Styl życia

Moda na piwniczki i ziemianki powraca. "Fantazja jest nieograniczona"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Łukasz Kowalski
Piwniczki na wypasie
Dzień Dobry TVNPiwniczki na wypasie

Piwniczki w ogrodzie znów stają się bardzo popularne wśród Polaków. Nie przypominają one jednak dawnych, prymitywnych pomieszczeń. Nowoczesne ziemianki są estetyczne i nie służą włącznie do przechowywania przetworów. W jaki sposób wykorzystuje się je dziś? Sprawdź.

Piwniczki w ogrodzie

Polacy na nowo pokochali piwniczki. Okazuje się jednak, że te nowoczesne, niewiele mają wspólnego z prymitywną dziurą w ziemi. Właścicielką takiego pomieszczenia jest m.in. Kamila Sowa. Kobieta przeprowadziła się do domu, w którym nie było piwnicy. - Trzeba było znaleźć coś, w czym będzie można przechowywać przetwory, które uwielbiam robić - wyjaśnia. Teraz jej ogród zdobi stylowa piwniczka.

Własną ziemiankę zażyczyła sobie również Danuta Król. Przechowuje tam przetwory, a pomieszczenie ma naprawdę niesamowity klimat. - Od środka wyłożone jest czerwoną cegłą z okolicznej cegielni. Mama wymyśliła sobie jeszcze podłogę z jesionowego drewna - opowiada córka kobiety, Agnieszka Król.

Nowoczesne ziemianki - zastosowanie

Moda na własną ziemiankę kwitnie w najlepsze. Firmy instalujące ogrodowe piwniczki nie narzekają na brak zainteresowania. - Fantazja klientów jest nieograniczona - od czytelni, saun, siłowni, po jacuzzi podziemne czy nawet obiekty mieszkalne - tłumaczy producent piwnic ogrodowych, Tomasz Fic. Współczesne piwniczki nie przypominają już wilgotnych i nieestetycznych pomieszczeń.

Wiele osób decyduje się również na zbudowanie jej samodzielnie. Takiego wyzwania podjął się mieszkający na Dolnym Śląsku, Mateusz Machowicz. Inspirację na jej stworzenie zaczerpnął ze scenografii filmu "Władcy Pierścieni".

- Pomyślałem wtedy, że przecież tutaj w Polsce jest działka, na której jest 150-letnia pruska ziemianka i to prawdziwa, do której można wejść. Jak cudownie byłoby przenieść tę magię i zacząć tworzyć ją tutaj - wyjaśnia. Mężczyzna doprowadził do środka pomieszczenia prąd, zamontował kandelabr oraz kominek.

- Ziemianka ma w sobie niesamowity klimat. Ma coś z izby rycerskiej, troszeczkę ze średniowiecza. Jest dla mnie symbolem błogiej przestrzeni, w której spędza się czas na spotkaniach z przyjaciółmi czy pracy w ogrodzie, w pełniej naturze i harmonii - podsumowuje właściciel.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości