Styl życia

Wielkanoc 2022 i Triduum Paschalne: kiedy wypadają święta wielkanocne?

Styl życia

Aktualizacja:
Wielkanocne pisanki na drzewach

Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. To najważniejsze święto chrześcijańskie, które jest ruchome - wypada więc w różnych terminach. Kiedy wypada Wielkanoc w tym roku? Czym jest Triduum Paschalne i jakie obrzędy obejmuje?

Wielkanoc 2022 - co oznacza to święto?

Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu chrześcijańskim. Upamiętnia ono misterium paschalne - mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to święto ruchome, więc jego termin co roku przypada w różne dni. Do tegorocznych świąt Wielkiej Nocy wierni przygotowują się od 2 marca, czyli Środy Popielcowej, która rozpoczyna 40-dniowy post.

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Tuż przed Wielkanocą katolicy obchodzą Niedzielę Palmową. To ona zapoczątkowuje Wielki Tydzień. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu w kościołach święcone są się palmy.

Wielki Czwartek - pierwszy dzień Triduum Paschalnego

Natomiast Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. W 2021 roku przypada 14 kwietnia. Tego dnia w Kościele Katolickim odprawiana jest tylko jedna msza święta na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

Wielki Piątek - drugi dzień Triduum Paschalnego

Wielki Piątek w 2022 r. obchodzony jest 15 kwietnia. To dzień upamiętniający śmierć Chrystusa na krzyżu. W Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. W kościołach nie sprawuje się liturgii eucharystycznej. To dzień zadumy nad Męką Chrystusa.

Wielka Sobota – to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia

Wielka Sobota w 2022 r. wypada 16 kwietnia. Tego dnia katolicy oczekują przyjścia Chrystusa. To ostatni z trzech dni przygotowujących chrześcijan do święta Zmartwychwstania. Wówczas wierni przynoszą do świątyni pokarmy w koszyczkach, które święci kapłan. Na zakończenie Wielkiej Soboty odprawiana jest uroczysta Msza Święta Wigilii Paschalnej.

Kiedy wypada Wielkanoc 2022?

Po okresie Triduum Paschalnego, w Niedzielę Wielkanocną katolicy obchodzą Zmartwychwstanie Jezusa. W 2022 roku Wielkanoc wypada 17 kwietnia. To najważniejszy dzień w kalendarzu Kościoła Katolickiego. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się od mszy rezurekcyjnej, podczas której organizowana jest uroczysta procesja.

Kalendarz Świąt Wielkanocnych i Triduum Paschalnego 2022

  • 14.04 - Wielki Czwartek – pierwszy dzień Triduum Paschalnego;
  • 15.04 - Wielki Piątek - drugim dzień Triduum Paschalnego;
  • 16.04 - Wielka Sobota – trzeci dzień Triduum Paschalnego;
  • 17.04 - Niedziela Wielkanocna (Wielkanoc) – dzień ustawowo wolny od pracy.
  • 18.04 - Poniedziałek Wielkanocny - obchodzony jest wtedy Lany Poniedziałek, czyli tzw. Śmigus Dyngus - dzień ustawowo wolny od pracy.

Zobacz wideo: Wielkanoc w słoju. Jak zrobić dekoracje świąteczne?

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: lacaosa/Getty Images

Pozostałe wiadomości