Jakie znaczenie ma to, gdzie mieszkamy? "Czasami przez patos historyczny dochodzi do sytuacji nieznośnych"

Jakie znaczenie mają adresy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dla jednych adres to kwestia drugorzędna, dla innych jego zdobycie to jedyny sposób na wyjście z ubóstwa. Jakie ma znaczenie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z z Maksem Suskim, autorem dodatku specjalnego do książki "Adresy. Co mówią nam o tożsamości, statusie i władzy".

Adres - jakie ma znaczenie?

Deirdre Mask jest finalistką nagrody Kirkus Prize for Nonfiction 2020, a jej reportaż "Gdzie mieszkasz?" znalazł się na liście najważniejszych książek 2020 roku według magazynu "Time". Pokazuje, w jaki sposób adresy wpływają na nasze życie, a także jak stają się narzędziem klasyfikowania i tropienia ludzi, odzwierciedlając podziały klasowe, rasowe i te związane z władzą. Autorka pozycji "Adresy. Co mówią nam o tożsamości, statusie i władzy" zaprosiła do współpracy naszego eksperta.

- Przyzwyczailiśmy się do adresu jak do imienia, nazwiska czy peselu. Ale wypełniając formularze nie wiemy, czy jest nam potrzebny. Okazuje się, że bez niego ani rusz - mówił Maks Suski w Dzień Dobry TVN.

- Autorka wykonała potężną pracę, cały świat zbadała, pytając ludzi w różnych krajach, o co chodzi z tymi zwyczajami, sposobami, metodami czy tradycjami nazywania ulic, miejsc. A ja się wpasowałem z tym, co mnie interesowało, co obserwowałem na żywo. Miałem właściwie w głowie ten rozdział, tylko musiałem go napisać. Ja to pisałem jakby z duszy - dodał nasz gość.

Skąd biorą się nazwy ulic?

Jak tłumaczył autor polskiego dodatku do książki "Adresy. Co mówią nam o tożsamości, statusie i władzy", każde społeczeństwo, każde państwo i każda organizacja społeczna mają wynikające z własnych dziejów mechanizmy, które się same kształtują.

- W Polsce największy wpływ na to, jak się nasze ulice nazywają, miała historia. A nie wszędzie tak jest. W Stanach Zjednoczonych, sięgając do jaskrawego przykładu, jak ktoś nazwał jakąś ulicę w roku powiedzmy 1910, to już tak zostało na zawsze, bo właściwie nie było powodu ani okoliczności, żeby to zmieniać. U nas dekomunizacja jest jednym z elementów tego długiego ciągu wydarzeń, które wpływały na to, że jakieś miejsce czy plac czy ulica mogły zmieniać nazwy kilkukrotnie. W zależności od tego, kto rządził, kto napadł, kto okupował, kto wyzwolił, potem znowu kto zaczął rządzić i tak dalej. Jesteśmy dość niezwykłym miejscem na świecie właśnie z tego względu, że u nas ta historia jest najważniejsza. Największy miała wpływ na nazwy i na zmiany - tłumaczył Maks Suski.

- W miasteczku Wilanów paręnaście lat temu protestowali w kontekście ulicy Kazachskiej. Mówili, że nie przystoi im Kazachstan - Paryż czy Wiedeń prędzej. (...) Czasami patos historyczny tak naciska na decydentów, że dochodzi do sytuacji nieznośnych - podkreślił.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Horoskop na poniedziałek. To będzie intensywny dzień

Horoskop na poniedziałek. To będzie intensywny dzień

Horoskop dzienny na wtorek, 16 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na wtorek, 16 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na wtorek, 16 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop dzienny na wtorek, 16 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop na wtorek, 16 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na wtorek, 16 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na wtorek. Będziemy zastanawiać się nad tym, co z miłością w naszym życiu

Horoskop na wtorek. Będziemy zastanawiać się nad tym, co z miłością w naszym życiu

Katarzyna Zielińska w żłobie, zmarł O.J. Simson, Sandra Kubicka i Aleksander Milwiw-Baron wzięli ślub. O czym jeszcze informowały media w minionym tygodniu?

Katarzyna Zielińska w żłobie, zmarł O.J. Simson, Sandra Kubicka i Aleksander Milwiw-Baron wzięli ślub. O czym jeszcze informowały media w minionym tygodniu?

Wojciech Szczęsny przeszedł operację, ceniona sportsmenka jest w ciąży, Zofia Zborowska pokazała zdjęcia z baby shower. O czym jeszcze informowały media w niedzielę, 14 kwietnia?

Wojciech Szczęsny przeszedł operację, ceniona sportsmenka jest w ciąży, Zofia Zborowska pokazała zdjęcia z baby shower. O czym jeszcze informowały media w niedzielę, 14 kwietnia?

Poruszająca historia pana Stanisława. "Żeby wybrać życie, trzeba było przestać pić"

Poruszająca historia pana Stanisława. "Żeby wybrać życie, trzeba było przestać pić"

Anna Markowska świętuje 32. urodziny. Pokazała zmysłową kreację

Anna Markowska świętuje 32. urodziny. Pokazała zmysłową kreację

Jak często Polki chodzą do ginekologa? O swoje zdrowie najbardziej troszczy się jedna grupa kobiet

Jak często Polki chodzą do ginekologa? O swoje zdrowie najbardziej troszczy się jedna grupa kobiet