Motoryzacja

Karta motorowerowa i prawo jazdy kategorii AM – z tymi dokumentami można jeździć skuterem

Motoryzacja

Westend61/Getty Images

Karta motorowerowa to dokument uprawniający do kierowania tego typu pojazdami, w tym skuterami. 5 stycznia 2011 roku weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami. Zgodnie z jej zapisami osoba pragnąca prowadzić motorower od 19 stycznia 2013 roku musi uzyskać prawo jazdy kategorii AM.

Ustawa przewiduje sposoby łagodnego przejścia od karty motorowerowej do prawa jazdy kategorii AM tak, aby nie wprowadzać zamieszania w przepisach, a także jak najmniej utrudniać życie kierowcom motorowerów, w tym skuterów.

Czy posiadacze karty motorowerowej muszą robić prawo jazdy AM?

Wśród osób poruszających się skuterami często panuje pewna dezorientacja, ponieważ nie są pewne, kogo nie dotyczy konieczność wyrabiania prawa jazdy AM, czyli następcy karty motorowerowej. Podstawowa informacja wynikająca z ustawy oznaczała, że karta motorowerowa zachowuje ważność i upoważnia do prowadzenia pojazdów z tej kategorii. Jest ważna dla osób, które nie ukończyły 18. roku życia, ale do osiągnięcia pełnoletności kartę motorowerową należy wymienić na prawo jazdy kategorii AM. Oznacza to, że ostatnie osoby, które posiadały kartę motorowerową, powinny wymienić ją do 19 stycznia 2018 roku. Kartę motorowerową można było wyrobić w wieku 13 lat, więc najmłodsi kierowcy, którzy uzyskali to uprawnienie do 19 stycznia 2013 roku, pełnoletność osiągnęli na początku roku 2018. Pojawiała się też wątpliwość dotycząca osób, które ukończyły lat 13 i posiadają kartę motorowerową. Nowa ustawa zezwalała bowiem na kierowanie motorowerami dopiero od ukończenia 14. roku życia. Ustawa jasno wskazuje, że osoby w tym wieku zachowują prawo do kierowania motorowerem, a po ukończeniu 14 lat mogą wymienić je na prawo jazdy AM. Koszt takiej operacji to około 100 zł. Co równie ważne – osoby, które przed 19 stycznia 2018 roku ukończyły 18 lat, nie muszą mieć prawa jazdy kategorii AM. Ta zasada dotyczy też osób, które posiadają inny rodzaj prawa jazdy.

W każdym innym przypadku konieczne jest wyrobienie prawa jazdy AM, czyli dokumentu, który pojawił się w miejsce karty motorowerowej.

Jakie są konsekwencje jazdy skuterem bez karty motorowej lub prawa jazdy AM?

Poruszanie się skuterem bez prawa jazdy kategorii AM lub karty motorowerowej niesie ze sobą sporo konsekwencji. Przede wszystkim można otrzymać mandat karny w wysokości 500 zł. Jeżeli kierowca jest osobą niepełnoletnią, odpowiedzialność poniosą też osoby, które ten skuter udostępniły, czyli rodzice. Oni również zapłacą mandat karny. Poza tym dodatkowe koszty związane są z odholowaniem skutera, ponieważ nie ma możliwości, aby policja pozwoliła na dalsze poruszanie się po drodze osoby bez odpowiednich uprawnień.

Dużo większe konsekwencje pojawiają się w przypadku spowodowania kolizji przez osobę nieposiadającą karty motorowerowej. W takim przypadku, oprócz mandatu, dochodzi kolejne 500 zł za spowodowanie kolizji. Ale to nie koniec – najdotkliwszą karą jest wymóg ponoszenia opłaty za spowodowane uszkodzenia z własnych funduszy – OC/AC w takiej sytuacji nie funkcjonuje.

Najgorsza sytuacja ma miejsce w przypadku spowodowania wypadku, w którym ktoś poniesie uszczerbek na zdrowiu. Wtedy może pojawić się konieczność opłacenia kosztów leczenia ofiary wypadku, a w sytuacji trwałego uszkodzenia nawet konieczność opłacania dożywotniej renty. Dlatego nie warto poruszać się skuterem bez karty motorowerowej lub prawa jazdy kategorii AM.

Czym różni się zdobycie prawa jazdy kategorii AM od dawnej karty motorowerowej?

Podstawową różnicą w przepisach dotyczących uzyskania karty motorowerowej a obecnego prawa jazdy kategorii AM jest wiek, uprawniający do ubiegania się o te dokumenty. W przypadku karty motorowerowej wystarczyło ukończyć 13. rok życia, natomiast o prawo jazdy AM ubiegać się mogą osoby, które ukończyły 14 lat. Co istotne – na zajęcia można zacząć uczęszczać trzy miesiące przed 14. urodzinami, ważne, by w dniu egzaminu być w wyznaczonym wieku. Kurs na prawo jazdy AM kosztuje około 500 złotych. Obejmuje w sumie 20 godzin, w tym zarówno teorię, jak i praktykę. Koszt egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego to 170 złotych, w tym 30 złotych za egzamin teoretyczny i 140 złotych za egzamin praktyczny. Osoby niepełnoletnie, które przystępują do kursu na prawo jazdy AM, muszą mieć zgodę rodziców. Muszą uzyskać także w Starostwie lub Urzędzie Miasta specjalny numer PKK. Wynika on z wymogu założenia Profilu Kandydata na Kierowcę.

Prawo jazdy kategorii AM uprawnia do kierowania pojazdami dwu-, trój- lub czterokołowymi o najmniejszej pojemności silnika. Limit mocy wynosi 4 kW, a maksymalna prędkość nie może przekraczać 45 km/h.

Zobacz wideo: Chińskie skutery i motocykle podbijają Irak. "Są szybkie, trwałe i tanie"

Zobacz także:

Zdawał na prawo jazdy prawie 200 razy i wciąż nie ma dość. Czy ktoś taki powinien być kierowcą?

Gliwice mają alternatywny pomysł na Dzień Kobiet. "Emocje, adrenalina, to coś, co panie chcą dostać"

Dziura na drodze. "Jeśli uszkodzimy samochód, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości