Mur berliński, zwany też przez propagandę NRD antyfaszystowskim wałem ochronnym, dzielił Berlin Wschodni i Berlin Zachodni przez prawie 30 lat. Jaka jest historia muru berlińskiego i jak on obecnie wygląda?
Mur berliński to jeden z najbardziej znanych symboli podziału Niemiec i zimnej wojny. Próby przekroczenia muru kończyły się często śmiercią śmiałków – szacuje się, że zabitych zostało od 136 do prawie 240 osób próbujących przedostać się na drugą stronę. Mur berliński powstał w 1961 roku i upadł 28 lat później – w 1989 roku.
Mur berliński – historia
Po II wojnie światowej Niemcy zostały podzielone na 4 strefy okupacyjne. Jednocześnie rozpoczął się okres znany jako zimna wojna – rywalizacja Wschodu z Zachodem. Berlin Zachodni wchodził w skład Republiki Federalnej Niemiec, Berlin Wschodni był natomiast częścią Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Obywatele NRD licznie emigrowali do RFN, co było dużym problemem dla komunistycznych władz. Plan budowy muru był początkowo trzymany w tajemnicy. W nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 roku ustawiono bariery i druty kolczaste mające uniemożliwić przemieszczanie się do Berlina Zachodniego. Budowa muru ruszyła, a robotnicy pracowali pod nadzorem żołnierzy Narodowej Armii Ludowej.
Ukraina
Ukraina
Mur berliński – długość i wysokość
Całkowita długość muru berlińskiego wynosiła 155 kilometrów. Na całej jego długości istniały 302 wieże strażnicze, natomiast przejść granicznych było 25. Maksymalna wysokość muru berlińskiego wynosiła ponad 4 metry. Szerokość pasa granicznego wahała się od 30 metrów do pół kilometra.
Mur berliński – upadek
Pod koniec lat 80. XX w. partia komunistyczna traciła autorytet. Z powodu odwilży wielu mieszkańców NRD uciekało na zachód. 9 listopada władze komunistyczne podały do wiadomości publicznej, że granice zostaną otwarte, jednak podczas konferencji prasowej Günter Schabowski przez pomyłkę powiedział, że stanie się to natychmiast. Słysząc tę wiadomość, tysiące mieszkańców Berlina Wschodniego pojawiło się pod murem, żądając przejścia na drugą stronę. Żołnierze, którzy stali na straży na przejściu przy Bornholmer Strasse, z powodu naporu ludzi zdecydowali się na otwarcie bram. Następnie otwarto kolejne przejścia. Po drugiej stronie muru na rodaków czekali już świętujący mieszkańcy Berlina Zachodniego. Wiele osób zaczęło niszczyć znienawidzony mur.
Fotografie przedstawiające ludzi szturmujących i burzących mur berliński są dzisiaj jednym z najsławniejszych symboli kojarzonych z upadkiem komunizmu i zjednoczeniem Niemiec. Mur berliński upadł 9 listopada 1989 roku (wystarczył rok, by prawie całkowicie go rozebrać). Po tej dacie ludzie mogli już przechodzić pomiędzy Berlinem Zachodnim a Berlinem Wschodnim bez obawy o swoje życie, jednak dopiero w 1990 roku mur berliński przestał być pilnowany przez straż graniczną.
Mur berliński – zwiedzanie
Obecnie mur berliński, a właściwie pozostałości po murze, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Berlina. Najsłynniejszym fragmentem jest East Side Gallery, który ma ponad kilometr długości. To galeria-pomnik stworzona przez graficiarzy z całego świata. Na dawnym murze berlińskim widnieje około 160 prac.
East Side Gallery znajduje się w pobliżu berlińskiego Dworca Wschodniego. W innych częściach miasta również znajdują się pozostałości po murze, na przykład przy Potsdamer Platz. Podwójna kostka brukowa na berlińskich ulicach przypomina, gdzie kiedyś stał mur. Można również skorzystać z trasy pieszej lub rowerowej śladami muru. Z 302 wieży strażniczych przetrwało jedynie pięć.
Wiele fragmentów muru zostało wywiezionych z Berlina. Największy fragment znajduje się w Polsce, we wsi Sosnówka na Dolnym Śląsku. W posiadaniu kolekcjonera jest około 25 części betonowych bloków. Inne fragmenty muru trafiły do muzeów na całym świecie. Do dzisiaj na ulicach Berlina można kupić kawałki muru, chociaż ciężko jest sprawdzić ich autentyczność.
Mur berliński – ciekawostki
Jedną z ciekawostek o murze berlińskim jest to, że w czasie podziału Niemiec pojawiły się na tym terenie liczne stada królików. Dlaczego? Mur berliński był właściwie dwoma murami, które oddzielał wąski pas ziemi. Przestrzeń ta stała się idealnym środowiskiem do życia dla królików. Nie do końca wiadomo, jak znalazły się one w strefie pomiędzy murami, jednak bardzo szybko się tam zadomowiły i ich kolonia gwałtownie się rozrosła. Był to prawdziwy raj dla tych zwierząt, ponieważ nie miały tam one żadnych zagrożeń. Pas oddzielający dwa mury był porośnięty trawą, więc króliki miały pod dostatkiem jedzenia.
Po upadku muru berlińskiego zwierzęta rozproszyły się po mieście. Do dziś można spotkać królicze rodziny, zwłaszcza w Berlinie Zachodnim. Żyją one w parkach i na podwórkach przy budynkach. Niestety, ich życie nie jest już takie łatwe – ludzie nie zawsze są zadowoleni z tych osobliwych sąsiadów. O królikach żyjących w pasie oddzielającym mury powstał nawet film dokumentalny. Nakręcił go Polak – Bartek Konopka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wołodymyr Zełenski - od komika do bohatera. "On jest Kozakiem z krwi i kości"
- Bezpłatne kursy języka polskiego dla Ukraińców. Lista miejsc
- Martyna Wojciechowska pełna uznania dla ukraińskich kobiet. "Stoją na straży wolności swojego kraju"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Nick Brundle Photography/Getty Images