Pasterska muzyka na żywo
Reporterka Dzień Dobry TVN Dagmara Kowalczyk wybrała się do miejscowości Brenna, aby poznać uroki góralskiej muzyki i krajobrazu. Czekał tam na nią były uczestnik programu "Mam Talent" Jacenty Ignatowicz, który zaprezentował instrument będący stałym elementem muzyki pasterskiej, czyli kozę. - To jest skóra z kozy, powiadają na to "koza" - tłumaczy mężczyzna.
Do czego służyła góralom gra na instrumentach? - Do umilania czasu. Po trudzie dnia pracy można było zagrać na instrumencie, dusza się radowała i było lepiej - wyjaśnia hodowca kóz Rafał Marchlewicz. Pasterze grali na nich m.in. w tradycyjnych kolibrach, czyli szałasach pasterskich w okresie letniego wypasu zwierząt.
Małe kozy w Brennej
Trzy tygodnie temu w hodowli Rafała Marchlewicza urodziły się koźlątka. - Jedne urodziły się kilka dni wcześniej, ale mniej więcej trzy tygodnie do miesiąca to jest wiek tych małych kóz - opowiada. Jak się okazuje, maluchy spijają mleko matki nawet do 6 miesięcy po urodzeniu.
Małe kozy otrzymały już swoje imiona. Wybrano je z propozycji, które widzowie Dzień Dobry TVN umieszczali w poście na oficjalnej stronie programu na Facebooku. Oto zwycięskie pomysły - Mieszko, Kremówka, Brenka, Tekla, Kawka, Becia oraz Zorza.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wielkanoc w Polsce. Wieszanie Judasza, pucheroki, śmiergust i inne tradycje z różnych regionów
- Wielkanoc 2022 i Triduum Paschalne: kiedy wypadają święta wielkanocne?
- Prawosławna Wielkanoc 2022 - kiedy wypada? Jakie są prawosławne tradycje wielkanocne?
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Dagmara Kowalczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN