Grafik z Polski podbija światowy rynek filmu
Adam Kulesza to pochodzący z Olecka mężczyzna, który spełnił swoje zawodowe marzenie i po 12 latach pracy jako architekt zaczął przygodę z grafiką komputerową. Dziś mieszka w Niemczech i pracuje w Pixomondo - jednej z największych międzynarodowych firm zajmujących się tworzeniem efektów wizualnych i wirtualną produkcją.
- W podstawówce i ogólniaku byłem średnim uczniem. 3,5 to była super ocena. Wszystko zmieniło się, kiedy trafiłem do twórczego środowiska. Nagle się okazało, że na Politechnice Gdańskiej walczę o średnią 4,8 - zaznaczył w Dzień Dobry TVN, uświadamiając, że gorsze wyniki w nauce nie przesądzają o porażkach i sukcesach w późniejszym życiu zawodowym.
Adam Kulesza zainspirował się wykładami motywacyjnymi znanych psychologów i zdał sobie sprawę, że głównym ograniczeniem w osiągnięciu spełnienia jest obawa. - Strach puka do drzwi, Ty otwierasz, a tam nikogo nie ma. W moim przypadku było tak, że strach puka do drzwi, ja otwieram, a tam stoi całe Pixomondo ze swoimi wspaniałymi artystami - wytłumaczył w rozmowie z Pauliną Krupińską-Karpiel i Damianem Michałowskim.
Polak przezwyciężył wewnętrzne blokady, przez dwa lata przygotowywał portfolio z własnymi pracami, a następnie wysłał CV do Pixomondo. Dzięki temu ma okazję pracować z najlepszym grafikami na świecie.
- Zaraz obok mnie przy biurku siedzi kolega, który jest młodszy ode mnie o 3, 4 lata, który ma na swoim koncie już Oscara za efekty specjalne - wyznał Adam Kulesza.
Adam Kulesza współtworzył serial "Ród smoka"
Polski grafik komputerowy brał udział między innymi w produkcji pierwszego sezonu "The Mandalorian", serialu "Wychowani przez wilki" czy filmu "Ostatni dzień z życia". Za ogromne wyróżnienie uznaje możliwość tworzenia największego smoka w uniwersum "Gry o Tron", czyli smoka Vhagar. Podczas pracy przy hicie HBO Max "Ród smoka" odpowiadał za budowę zamku High Tide.
- Przy "Rodzie smoka" pracowałem w dziale modelowania obiektów 3D. To był dział, który odpowiadał za wszystkie modele. Wówczas brałem udział przy modelowaniu czterech zamków, z czego jeden (zamek High Tide) prowadziłem. Miałem do dyspozycji trzech artystów - opowiadał grafik, twórca efektów specjalnych. Jeden z czterech wspomnianych zamków, widoczny w materiale, zamek Harrenhal, tworzy scenę otwarcia całego sezonu. - Później poprosiłem o przeniesienie do działu lightningu. Tam pracuje się z gotowym materiałem filmowym. Mam konkretny materiał zdjęciowy i mam połączyć wszystkie elementy 3D i dobrze to oświetlić - wyjaśnił Adam Kulesza.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gwiazda "Białego Lotosu" pokonała w rankingu prezydenta USA: "Taka jest prawda"
- Stylizacje gwiazd na Złotych Globach. Margot Robbie w wyjątkowej sukni. "Stworzona z 30 tys. kryształków"
- Piotr Adamczyk i jego droga do Hollywood. "Widz jest wszędzie"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News