Kryzys męskości oczami socjologa
Socjolog dr Tomasz Marcysiak w studiu Dzień Dobry TVN wskazał, jaki przed laty był obraz mężczyzny i jak zmieniał się on na przestrzeni wieków. Ekspert zaznaczył, że dziś od panów wymaga się zarówno kontrolowanej brutalności i podejmowania ryzykownych działań, jak i większej wrażliwości oraz empatii.
- Jeżeli mówimy o przeszłości archetypu mężczyzny, to sprawa jest bardzo prosta. Człowiek wychodził z jaskini, szedł z dzidą na mamuta, wracał z polowania, był seks i tak w kółko się życie kręciło. (...) Typ dzisiejszego mężczyzny - trochę barbarzyńca, trochę czuły, tylko trzeba z tym uważać, żeby nie przegiąć w jedną lub drugą stronę - zauważył specjalista.
Socjolog zasugerował, że kryzys męskości może nastąpić dopiero w fazie dorastania. Na początku drogi do odkrycia własnej tożsamości płciowej wszyscy chłopcy wykazują zbliżone tematycznie zainteresowania, które kojarzą się stricte ze stereotypowym męstwem.
- Odkąd pamiętam, chłopiec zawsze chciał być strażakiem. Dopiero później, żeby być kimś, zaczął się przebierać, doszukiwać się różnego rodzaju wzorców i ten wiek dojrzewania to jest właśnie eksperymentowanie, poszukiwanie swojej tożsamości, również tej tożsamości w kontekście wzorca męskości. Dopiero później stajemy się kimś, kim w zasadzie chcemy być, niezależnie od Internetu, niezależnie od mody, niezależnie od zewnętrznych cech, bo jednak w życiu liczy się empatia, wrażliwość i to, czy potrafimy kochać innych ludzi, a nie to, czy fasadowo wyglądamy na macho drwala, który więcej czasu poświęca na to, żeby wyglądać, (...) niż faktycznie jest to spójne z jego osobowością - dodał dr Marcysiak.
Dawid Woliński komentuje zjawisko zamiany ról w społeczeństwie
Gośćmi Dzień Dobry TVN byli również tancerz Stefano Terrazzino, mister Polski 2018 roku Tomasz Zarzycki oraz projektant mody i juror "Top Model" Dawid Woliński. Co ciekawe, każdy z panów miał inne spostrzeżenia na temat współczesnej męskości oraz inne związane z tym tematem doświadczenia.
Według Tomasza Zarzyckiego kanon męskości zmienia się pod wpływem Internetu, ponieważ obserwowanie kipiących luksusem mediów społecznościowych napędza facetów do działania, by podnieść standard życia i zadbać o wygląd. Wychowywany we włoskim domu Stefano Terrazzino z poświęcaniem dużej wagi wizualności miał do czynienia od dziecka. - My byliśmy wymuskani już od zawsze - podkreślił.
Dawid Woliński zwrócił natomiast uwagę na rolę mody w kształtowaniu cech współczesnego mężczyzny i cienką linię pomiędzy różnorodnością płciową.
- Mężczyzna musiał ewoluować do różnych zadań, które mu społeczeństwo nadaje współcześnie. (...) Moda stara się bardzo zatrzeć granice między kobiecością a męskością. (...) Nie wiem, czy to dobrze, nie mi to oceniać. (...) Robi się coś takiego, że kobieta musi być silna, mocna, musi zarabiać na siebie, musi się utrzymywać, a facet może być miękki, może iść na pedicure, manicure, do kosmetyczki. Ta zmiana ról jest teraz narzucana. (...) Ja już mam wrażenie, że zmierzamy do jednej płci - oznajmił projektant mody.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Powstaniec warszawski definiuje męskość. "To oznacza, że jest człowiek szlachetny"
- PO MĘSKU. Krzysztof Miruć dostaje od fanów nietypowe wiadomości. "Czy będzie pan moim tatusiem?"
- Szymon Majewski o niezwykłej relacji z żoną. "Jest moim uśmiechem, sercem, kimś, dla kogo warto się zabijać"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News