Porady

Europejska karta zdrowia – czy warto ją posiadać?

podróż z dzieckiem

Getty Images/Caiaimage/Agnieszka Olek

Porady

Europejska karta zdrowia – czy warto ją posiadać?

podróż z dzieckiem

Getty Images/Caiaimage/Agnieszka Olek

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, o który warto postarać się przed wyjazdem za granicę. Posiadacze karty mogą korzystać z pomocy medycznej na takich samych warunkach, jak obywatele danego kraju. Warto jednak sprawdzić, w których państwach ona działa, a do których warto wykupić dodatkową polisę.

Wyjeżdżając z dzieckiem na zagraniczne wakacje, warto wyrobić mu kartę zdrowia EKUZ, dzięki której będzie ono miało ułatwiony dostęp do opieki medycznej na wypadek choroby czy kontuzji. Karta działa w 28 krajach Unii Europejskiej oraz 4 państwach członkowskich EFTA, a także na niektórych wyspach należących do Francji, Portugalii i Hiszpanii. W państwach tych turyści z kartą EKUZ mogą liczyć na pomoc lekarską, często bezpłatną, dotyczy to jednak tylko placówek publicznych.

Karta EKUZ dla dziecka – co warto wiedzieć?

Nawet wyjeżdżając na wakacje, trzeba liczyć się z możliwością zachorowania czy kontuzji podczas uprawiania sportów. Prawdziwe problemy mogą pojawić się, gdy choroba przytrafi się w trakcie pobytu za granicami kraju, dlatego tak ważne jest ubezpieczenie zdrowotne obejmujące koszty leczenia poza Polską

Osoby ubezpieczone w NFZ mogą liczyć na pomoc zagranicznych placówek medycznych na takich samych warunkach, co mieszkańcy danego kraju, jednak pod warunkiem posiadania karty EKUZ. Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, której wyrobienie jest bardzo szybką i prostą procedurą. Rodzice zabierający za granicę dzieci powinni postarać się o taką kartę dla swoich pociech. 

Aby ją uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek – może to zrobić jeden z rodziców. Wniosek o europejską kartę zdrowia można znaleźć na stronie NFZ, wystarczy go wypełnić i podpisać, a następnie dostarczyć do oddziału. Dokument można zanieść osobiście, wysłać faksem lub pocztą elektroniczną. Alternatywą jest przesłanie przez ePUAP. Ile się czeka na europejską kartę zdrowia? Jeśli wniosek został złożony osobiście, karta zostanie wydana jeszcze tego samego dnia, w innym przypadku zostanie odesłana na podany adres.

Europejska karta zdrowia – co obejmuje?

Karta EKUZ daje turystom prawo do odebrania świadczeń lekarskich na takich samych zasadach, jak mieszkańcy danego kraju. Jeśli więc jakaś usługa wymaga dopłaty, również turysta z kartą zdrowotną będzie musiał liczyć się z takim kosztem. Europejskie karty zdrowia uprawniają do skorzystania z punktów powszechnego systemu opieki medycznej, wszelkie wizyty prywatne należy opłacić z własnych funduszy lub korzystając z innego rodzaju wykupionej polisy. 

Co obejmuje europejska karta zdrowotna? Z jakich usług będzie mogło skorzystać dziecko? Przede wszystkim takie ubezpieczenie zadziała w razie nagłego zachorowania, zatrucia, ale także kontuzji i urazu, jak np. złamanie. EKUZ doskonale sprawdzi się więc podczas wyjazdu z dzieckiem. Niestety nie zawsze zadziała w przypadku ciężarnych – jeśli kobieta zacznie rodzić za granicą, będzie potraktowana tak samo, jak obywatelki danego kraju, jednak w sytuacji, gdy do szpitala zgłosi się jeszcze przed porodem, może zostać obciążona kosztami pobytu i opieki. EKUZ nie zapewnia również refundacji transportu do kraju, choć istnieje wyjątek od reguły – jeśli transport (i leczenie w Polsce) są tańsze niż leczenie za granicą.

Gdzie obowiązuje EKUZ? Czy wystarczy?

EKUZ warto wyrobić, gdy miejscem docelowym jest jeden z kilkudziesięciu krajów. Europejska karta zdrowotna obejmuje państwa UE (28 krajów) oraz 4 kraje należące do EFTA – Islandię, Norwegię, Szwajcarię, Lichtenstein. Karta działa również na terenach należących do Francji, Portugalii i Hiszpanii, można z niej korzystać na Azorach, Maderze, Majorce, Minorce, Wyspach Kanaryjskich, Ibizie, Martynice, Gwadelupie i kilku innych. 

Zanim więc zostanie złożony wniosek o wydanie europejskiej karty zdrowia, warto sprawdzić, jakie przepisy dotyczące opieki medycznej turystów obowiązują w danym kraju. Może się okazać, że posiadanie EKUZ nie daje żadnych uprawnień, a niezbędne jest wykupienie odpowiedniej polisy. Większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada w ofercie polisy turystyczne, które w zależności od swojego zakresu gwarantują odpowiednią opiekę medyczną. Opłacając takie ubezpieczenie, zyskuje się również możliwość pokrycia kosztów ewentualnego transportu do kraju. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to wygodne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej podróżujących osób. Nawet jeśli nigdy nie zostanie wykorzystane, daje poczucie bezpieczeństwa i zapewnia psychiczny komfort.

Jak wypełnić EKUZ dla dziecka?

Wniosek składany do NFZ musi zostać poprawnie i bezbłędnie wypełniony. Należy również zaznaczyć, na jaki wyjazd potrzebna jest karta – w przypadku dziecka jest to wyjazd turystyczny (dorośli mogą jeszcze podróżować w celach zarobkowych). We wniosku należy wpisać dane osoby wnioskującej, osoby odprowadzającej składkę, tytuł do ubezpieczenia, a także sposób odbioru karty.

Zobacz też:

Co zabrać nad morze dla siebie i dziecka? Praktyczna lista rzeczy na wyjazd

Atrakcje Pucka i okolic. Co warto zobaczyć?

Jak uszyć parawan? "Będzie nasz, jedyny, wyjątkowy"

Co sądzisz o tym artykule?
80
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0