Muzyka Chopina to utwory przeznaczone głównie na fortepian. Kompozycje, którym miała towarzyszyć orkiestra, Chopin pisał jedynie w okresie młodzieńczym. W 1817 roku opublikowano pierwszy utwór kompozytora, Polonez g-moll. Najpopularniejsze utwory Fryderyk Chopin stworzył jednak dopiero na emigracji. Niedługo potem określono go mianem twórcy "narodowej szkoły polskiej".
Wśród popularnych dzieł Fryderyka Chopina można znaleźć etiudy, polonezy, walce, nokturny i mazurki – a to tylko część wykonywanych przez niego gatunków. Niektóre zostały wydane za życia artysty, niektóre – dopiero po jego śmierci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Twórczość Fryderyka Chopina - etiudy
Niewątpliwie, do najsłynniejszych utworów Chopina należy zaliczyć etiudy. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną jest Etiuda c-moll op. 10 nr 12, zwana też "Etiudą Rewolucyjną". Co do zasady etiuda była głównie gatunkiem służącym do ćwiczenia pewnych technik na fortepianie. Jednakże kompozytor nadał jej zupełnie inny walor, przekształcając każde ćwiczenie w muzyczny poemat. Stworzył w ten sposób jeszcze wiele wspaniałych etiud, przy czym najważniejsze utwory znalazły się w cyklach: opus 10 i 25. Spośród nich wyróżnia się melodyjna Etiuda E-dur op. 10 nr 3, której celem dydaktycznym było nauczenie prowadzenia śpiewnej melodii. Została ona dedykowana Ferencowi Lisztowi. Dlatego też twierdzi się, że Fryderyk Chopin jest ojcem tzw. etiudy koncertowej, której dydaktyczny charakter wzbogacił wysokimi walorami artystycznymi.
Polonez Chopina - narodowa twórczość kompozytora
Polonez w epoce romantyzmu uznawany był za najważniejszy taniec narodowy, który wcześniej tańczyli mieszczanie i szlachta. Znany był on wówczas pod różnymi nazwami, m.in. jako "chodzony", "chmielowy" czy też "świeczkowy". Fryderyk Chopin stworzył osiemnaście polonezów, wszystkie związane są z nurtem narodowym. Początkowo były to konwencjonalne miniatury salonowe, później artysta zaczął tworzyć rozbudowane poematy taneczne. Poloneza jako gatunek wyróżniają: metrum ¾, tempo umiarkowane, dostojny charakter oraz typowe formuły rytmiczne.
Najważniejsze polonezy kompozytor stworzył na emigracji i są to:
- 2 Polonezy op. 26: cis-moll i es-moll,
- 2 Polonezy op. 40: A-dur i c-moll,
- Polonez fis-moll op. 44,
- Polonez As-dur op. 53,
- Polonez-Fantazja As-dur op. 61,
- Andante spianato i Polonez Es-dur op. 22.
Największą sławę uzyskał Polonez As-dur op. 53, nazywany również polonezem „Heroicznym”.
Walc Chopina - arystokratyczne utwory kompozytora
Twórczość Fryderyka Chopina to również walce (do dzisiaj zachowało się ich osiemnaście), a jeden z nich jest dyskusyjny pod kątem autentyczności. Oficjalnie kompozytor opublikował jedynie 8 walców:
- Walc Es-dur op. 18,
- 3 walce op. 34: a-moll, As-dur, F-dur,
- Walc As-dur op. 42,
- 3 walce op. 64: Des-dur (zwany "Minutowym"), cis-moll i As-dur.
Walc Es-dur op. 18 określany też mianem "Valse brillante", to utwór o prawdziwie mistrzowskim rozmachu. Po śmierci kompozytora został wydany Walc cis-moll op. 64 Nr 2, który również należy do najpopularniejszych utworów Fryderyka Chopina. Znany jest obecnie również Walc a-moll op. 34, który pojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Pragnienie miłości”.
Nokturny - nastrojowe dzieła Fryderyka Chopina
Niektóre nokturny Fryderyka Chopina nazywa się "pieśniami nocy". Najpopularniejszym utworem z tego gatunku jest Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, który stanowi dla wielu symbol twórczości kompozytora. Znany jest również Nokturn f-moll op. 55 nr 1.
Nokturn (forma muzyczna) doskonale wpisuje się w klimat epoki romantyzmu, jego melodia przywołuje obrazy cienia, nocy, księżyca. Charakterystyczny jest dla niego intymny, marzycielski, czasem też dramatyczny ton. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na Nokturn c-moll op. 48 nr 1 czy Nokturn nr 20 Cis-moll, które wyróżniają się smutnym, balladowym tonem.
Mazurki - najliczniejsze utwory Fryderyka Chopina
Fryderyk Chopin komponował mazurki niemal przez całe życie. Inspiracją do ich powstania była polska muzyka ludowa. Echo skocznego, żywego i pełnego temperamentu oberka wyraźnie słychać we fragmentach Mazurka D-dur op. 33 nr 3. Wolny i śpiewny kujawiak stanowił z kolei inspirację do stworzenia Mazurka e-moll op. 17 nr 2. Warto zaznaczyć, że kompozytor w swoich utworach często łączył cechy charakterystyczne dla wielu tańców.
Zobacz także:
- "Mam nadzieję, że ten słój nigdy nie zostanie otwarty". Naukowcy badają serce Chopina
- Natalia Kukulska śpiewa Chopina: "Nigdy w życiu nie miałam takiej tremy przed jakąkolwiek premierą"
- Konkurs Chopinowski 2025 - trwają eliminacje. Rekordowa liczba zgłoszeń
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Eloi_Omella/GettyImages