Co "parawaning" na plaży ma wspólnego z trudną historią Polski? Socjolog wyjaśnia

Źródło: Dzień Dobry Wakacje
Parawaning po polsku
Parawaning po polsku
Wakacje bez paszportu
Wakacje bez paszportu
Tego nie rób podczas wakacji
Tego nie rób podczas wakacji
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Na wakacje na Śląsk
Na wakacje na Śląsk
Widok rozciągających się na całej długości i szerokości plaż parawanów jest w Polsce bardzo powszechny i nie wzbudza już żadnego zdziwienia. W Dzień Dobry Wakacje zastanowiliśmy się nad socjologicznymi i klimatologicznymi źródłami tego zjawiska. Skąd wzięła się tradycja wyznaczania własnego terenu?

Parawany na plażach w Polsce. Dlaczego je rozkładamy?

Reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zawitał nad Bałtyk, by porozmawiać z plażowiczami o parawanach. Dlaczego turyści decydują się na ogrodzenie miejsca umocowanym na kijkach materiałem? Większość z nich najczęściej uzasadnia to chęcią ochrony dzieci oraz zwierząt przed słońcem i wiatrem. Niektórzy jednak nie rozumieją panującej w Polsce mody i wyłamują się ze schematu, stawiając na piasku specjalny namiot, który zajmuje o wiele mniej miejsca niż wspomniane parawany.

- Nie wiem, do czego służy ten parawan. Wytyczyć sobie miejsce? - zastanawia się plażowiczka Katarzyna. - Miejsca mamy sporo. Są różne plaże. Dlaczego, jak idziemy nad jezioro zwykłe, tam się nie grodzimy? Tylko przyjeżdżamy nad nasze polskie morze i tutaj robimy wielkie groty, ogradzamy się praktycznie od wszystkich - mówi ewidentnie niezadowolona z polskiego zwyczaju.

Nad ustaleniem przyczyny królowania nad Bałtykiem tzw. parawaningu pochylił się w Dzień Dobry Wakacje socjolog dr Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego.

- Zjawisko dość powszechne, czasem uciążliwe. Myślę sobie, że tutaj sporo koncepcji socjologicznych można pod to podciągnąć, ale taka, która mi przychodzi pierwsza na myśl to to, że lubimy posiadać, lubimy mieć jakiś substytut własności. Taka plaża chociaż publiczna, ona ogrodzona przez parawany stwarza namiastkę "mojego terenu" - wyjaśnił. Ekspert zaznaczył, że potrzeba posiadania "własnego kąta" narodziła się w wyniku trudnej historii Polski, której ziemia była nieustannie grabiona przez inne kraje.

Czy parawany są nam potrzebne?

Według klimatologa Dawida Biernacika parawany pomagają ochronić ogrodzone miejsce przed silnym wiatrem oraz piaskiem, który w sposób niekontrolowany przemieszcza się wraz z podmuchem powietrza. Globalne ocieplenie sprawia jednak, że również nad Bałtykiem zwiększa się liczba dni upalnych, co jest według eksperta argumentem do tego, by zrezygnować z popularnego w Polsce sposobu na wyznaczanie miejsca na plaży.

- Jak wzrasta liczba dni upalnych, te warunki za parawanem są ciężkie, więc nie polecam tego. Przewiew jest bardzo ważny - oznajmił Biernacik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Marcin Sawicki, Anna Grzymkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości