Porady

  Porady

  Niestety produkty spożywcze z roku na rok drożeją. W tym roku wydamy o kilkanaście procent więcej na zakupy niż w zeszłym roku. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Dominikę Nawrocką, która podpowiedziała, jak poradzić sobie ze wzrostem cen.

  Gwiazda betlejemska to kwiat, który najczęściej pojawia się w domach w okresie Bożego Narodzenia. Sprawdź, jak wygląda jej uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja w warunkach domowych. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Maję Popielarską.

  Święta to czas spokoju i spotkań w gronie najbliższych. By wszystko przebiegło bez zakłóceń, warto wcześniej rozpocząć przedświąteczne przygotowania. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Bożenę Kowalkowską, ekspertkę ds. planowania oraz Kingę Petrus, autorkę bloga o prowadzeniu dom.

  Każdego roku w wielu przedszkolach oraz szkołach podstawowych organizowane są różne zabawy dla dzieci, takie jak bale przebierańców, zabawy karnawałowe, jasełka. Wielu rodziców zastanawia się jak zrobić strój króla dla dziecka. Swoje propozycje w kawiarence Dzień dobry TVN przedstawiła krawcowa Monika Krawiec.

  Żadne jasełka nie mogą się odbyć bez udziału aniołków. Dlatego dzieci muszą przygotować odpowiednie kostiumy, które pomogą im się do nich upodobnić. Warto sprawdzić, jak zrobić skrzydła anioła z papieru, bibuły i kartonu.

  Jak udekorować choinkę? To pytanie zadaje sobie wiele osób w okresie przed świętami. W sklepach szeroki wybór ozdób może przyprawić o zawrót głowy, jednak warto też wykonać dekoracje własnoręcznie. Do takiej zabawy warto zaangażować również i dzieci – dekorowanie choinki może im sprawić wielką radość.

  Pod koniec listopada odbyły się w Polsce Mistrzostwa Świata w prasowaniu. To wydarzenie zainspirowało nas do zorganizowania zawodów w DDTVN. W szranki stanęli: Małgorzata Świgoń, autorka poradników oraz nasi dziennikarze Marcin Sawicki i Filip Chajzer.

  Co zrobić, żeby tkaniny znacznie dłużej zachowały idealną biel? Jak poradzić sobie z wybielaniem stosując domowe sposoby i składniki, które znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym? Jakie środki możemy bezpiecznie stosować bez obawy o to, że zniszczymy delikatną tkaninę?

  Latanie dronem związane jest poruszaniem się w przestrzeni powietrznej. W związku z tym osobę pilotującą drona obowiązują określone przepisy. W Polsce przestrzeń powietrzna dzieli się na strefy dozwolonych lotów, lotów ograniczonych oraz całkowitego zakazu lotów dronów. P zasadach prawnych dotyczących dronów mówił w Dzień Dobry TVN prawnik, dr Maciej Kawecki.

  Dzieci występujące w jasełkach muszą mieć odpowiednie przebranie. Poza świętą rodziną w przedstawieniu biorą udział również inne postacie. Dlatego warto się dowiedzieć, jak zrobić strój pastuszka domowymi sposobami.

  Sklepy z używaną odzieżą są znane każdemu, jednak rosnąca w ostatnich latach świadomość ekologiczna wpłynęła na wyraźny wzrost ich popularności. Gościem dzisiejszego wydania Dzień Dobry TVN jest Maria Ernst, specjalistka w porządkowaniu przestrzeni.

  Wielu z nas uwielbia dawać innym podarunki, szczególnie te bez okazji. Radość dawania jest ogromna, zwłaszcza gdy robimy to od serca. Świetnym rozwiązaniem są prezenty DIY, które nie tylko są oryginalne, ale pokazują również, że staramy się sprawić obdarowanemu ogromną radość. Robienie ich może być prawdziwą frajdą. Pomysły na unikalne prezenty przedstawiła nam dziś w Dzień Dobry TVN Ewa Mierzejewska.

  Aneta Mazur w wieku 6 lat straciła oko. Dziś prowadzi bloga, grupę na Facebooku oraz spotkania z młodymi ludźmi, na których uczy ich samoakceptacji. O swoim życiu, projektach i zajęciach z uczniami opowiedziała w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

  Mimo że polskie prawo przewiduje od 2 do 12 lat więzienia za dopuszczenie się gwałtu, egzekwowanie sprawiedliwości dla ofiar przemocy oraz karanie ich oprawców to często kolejna trauma. O tym, z czym mierzą się ofiary w Polsce opowiedzieli: pani Aleksandra – tłumaczka, która została zgwałcona przez ratownika medycznego w Kaliningradzie w 2013 roku, adwokat Grzegorz Kucharski oraz Joanna Piotrowska, prezeska Fundacji Feminoteka.

  Cięta riposta pozwala „odzyskać twarz”, o ile spełnia kilka koniecznych warunków. Trwają spory o to, czy ciętej riposty można się wyuczyć, czy jest to umiejętność, którą w określonych sytuacjach mogą posługiwać się tylko nieliczni ludzie, obdarzeni błyskotliwością i wyjątkową inteligencją. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Miłosz Brzeziński, trener biznesu, Beata Sadowska, dziennikarka, Dawid Łasiński, nauczyciel chemii oraz Agnieszka Chłodzińska, instruktorka fitness.

  Licytacja komornicza to publiczna sprzedaż ruchomości bądź nieruchomości, która ma na celu zdobycie środków finansowych na spłatę wierzytelności dłużnika. Licytację przeprowadza się aż do momentu uzyskania najlepszej oferty od nabywcy. Kupującym może być osoba fizyczna lub podmiot prawny.

  Przed dniem Wszystkich Świętych wiele osób chodzi na cmentarze, aby wyczyścić groby najbliższych. Jak kto zrobić skutecznie? Reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska zapytała o to autorkę poradników, Ewę Świgoń.

  Small talk to rodzaj niezobowiązującej rozmowy, którą możemy przeprowadzić np. w windzie, lub w komunikacji miejskiej. Może być sposobem na przełamanie "pierwszych lodów" i wstępem do poważniejszej rozmowy, ale często jest zwyczajnie sposobem na "zabicie czasu". W Dzień Dobry TVN o swoich doświadczeniach na tym polu opowiedzieli: Marta Gąska – makijażystka, Victor Borsuk – podróżnik i sportowiec oraz Irena Kamińska-Radomska - ekspertka ds. etykiety.

  Medytacja to praktyka polegająca na osiągnięciu dobrostanu psychicznego, uczucia relaksu oraz odprężenia. Techniki medytacji stosowane są zarówno w celach relaksacyjnych i uspokajających, jak i w ramach samodoskonalenia lub terapii. O medytacji rozmawialiśmy w DDTVN z Elżbietą Łuczak – nauczycielką jogi i jej wnuczką Zuzią Niecz.

  Jesień to czas, gdy obserwujemy skupiska biedronki azjatyckiej, szukającej miejsca do przezimowania. Entomolodzy proponują różne sposoby na poradzenie sobie z owadami: od tworzenia dla nich alternatywnych schronień - po odkurzanie i stosowanie zabiegów chemicznych.