Jak kupować słonecznik?
Na bazarach pojawiają się głowy pełne ziaren. Sierpień i wrzesień to doskonały czas, by spróbować świeżych nasion. Kucharka i propagatorka idei zero waste Jagna Niedzielska przygotowała krótki poradnik dla wszystkich, którzy chcą poczuć smak tego letniego rarytasu.
Podstawową kwestią jest zakup świeżo ściętej rośliny. Jak ją rozpoznać?
- Jeśli spód świeżego słonecznika jest żółty, to znak, że jest dojrzały - radzi Jagna Niedzielska. - Inny dowód na dojrzałość to twardość. Jeśli nie daje się łatwo wygiąć, to znak, że świeży słonecznik jest pełen pestek gotowych do jedzenia - dodaje.
Rośliny i kwiaty
Dużym rozczarowaniem może okazać się tarcza pełna pustych nasion. Aby tego uniknąć, należy poszukiwać wypukłych okazów. Jak wyjaśnia Jagna, pełne łupiny nie mają miejsca i wypychają środek.
Jak przechowywać słonecznik?
Słonecznik świetnie sprawdzi się podczas pikniku lub na plaży. Choć jego skubanie potrafi być wciągające, to może się okazać, że jedna główka to zdecydowanie za dużo na jedno posiedzenie. Świeżemu słonecznikowi nie zaszkodzi słońce ani temperatura pokojowa. Nie należy go przechowywać w foliowych torebkach - o ile ciepło go wysuszy, tak przykryty plastikiem po prostu spleśnieje.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kuskus z gruszkami, pistacjami i ziołami – przepis Mariety Mareckiej
- Rozgrzewający dżem śliwkowy - wspiera metabolizm i perystaltykę jelit. Czy może pomóc w odchudzaniu?
- Jagodzianki według przepisu Joanny Przetakiewicz. "Każdy, kto je zje, zakocha się"
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Anna Blazhuk / Getty Images