Porady

  Porady

  Mimo że polskie prawo przewiduje od 2 do 12 lat więzienia za dopuszczenie się gwałtu, egzekwowanie sprawiedliwości dla ofiar przemocy oraz karanie ich oprawców to często kolejna trauma. O tym, z czym mierzą się ofiary w Polsce opowiedzieli: pani Aleksandra – tłumaczka, która została zgwałcona przez ratownika medycznego w Kaliningradzie w 2013 roku, adwokat Grzegorz Kucharski oraz Joanna Piotrowska, prezeska Fundacji Feminoteka.

  Cięta riposta pozwala „odzyskać twarz”, o ile spełnia kilka koniecznych warunków. Trwają spory o to, czy ciętej riposty można się wyuczyć, czy jest to umiejętność, którą w określonych sytuacjach mogą posługiwać się tylko nieliczni ludzie, obdarzeni błyskotliwością i wyjątkową inteligencją. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Miłosz Brzeziński, trener biznesu, Beata Sadowska, dziennikarka, Dawid Łasiński, nauczyciel chemii oraz Agnieszka Chłodzińska, instruktorka fitness.

  Licytacja komornicza to publiczna sprzedaż ruchomości bądź nieruchomości, która ma na celu zdobycie środków finansowych na spłatę wierzytelności dłużnika. Licytację przeprowadza się aż do momentu uzyskania najlepszej oferty od nabywcy. Kupującym może być osoba fizyczna lub podmiot prawny.

  Przed dniem Wszystkich Świętych wiele osób chodzi na cmentarze, aby wyczyścić groby najbliższych. Jak kto zrobić skutecznie? Reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska zapytała o to autorkę poradników, Ewę Świgoń.

  Small talk to rodzaj niezobowiązującej rozmowy, którą możemy przeprowadzić np. w windzie, lub w komunikacji miejskiej. Może być sposobem na przełamanie "pierwszych lodów" i wstępem do poważniejszej rozmowy, ale często jest zwyczajnie sposobem na "zabicie czasu". W Dzień Dobry TVN o swoich doświadczeniach na tym polu opowiedzieli: Marta Gąska – makijażystka, Victor Borsuk – podróżnik i sportowiec oraz Irena Kamińska-Radomska - ekspertka ds. etykiety.

  Medytacja to praktyka polegająca na osiągnięciu dobrostanu psychicznego, uczucia relaksu oraz odprężenia. Techniki medytacji stosowane są zarówno w celach relaksacyjnych i uspokajających, jak i w ramach samodoskonalenia lub terapii. O medytacji rozmawialiśmy w DDTVN z Elżbietą Łuczak – nauczycielką jogi i jej wnuczką Zuzią Niecz.

  Jesień to czas, gdy obserwujemy skupiska biedronki azjatyckiej, szukającej miejsca do przezimowania. Entomolodzy proponują różne sposoby na poradzenie sobie z owadami: od tworzenia dla nich alternatywnych schronień - po odkurzanie i stosowanie zabiegów chemicznych.

  Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk była największym sukcesem polskiej literatury od 23 lat. Jak wygląda droga na szczyt? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz, Paweł Potoroczyn.

  Jeśli chce się mieć zawsze czyste, zadbane buty, trzeba poświęcić im nieco czasu. Pielęgnacja obuwia nie jest jednak specjalnie skomplikowana, warto jedynie wiedzieć, czego wymagają poszczególne materiały. O pielęgnacji butów jesienią mówiła w Dzień Dobry TVN Małgorzata Świgoń, dziennikarka i autorka poradników.

  Kiedy ubiegać się o odszkodowanie? Jak przyznają prawnicy, coraz więcej osób zgłasza się z nietypowymi sprawami. Więcej w programie Dzień Dobry TVN opowiedział Maciej Kwiecień, broker ubezpieczeniowy.

  Żeby nasze ulubione swetry służyły nam znacznie dłużej, musimy dobrze o nie dbać. Przechowujemy je w przewiewnym pojemniku, pierzemy w letniej wodzie np. z dodatkiem szamponu, a gdy się sfilcują moczymy w wodzie, w której gotowaliśmy fasolę! Jakie jeszcze rady miała dla nas Małgorzata Świgoń? Zobaczcie!

  Selfie to jeden z najpopularniejszych rodzajów fotografii. Nic zresztą dziwnego – to łatwysposób, aby jednocześnie zrobić zdjęcie samemu sobie oraz uwiecznić wyjątkowe miejsce czyokazję. Sprawdź, jak zrobić dobre selfie smartfonem, które będzie ozdobą twojego profilu wmediach społecznościowych.

  Wynajem mieszkania może być prawdziwym wyzwaniem. Jest wiele kwestii, o których trzeba pamiętać i na które warto zwrócić uwagę na każdym etapie – od szukania lokum po podpisywanie umowy. Jak legalnie wynająć mieszkanie? O tym, na co zwracać uwagę, gdy wynajmujemy mieszkanie, powiedział w Dzień Dobry TVN Paweł Janc, radca prawny.

  Zarządzanie czasem przydaje się nie tylko tym, którym doba wydaje się być za krótka. Poznanie odpowiednich technik pomoże również osobom, które chcą lepiej gospodarować swoim czasem wolnym tak, aby starczało im na wszelkie przyjemności i rozwój osobisty. Sprawdź, jakich błędów należy unikać i poznaj najlepsze narzędzia do zarządzania czasem.

  Czy wiesz, jakie odpady można poddać recyklingowi? Do jakich kontenerów wrzucać śmieci z tworzyw sztucznych, a do jakich szklane butelki? Dowiedz się, na czym polega segregacja odpadów i jakie kosze na śmieci kupić do domu, aby torby na poszczególne odpady nie zawalały nam kuchni.

  Stanisław Wyspiański, niechcianych gości podobno sadzał na specjalnie przygotowanych, niewygodnych meblach. A co my możemy zrobić, kiedy ktoś nas niespodziewanie odwiedzi, a my nie mamy ochoty na takie spotkanie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dr Irenę Kamińską Radomską.

  "Sweet focia", "apdejt", "energy drink", "plażing" - to przykłady językowych meteorów. Czym są językowe meteory? Dlaczego nagle pojawiają się w naszym języku i nagle znikają? Prof. Marek Kuźniak, lingwista, był gościem w studiu Dzień Dobry Wakacje - opowiedział więcej o językowych meteorach i postarał się wyjaśnić ich fenomen.

  Muszki owocówki to jedne z najbardziej natrętnych i uciążliwych owadów, z jakimi spotykamy się na co dzień. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo szybka kolonizacja owoców, warzyw i innych produktów, które zaczynają się psuć. Z uwagi na szybkość rozwoju kolejnych organizmów, mogą w krótkim czasie stać się prawdziwym utrapieniem. Jak pozbyć się muszek owocówek z mieszkania? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry Wakacje autorkę bloga o porządkach domowych Kingę Petrus.

  Powrót do pracy, zwłaszcza po długim urlopie, może być dosyć bolesny. Przestawienie się z trybu wypoczynku w tryb intensywnej pracy jest czynnikiem stresującym, dlatego tez warto odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia. Gościem Dzień Dobry TVN była dziś psycholog biznesu Iwona Golonko, która powiedziała jak zminimalizować negatywne skutki powrotu do pracy.

  Martyna Zastawna, właścicielka firmy czyszczącej buty pokazała, jak w skuteczny sposób wyczyścić letnie buty skórzane, zamszowe i z materiału. Potrzebowała do tego letniej wody i szarego mydła.

  Jak dostać się na studia za granicą? To pytanie, które zadaje coraz większa liczba młodych ludzi widzących swoją przyszłość właśnie na zagranicznych uczelniach. Globalizacja, zacieranie się nie tylko granic, ale też różnic między młodymi ludźmi, sprawia, że chcą skorzystać z szansy, jaką daje im świat. Studiowanie za granicą powoli staje się coraz bardziej dostępne. Gdzie postawić pierwsze kroki i szukać informacji? Co należy wiedzieć o studiowaniu za granicą?

  Wybierasz się za granicę lub chcesz u siebie przyjąć zagranicznych gości? Warto obdarować ich prezentem, który kojarzy się z naszym krajem. Co można podarować obcokrajowcowi, aby sprawić mu przyjemność? Podpowiadamy!

  Hotel dla zwierzaków to dobre rozwiązanie, jeśli domownicy wyjeżdżają na kilka dni lub na dłuższe wakacje i nie mają z kim zostawić swojego czworonoga. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego hotelu dla zwierząt?