24-letnia Polka mapuje niebo dla NASA: "To pochłonęło mnie całkowicie"

Mapuje niebo dla NASA
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mapuje niebo dla NASA
Mapuje niebo dla NASA
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Nikola Bukowiecka ma naprawdę imponujące CV. Szczecinianka ukończyła fizykę, ma dyplom z automatyki i robotyki dotyczący teorii sterowania. Choć przed nią jeszcze obrona, to 24-latka już pracuje dla NASA. O swoim zawodzie i pasji opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Nikola Bukowiecka mapuje niebo dla NASA

Nikola Bukowiecka jest współpracowniczką agencji kosmicznej NASA.

- Pracuję w Centrum Badań Kosmicznych, w zespole Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki prowadzonym przez dr hab. Bzowskiego, nad projektem GLOWS. Tam tworzę systemy mapowania do wszelkich instrumentów zliczających zdarzenia na niebie. To jest część misji kosmicznej NASA-IMAP. To jest współpraca wielu różnych krajów - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN.

Nasza rozmówczyni na co dzień łączy programowanie, fizykę i matematykę. Tworzy system, który - posiadając dane z obserwacji nieba - wyciąga z nich możliwie jak najwięcej informacji i obrazuje. Następnie próbuje analizować to, co widzi i dodawać lepszą funkcjonalność.

Nikola Bukowiecka - kariera naukowa

Nikola Bukowiecka od dawna interesuje się fizyką i matematyką. Jednak wybierając się na studia, nie przypuszczała, że będzie zajmować się kosmosem.

- Kiedyś chciałam iść na medycynę, ale poszłam na fizykę ze specjalizacją fizyka medyczna. Na pierwszym roku mieliśmy kurs z astrofizyki i jak się dowiedziałam o czarnych dziurach, ciemnej materii, energii, to pochłonęło mnie całkowicie - wspominała współpracowniczka agencji kosmicznej NASA.

- Na pierwszy staż pojechałam do Niemiec, do Instytutu Fizyki Plazmy Maxa Plancka w Greifswaldzie. Tam pisałam swój licencjat. To było pierwsze zetknięcie z dużymi projektami naukowymi przy fizyce wysokich energii. I tak się zaczęło - dodała.

Na swojej drodze Nikola Bukowiecka spotkała wielu mentorów. Co przed nią? Szczecinianka chce dalej rozwijać swoją pasję, pogłębiać wiedzę, dokończyć projekty, obronić pracę magisterską i przygotować się do doktoratu.

Czy zdaniem naszej gościni istnieje życie w kosmosie? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!