Czy jesteśmy świadkami kryzysu męskości? "Mężczyzna musiał ewoluować do różnych zadań"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kim jest dżentelmen w dzisiejszych czasach?
Kim jest dżentelmen w dzisiejszych czasach?
"Po męsku" Maciej Stuhr
"Po męsku" Maciej Stuhr
Tomasz Kuczyński w Po męsku
Tomasz Kuczyński w Po męsku
PO MĘSKU. Tomasz Karolak
PO MĘSKU. Tomasz Karolak
PO MĘSKU. Ryszard Cebula
PO MĘSKU. Ryszard Cebula
PO MĘSKU. Adrian Kostera
PO MĘSKU. Adrian Kostera
PO MĘSKU. Paweł Nowak, część 1
PO MĘSKU. Paweł Nowak, część 1
PO MĘSKU. Dr Tomasz Karauda
PO MĘSKU. Dr Tomasz Karauda
Po męsku. Krzysztof Miruć
Po męsku. Krzysztof Miruć
PO MESKU. Akop Szostak
PO MESKU. Akop Szostak
PO MĘSKU. Robert Motyka
PO MĘSKU. Robert Motyka
Od kilku lat mówi się o kryzysie męskości i o odejściu od powielanych przez wieki wzorców, które nakreślały role mężczyzn oraz kobiet w społeczeństwie. Czy to prawda, że "prawdziwi mężczyźni" są dziś na wymarciu? Jakie cechy przejawiają? Porozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z socjologiem dr Tomaszem Marcysiakiem, Dawidem Wolińskim, Stefano Terrazzino oraz misterem Polski Tomaszem Zarzyckim.

Kryzys męskości oczami socjologa

Socjolog dr Tomasz Marcysiak w studiu Dzień Dobry TVN wskazał, jaki przed laty był obraz mężczyzny i jak zmieniał się on na przestrzeni wieków. Ekspert zaznaczył, że dziś od panów wymaga się zarówno kontrolowanej brutalności i podejmowania ryzykownych działań, jak i większej wrażliwości oraz empatii.

- Jeżeli mówimy o przeszłości archetypu mężczyzny, to sprawa jest bardzo prosta. Człowiek wychodził z jaskini, szedł z dzidą na mamuta, wracał z polowania, był seks i tak w kółko się życie kręciło. (...) Typ dzisiejszego mężczyzny - trochę barbarzyńca, trochę czuły, tylko trzeba z tym uważać, żeby nie przegiąć w jedną lub drugą stronę - zauważył specjalista.

Socjolog zasugerował, że kryzys męskości może nastąpić dopiero w fazie dorastania. Na początku drogi do odkrycia własnej tożsamości płciowej wszyscy chłopcy wykazują zbliżone tematycznie zainteresowania, które kojarzą się stricte ze stereotypowym męstwem.

- Odkąd pamiętam, chłopiec zawsze chciał być strażakiem. Dopiero później, żeby być kimś, zaczął się przebierać, doszukiwać się różnego rodzaju wzorców i ten wiek dojrzewania to jest właśnie eksperymentowanie, poszukiwanie swojej tożsamości, również tej tożsamości w kontekście wzorca męskości. Dopiero później stajemy się kimś, kim w zasadzie chcemy być, niezależnie od Internetu, niezależnie od mody, niezależnie od zewnętrznych cech, bo jednak w życiu liczy się empatia, wrażliwość i to, czy potrafimy kochać innych ludzi, a nie to, czy fasadowo wyglądamy na macho drwala, który więcej czasu poświęca na to, żeby wyglądać, (...) niż faktycznie jest to spójne z jego osobowością - dodał dr Marcysiak.

Dawid Woliński komentuje zjawisko zamiany ról w społeczeństwie

Gośćmi Dzień Dobry TVN byli również tancerz Stefano Terrazzino, mister Polski 2018 roku Tomasz Zarzycki oraz projektant mody i juror "Top Model" Dawid Woliński. Co ciekawe, każdy z panów miał inne spostrzeżenia na temat współczesnej męskości oraz inne związane z tym tematem doświadczenia.

Według Tomasza Zarzyckiego kanon męskości zmienia się pod wpływem Internetu, ponieważ obserwowanie kipiących luksusem mediów społecznościowych napędza facetów do działania, by podnieść standard życia i zadbać o wygląd. Wychowywany we włoskim domu Stefano Terrazzino z poświęcaniem dużej wagi wizualności miał do czynienia od dziecka. - My byliśmy wymuskani już od zawsze - podkreślił.

Dawid Woliński zwrócił natomiast uwagę na rolę mody w kształtowaniu cech współczesnego mężczyzny i cienką linię pomiędzy różnorodnością płciową.

- Mężczyzna musiał ewoluować do różnych zadań, które mu społeczeństwo nadaje współcześnie. (...) Moda stara się bardzo zatrzeć granice między kobiecością a męskością. (...) Nie wiem, czy to dobrze, nie mi to oceniać. (...) Robi się coś takiego, że kobieta musi być silna, mocna, musi zarabiać na siebie, musi się utrzymywać, a facet może być miękki, może iść na pedicure, manicure, do kosmetyczki. Ta zmiana ról jest teraz narzucana. (...) Ja już mam wrażenie, że zmierzamy do jednej płci - oznajmił projektant mody.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana