Najciężej jest współpracować i funkcjonować z osobami o wyraźnie złych cechach charakteru. Do takich ludzi należy właśnie hipokryta.
Skąd wzięła się tradycja wyznaczania własnego terenu?
"Mężczyzna musiał ewoluować do różnych zadań".
Piramida potrzeb Maslowa jest ważną teorią psychologiczną, która powstała w 1943 r. Do tej pory jest wykorzystywana w psychologii i socjologii. Opiera się na hierarchicznym uporządkowaniu dążeń człowieka – od najbardziej podstawowych do potrzeb wyższego rzędu.
Rodzina jest podstawową komórką społeczną. To właśnie w niej nabieramy zasadniczych umiejętności, poznajemy zasady współżycia społecznego i tworzymy swoją tożsamość. Występują różne modele rodziny, zależnie od tego, jak jest ona skonstruowana i jakie inne cechy posiada.
Pecunia non olet. Pieniądze szczęścia nie dają, ale rzeczy, które można za nie kupić. Pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej płakać w kabriolecie niż na rowerze. Tylko jak odróżnić euforię od szczęścia? Czy wszystko, łącznie z uczuciami, można kupić za pieniądze? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prof. Mariusz Jędrzejko, Joanna Czarnecka z Red Lips oraz Piotr Najsztub.
Młode Polki i Polacy zdradzają na potęgę! – wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej. Dlaczego jesteśmy coraz słabsi moralnie? Jak to wpływa na instytucję rodziny? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, prof. Mariusz Jędrzejko - socjolog.
Samotność wyniszcza bardziej niż bieda i powoduje bardzo poważne skutki, w tym choroby, które mogą zakończyć się śmiercią. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez prof. Johna T. Cacioppo z Uniwersytetu w Chicago. O tym, jak wpływa na nas samotność z socjologiem Tomaszem Sobierajskim rozmawiali prowadzący Dzień Dobry TVN Dorota Wellman i Marcin Prokop.
Polka rodzi 1,3 dziecka. Polka w Anglii - 2,5. W 2013 roku urodziło się w Polsce najmniej dzieci od 1945 roku. Polki coraz rzadziej zachodzą w ciążę. Polacy nie chcą zakładać rodzin. Dlaczego Polska się starzeje? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN - Ryszard Petru oraz Małgorzata Pieczyńska.
„Gimnazjalne dupeczki”, „Dupy z Wielkopolski”, „Dupki z … LO”, „Najlepsze dupki”, „Polskie licealistki”. To nie spis filmów pornograficznych, ale grupy społecznościowe zakładane przez nastolatki na Facebooku. Tam nastolatki chwalą się swoimi wdziękami prosząc innych o ich ocenianie. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była dr Ewa Jarczewska-Grec, psycholog społeczny. Jak bardzo niebezpieczne są infantylne zachowania quasiseksualne?
Marudny malkontent, zgryźliwy i wiecznie niezadowolony. W zimie za zimno, w lecie za ciepło. Jak w takim razie dogodzić Polakowi? Czy narzekanie mamy wpisane w geny tak, jak Amerykanie wesołkowatość i pozytywny stosunek do otaczającej ich rzeczywistości? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, dyskutowaliśmy z socjologiem Tomaszem Sobierajskim oraz z autorką niezwykłego kalendarza - Magdą Danaj.
Czy można trafnie kogoś ocenić po wyglądzie? Na co najczęściej zwracamy uwagę? Czy to jak wyglądamy rzeczywiście odzwierciedla to, jacy naprawdę jesteśmy? Co o wyglądzie stylistki Doroty Williams sądzi Michał Piróg? Na kanapie w studiu Dzień Dobry TVN zasiedli: socjolog Tomasz Sobierajski, Michał Piróg i stylistka Dorota Williams.
Pochodzą ze wsi i nie widzą w tym powodu do wstydu. Dlaczego są dumni ze swojego pochodzenia? O wiejskich korzeniach, o łamaniu tabu i stereotypach, o plebejskich protoplastach, o wiejskim coming-oucie opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN: socjolog Marek Troszyński z Collegium Civitas, dziennikarz i członek Stowarzyszenia Folkowisko - Tomasz Augustyniak oraz członek Stowarzyszenia Folkowisko Mateusz Piotrowski. I wcale im słoma z butów nie wystaje.
Kiedy te meble zobaczyła Jolanta Pieńkowska nie mogła oprzeć się wrażeniu, że kiedyś już je widziała. Czy to możliwe? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były- Karolina Jabłkowska oraz Hanna Górnik. Jak to się stało, że prawniczka i socjolożka zajęły się produkcją mebli?
Dla siebie, dla mężczyzn, a może dla innych kobiet? Kto jest odbiorcą kobiecych strojów? O kim myślą kobiety ubierając się? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był socjolog Tomasz Sobierajski.
Hazard, narkotyki, seks, papierosy, praca, a nawet jedzenie, telewizja, Internet. Jaka jest definicja uzależnienia? Jak zerwać z nałogiem? Czy przesuwanie mebli także może być nałogiem? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: socjolog Miłosz Brzeziński oraz pisarka i malarka Katarzyna Lengren.
Kiedy Maciej Dowbor ogłosił w swoim felietonie, że przestał pić, media spekulowały, że ma problem z alkoholem. Czy, jak mówi przysłowie, ten kto nie pije, ten donosi? W studiu Dzień Dobry TVN Maciej Dowbor i socjolog Tomasz Sobierajski próbowali zgłębić zjawisko obowiązkowego picia dla towarzystwa i wcale nie pobyli po kilku głębszych :)
- Miłość narodu na pstrym koniu na jeździ i te same ręce, które wznoszą swoich bohaterów następnego dnia ściągają ich z cokołów - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Prokop. Dlaczego krytykujemy idoli? Czy krytyka to nasza polska specjalność? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z mistrzynią olimpijską Otylią Jędrzejczak, producentem Weroniką Marczuk, dziennikarką Odetą Moro-Figurską i socjologiem Markiem Troszyńskim.
Bywa tak, że ogromna wygrana na loterii może stać się dla szczęśliwca przyczyną trosk i utrapień. Jak nagła wygrana wpływa na motywację człowieka? Czym jest "urojona księgowość"? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego. Co zrobilibyście z pieniędzmi, gdybyście wygrali na przykład 30 milionów PLN?
Polacy nie wierzą w szczęście po ślubie. Panuje przekonanie, że ślub jest ważniejszy dla kobiety niż dla mężczyzny. W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego, dlaczego prawie połowa Polaków nie wierzy, że pary po ślubie są szczęśliwe niż bez niego?
Przecięty polski tata spędza z dzieckiem 53 minuty dziennie. Brakuje czasu oraz dobrej woli i tolerancji pracodawców. Opieka ojca nad dzieckiem wciąż wydaje się śmieszna i niemęska. By to zmienić, Instytut Spraw Publicznych wraz z Gazetą Wyborczą postanowił zorganizować warsztaty dla pracujących ojców. Czego można się tam nauczyć? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy współorganizatorów tej akcji - socjolożkę Aleksandrę Niżyńską oraz psychologa Rafała Załęskiego.