Piramida potrzeb Maslowa jest ważną teorią psychologiczną, która powstała w 1943 r. Do tej pory jest wykorzystywana w psychologii i socjologii. Opiera się na hierarchicznym uporządkowaniu dążeń człowieka – od najbardziej podstawowych do potrzeb wyższego rzędu.
Rodzina jest podstawową komórką społeczną. To właśnie w niej nabieramy zasadniczych umiejętności, poznajemy zasady współżycia społecznego i tworzymy swoją tożsamość. Występują różne modele rodziny, zależnie od tego, jak jest ona skonstruowana i jakie inne cechy posiada.
Pecunia non olet. Pieniądze szczęścia nie dają, ale rzeczy, które można za nie kupić. Pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej płakać w kabriolecie niż na rowerze. Tylko jak odróżnić euforię od szczęścia? Czy wszystko, łącznie z uczuciami, można kupić za pieniądze? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prof. Mariusz Jędrzejko, Joanna Czarnecka z Red Lips oraz Piotr Najsztub.
Młode Polki i Polacy zdradzają na potęgę! – wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej. Dlaczego jesteśmy coraz słabsi moralnie? Jak to wpływa na instytucję rodziny? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, prof. Mariusz Jędrzejko - socjolog.
Samotność wyniszcza bardziej niż bieda i powoduje bardzo poważne skutki, w tym choroby, które mogą zakończyć się śmiercią. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez prof. Johna T. Cacioppo z Uniwersytetu w Chicago. O tym, jak wpływa na nas samotność z socjologiem Tomaszem Sobierajskim rozmawiali prowadzący Dzień Dobry TVN Dorota Wellman i Marcin Prokop.
Polka rodzi 1,3 dziecka. Polka w Anglii - 2,5. W 2013 roku urodziło się w Polsce najmniej dzieci od 1945 roku. Polki coraz rzadziej zachodzą w ciążę. Polacy nie chcą zakładać rodzin. Dlaczego Polska się starzeje? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN - Ryszard Petru oraz Małgorzata Pieczyńska.
„Gimnazjalne dupeczki”, „Dupy z Wielkopolski”, „Dupki z … LO”, „Najlepsze dupki”, „Polskie licealistki”. To nie spis filmów pornograficznych, ale grupy społecznościowe zakładane przez nastolatki na Facebooku. Tam nastolatki chwalą się swoimi wdziękami prosząc innych o ich ocenianie. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była dr Ewa Jarczewska-Grec, psycholog społeczny. Jak bardzo niebezpieczne są infantylne zachowania quasiseksualne?
Marudny malkontent, zgryźliwy i wiecznie niezadowolony. W zimie za zimno, w lecie za ciepło. Jak w takim razie dogodzić Polakowi? Czy narzekanie mamy wpisane w geny tak, jak Amerykanie wesołkowatość i pozytywny stosunek do otaczającej ich rzeczywistości? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, dyskutowaliśmy z socjologiem Tomaszem Sobierajskim oraz z autorką niezwykłego kalendarza - Magdą Danaj.
Czy można trafnie kogoś ocenić po wyglądzie? Na co najczęściej zwracamy uwagę? Czy to jak wyglądamy rzeczywiście odzwierciedla to, jacy naprawdę jesteśmy? Co o wyglądzie stylistki Doroty Williams sądzi Michał Piróg? Na kanapie w studiu Dzień Dobry TVN zasiedli: socjolog Tomasz Sobierajski, Michał Piróg i stylistka Dorota Williams.
Pochodzą ze wsi i nie widzą w tym powodu do wstydu. Dlaczego są dumni ze swojego pochodzenia? O wiejskich korzeniach, o łamaniu tabu i stereotypach, o plebejskich protoplastach, o wiejskim coming-oucie opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN: socjolog Marek Troszyński z Collegium Civitas, dziennikarz i członek Stowarzyszenia Folkowisko - Tomasz Augustyniak oraz członek Stowarzyszenia Folkowisko Mateusz Piotrowski. I wcale im słoma z butów nie wystaje.
Kiedy te meble zobaczyła Jolanta Pieńkowska nie mogła oprzeć się wrażeniu, że kiedyś już je widziała. Czy to możliwe? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były- Karolina Jabłkowska oraz Hanna Górnik. Jak to się stało, że prawniczka i socjolożka zajęły się produkcją mebli?
Dla siebie, dla mężczyzn, a może dla innych kobiet? Kto jest odbiorcą kobiecych strojów? O kim myślą kobiety ubierając się? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był socjolog Tomasz Sobierajski.
Hazard, narkotyki, seks, papierosy, praca, a nawet jedzenie, telewizja, Internet. Jaka jest definicja uzależnienia? Jak zerwać z nałogiem? Czy przesuwanie mebli także może być nałogiem? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: socjolog Miłosz Brzeziński oraz pisarka i malarka Katarzyna Lengren.
Kiedy Maciej Dowbor ogłosił w swoim felietonie, że przestał pić, media spekulowały, że ma problem z alkoholem. Czy, jak mówi przysłowie, ten kto nie pije, ten donosi? W studiu Dzień Dobry TVN Maciej Dowbor i socjolog Tomasz Sobierajski próbowali zgłębić zjawisko obowiązkowego picia dla towarzystwa i wcale nie pobyli po kilku głębszych :)
- Miłość narodu na pstrym koniu na jeździ i te same ręce, które wznoszą swoich bohaterów następnego dnia ściągają ich z cokołów - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Prokop. Dlaczego krytykujemy idoli? Czy krytyka to nasza polska specjalność? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z mistrzynią olimpijską Otylią Jędrzejczak, producentem Weroniką Marczuk, dziennikarką Odetą Moro-Figurską i socjologiem Markiem Troszyńskim.
Bywa tak, że ogromna wygrana na loterii może stać się dla szczęśliwca przyczyną trosk i utrapień. Jak nagła wygrana wpływa na motywację człowieka? Czym jest "urojona księgowość"? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego. Co zrobilibyście z pieniędzmi, gdybyście wygrali na przykład 30 milionów PLN?
Polacy nie wierzą w szczęście po ślubie. Panuje przekonanie, że ślub jest ważniejszy dla kobiety niż dla mężczyzny. W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego, dlaczego prawie połowa Polaków nie wierzy, że pary po ślubie są szczęśliwe niż bez niego?
Przecięty polski tata spędza z dzieckiem 53 minuty dziennie. Brakuje czasu oraz dobrej woli i tolerancji pracodawców. Opieka ojca nad dzieckiem wciąż wydaje się śmieszna i niemęska. By to zmienić, Instytut Spraw Publicznych wraz z Gazetą Wyborczą postanowił zorganizować warsztaty dla pracujących ojców. Czego można się tam nauczyć? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy współorganizatorów tej akcji - socjolożkę Aleksandrę Niżyńską oraz psychologa Rafała Załęskiego.