Styl życia

Niedziela Palmowa 2022 - kiedy wypada i co symbolizuje to święto?

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Niedziela Palmowa w Polsce

Coraz wyższe temperatury i wydłużające się dni to oznaka nie tylko nadchodzącej wiosny, ale również bardzo ważnych dla katolików zbliżających się świąt wielkanocnych. Kiedy wypada Niedziela Palmowa? Co oznacza to święto?

Niedziela Palmowa 2022 – kiedy wypada?

Święta wielkanocne są ruchome – wypadają w różnych terminach. W 2022 roku Wielkanoc jest świętowana w niedzielę 17 kwietnia. Ten dzień poprzedza Wielki Tydzień, który rozpoczyna właśnie Niedziela Palmowa. Oznacza to, że w tym roku wypada ona 10 kwietnia.

Ramówka TVN: wiosna 2022

Czy Kamil zachwycił uczestników programu?
Czy Kamil zachwycił uczestników programu?
wideo 2/7

Niedziela palmowa – co oznacza to święto i co symbolizuje palma?

Niedziela Palmowa to w Kościele katolickim dzień, w którym w symboliczny sposób wspominany i upamiętniany jest moment wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Jak podają wszystkie cztery ewangelie – wówczas Jezus, zwany Synem Bożym, powitany został przez mieszkańców Jerozolimy w wyjątkowy sposób – rzucali przed nim na drogę, którą się poruszał, palmowe gałązki.

Kolorowe palmy, które są popularne w Polsce, często ręcznie przygotowywane i potem święcone przez księdza, nawiązują właśnie do tamtych, jerozolimskich palm, które witały Jezusa. Same palmy z kolei symbolizują męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, a także nadzieję na „odrodzenie duszy” człowieka.

W Polsce to święto obchodzone jest od czasów średniowiecza, a niektóre miasta organizują konkursy na najpiękniejsze i największe palmy. Najbardziej znany konkurs tego typu organizowany jest w Lipnicy Murowanej - małopolskiej wsi między Bochnią a Nowym Sączem.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości