoby w związku mogą mieć różne charaktery, niemożliwe jest więc, aby we wszystkim się zgadzać – trzeba o tym pamiętać, dążąc do tego, by zacząć rozmawiać po kłótni.

Po wyjaśnieniu sobie wszystkiego i zakończeniu całej sytuacji warto zastanowić się również, jak uniknąć tego typu kłótni w przyszłości. Być może jedna ze stron zbyt długo chowała urazę czy źle zrozumiała intencje partnera i nie wyjaśniła ich, tylko założyła prawdziwość swojej interpretacji. Takie błędy w komunikacji należy wyłapywać i wyciągać z nich wnioski.

Zobacz wideo: Kłótnie małżeńskie. Co je powoduje?

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości